Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024
„Scena w Budowie” to wydarzenie, które stanowi wyjątkowe na skalę ogólnopolską przedsięwzięcie, cieszące się rosnącą popularnością i uznaniem. Program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, ale za pomocą obiektywnych kryteriów, wydobywa najbardziej wartościowe pod względem scenografii i kostiumów spektakle. Główną częścią Festiwalu jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle powstałe w ostatnim czasie.
Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które w tym roku będą osią przewodnią wydarzenia.
Podczas tegorocznej edycji widzowie poznają Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę, spotkają się z ponadczasową Calineczką i odwiedzą malowniczą Arcadię.
Spektaklom towarzyszyć będą wystawy oraz specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.
Poniżej szczegółowy program wydarzenia.
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024
7-19 MAJA 2024
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Spektakle:
- ARKADIA | Teatr KTO
16 MAJA 2024 | 20:30 | Plac Teatralny
Spektakl ARCADIA to malownicza opowieść o życiu i wszystkich jego etapach. Dzięki impresyjnym obrazom, pełnym ruchu, kolorów i dźwięków możemy na chwilę zwolnić i dostrzec to, co jest naprawdę ważne. W wielu momentach będziemy śmiać się w głos, w innych zrobi się nostalgicznie. Nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią (9 ławek) i różnorodną gatunkowo muzyką (m.in. Dead Can Dance, Stevie Wonder, Doris Day, aranżacja popularnej piosenki żołnierskiej Rezerwa skomponowana przez Janusza Grzywacza, wreszcie aria z Madame Butterfly) zetknie się z typowym dla Jerzego Zonia klimatem lat 50. i 60. Spektakl, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza zostawia nas z odwiecznym pytaniem o sens życia. Et in Arcadia Ego – I ja żyłem w Arkadii. Gdzież więc jest ta nasza Arkadia? Gdzie jej szukać? I przede wszystkim – czy warto?
- wstęp wolny
---
- Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę | Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
17 MAJA 2024 | 19:00 | Sala Operowa CSK
„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – powiedział kiedyś Albert Einstein. Norbert Rakowski, w swoim przedstawieniu, przypomina, że mamy tylko jedno życie, z ograniczoną liczbą poranków i wschodów słońca. Skończoną liczbę dni i okazji do doceniania codzienności. Dlaczego tak często tkwimy w miejscach, w których nie możemy rozwijać swojego potencjału? Skąd w nas lęk przed zmianą?
- bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl
---
- Calineczka | Teatr Ludowy w Krakowie
18 MAJA 2024 | 16:00 | Sala Operowa CSK
Jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Niezwykle ważna opowieść o odwadze bycia sobą, o nieuleganiu modom i trendom, o akceptacji i przyjaźni. Calineczka to opowieść o dojrzewaniu, rozbudzaniu własnej tożsamości, a także o tym, że nikt nikomu nie powinien układać życia. Fantazyjne kostiumy, muzyka, światła – wszystko tworzy atmosferę tajemnicy, niebezpiecznej drogi ku dorosłości, w którą rusza każdy młody człowiek.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl
***
Festiwalowy Cykl Filmowy
- Nigdy tu już nie powrócę | reż. Tadeusz Kantor / Polska 1990 / 1 h 20 min
7 MAJA 2024 | 19:30 | Kino CSK
Zaliczone do Złotej Setki przedstawienie to swego rodzaju spektakl w spektaklu. Symboliczna podróż przez zakamarki pamięci osobistej reżysera, spotkanie z widmami przeszłości i postaciami z niegdysiejszych przedstawień odbywa się w podrzędnej knajpie, gdzieś na pograniczu jawy i snu. Schodzą się tu bohaterowie ze sztuk Kantora. Pośród nich krążą obdarta knajpiana posługaczka – Dziwka Bosa i panna młoda w welonie – Ta Pani, dla której Ja – we własnej osobie aranżuje cały spektakl. Dwie kobiety, intrygujące swą niemą obecnością, stoczą ze sobą wspaniałą walkę, obie niezwyciężone, jak Śmierć i Miłość.
---
- Replika | reż. Józef Szajna / Polska 1988 / 53 min
8 MAJA 2024 | 19:30 | Kino CSK
Na środku sceny zwalisko śmieci i odpadków. Szmaty, rury, papiery, koła, plastyk, zniszczone buty, makabrycznie zdeformowane manekiny. Wszystko przysypane grubą warstwą ziemi. Nagle z nieruchomego kopca wydobywa się jakaś ręka. Błądząc po omacku, natrafia na kawał chleba. Łapczywie miażdży go brudnymi palcami. Za chwilę
w ślad za ręką z hałdy odpadków wyłania się człowiek w workowych łachmanach, krótko ostrzyżony, pokryty bandażami, o trudnej do określenia płci. Jeszcze moment i ponure cmentarzysko rupieci ożywa – drga, unosi się, jęczy. Spod kupy śmieci wydobywają się inne postacie – podobnie upiorne i odrażające. Zanurzają dłonie w ziemi, pieszczą ją, przekazują sobie niczym relikwię... – tak zaczyna się słynny spektakl Józefa Szajny.
---
- Pętanie | reż. Leszek Mądzik / Polska 1997 / 36 min
9 MAJA 2024 | 19:30 | Kino CSK
Ten teatr mówi bez słów, bo słowo „mogłoby obrócić wszystko w banał albo nawet sprofanować”. Nie ma w nim literatury, anegdoty, fabuły, bo jest to teatr wizualny, malarski, operujący głównie obrazem. „Właśnie poprzez obraz ujawnia się rzeczywistość najgłębiej ludzka, na którą składają się pewne ostateczne namiętności i stany emocjonalne, których człowiek nie zawsze jest świadom i z którymi rozum nie daje sobie rady. O nich właśnie opowiadam w swoich spektaklach i dlatego posługuję się obrazem, nie słowem” – tak mówił o nim Leszek Mądzik.
- Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny, wejściówki do odebrania w Kasie CSK.
***
Spotkania i warsztaty
- „Doświadczyć Teatru Mądzika”
9 MAJA 2024 | 18:00 | Kino CSK
Wyjątkowe spotkanie poświęcone refleksji nad sztuką i postacią profesora Leszka Mądzika. Do rozmowy „przy kawie” zaproszono osoby, które miały możliwość z nim współpracować, m.in. aktorkę pierwszego spektaklu. Różne perspektywy mogą złożyć się na pełny obraz pana Profesora jako reżysera, wizjonera, twórcy, kolegi, szefa.
O wrażeniach i niepowtarzalnym klimacie teatrum Mądzika opowiedzą naoczni świadkowie tego zjawiska. Role zostaną odwrócone, a głos dostaną współpracownicy odpowiadający za tworzenia wizji artysty.
Gościem specjalnym będzie przyjaciel i obserwator twórczości prof. Mądzika – Jarosław Gajewski oraz Jaga Berezowska-Kernbach, Maciej Mazur i Jarosław Cymerman. Spotkanie poprowadzi Anna Duda.
- bezpłatne wejściówki do nabycia w Kasie CSK
***
Wystawy
- Nigdy tu już nie powrócę. | Teatrum Tadeusza Kantora
wernisaż: 7 MAJA 2024 | 18:00
wystawa: 8 MAJA - 7 LIP 2024 | Galeria Wystaw Czasowych -1
Tadeusz Kantor (1915–1990) zostanie ukazany jako wielki demiurg totalnego dzieła, które zawiera w sobie cechy nowoczesnej sztuki, a także sygnalizuje indywidualne przeżycia artysty. W narracji ekspozycji zostaną połączone rysunki sygnalizujące charakter pracy artysty nad rewolucyjnymi ideami spektakli, z obiektami wypożyczonymi z kolekcji CRICOTEKI, dokumentującymi ostateczny kształt dzieł w przestrzeniach gry autorskiego teatru CRICOT 2 oraz fotografiami Konrada Karola Pollescha ukazującymi portrety Tadeusza Kantora. Cykl dzieł ukaże rozwój twórczości prowadzący artystę w 1975 roku do rewelacyjnej definicji idei Teatru Śmierci zrealizowanego w przestrzeni szkolnych ławek w Umarłej klasie. Całość zwieńczy szkic ambalażu trumny (1987), narysowany w czasie ostatniego pobytu artysty w Mediolanie, obiektu stale towarzyszącego wyobraźni artysty.
Kurator wystawy: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk.
Partner projektu: Muzeum Śląskie w Katowicach
- bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl
---
- ATENA
wernisaż: 18 MAJA 2024 | 18:00
wystawa: 19 MAJA 2024 - 30 CZER 2024 | Galeria Wystaw Czasowych +1
Wystawa Atena to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim wystawy jest wątek lub postać pochodząca z mitologii starożytnej. Inspiracją edycji w 2024 roku została Atena, bogini zaliczana do panteonu najważniejszych bogów greckich rezydujących na Olimpie. Według podań mitologicznych Atena to bogini mądrości, sztuki i sprawiedliwej wojny, pełniąca funkcję opiekunki miast oraz patronki herosów. Zarówno mity o Atenie, jak i przedstawienia jej samej są obecne w sztuce od wieków, aż do dnia dzisiejszego. Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl
***
Gala Wręczenia Nagród „ZŁOTA KIESZEŃ”
18 MAJA 2024 | 20:00 | Sala Operowa CSK
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oparty jest o formułę konkursową. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych spektakli pod względem scenografii i kostiumów w sezonie artystycznym 2022/2023. Jego zamierzeniem jest prezentacja, promocja i popularyzacja prac autorów scenografii i kostiumów do polskich inscenizacji powstałych zarówno w obiegu instytucjonalny, jak i offowym. Kapituła konkursu w grudniu 2023 roku wybrała finalistów spośród 60 zgłoszonych spektakli z całej Polski. 18 maja 2024 roku zostaną ogłoszone ostateczne wyniki, nad którymi pracować będzie specjalnie powołane Jury w składzie: Marek Waszkiel, Małgorzata Komorowska, Janusz Sosnowski oraz Jarosław Cymerman. Na gali wręczone zostaną nagrody: „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię, „Złota Kieszeń” za najlepsze kostiumy oraz nagroda Grand Prix „Złota Kieszeń”.
- wstęp wolny
***
Do zobaczenia w CSK!