Eufonie pamiętają o Pendereckim. 230 artystów na jednej scenie!

-
23.11.2023
Eufonie pamiętają o Pendereckim. 230 artystów na jednej scenie

Wielki finał festiwalu Eufonie, V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowej i Wschodniej już niebawem, 25 listopada o 19.30. Z tej okazji zostanie wykonana Jutrznia Krzysztofa Pendereckiego, która uczci 90. rocznicę urodzin mistrza (ur. 23.11.1933). Po raz pierwszy od 1971 r., czyli od ponad pół wieku, w Warszawie (w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim) zabrzmią na jednym koncercie obydwie części monumentalnego dzieła w wykonaniu 230 artystów.

 

Siły połączą: orkiestra Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej, Poznański Chór Chłopięcy i znakomici soliści: Bożena Bujnicka, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Tomasz Konieczny, Volodymyr Tyshkov. Całością pokieruje ceniony dyrygent węgierski Zsolt Nagy.

 

Krzysztof Penderecki aktywnie angażował się w powstanie festiwalu Eufonie. Od pierwszej edycji brał udział w kreowaniu programu, doborze wykonawców. Jego utwory wykonywane są podczas każdej edycji Eufonii i tak jest również w tym roku. Obok wspomnianej Jutrzni, usłyszeliśmy dwa dni temu Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) i ukraińskiej Orkiestry NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. Wybitny polski flecista jest jednym z niewielu na świecie, którzy podejmują się wykonania tej kompozycji, wielokrotnie ją grywał pod batutą samego mistrza. „On chyba nie wie, jaki ten koncert jest trudny” – mówił o Długoszu Penderecki, a flecista potwierdza, że jest to koncert pisany dla przyszłych pokoleń, zgodnie z intencją kompozytora, żeby jego muzyka służyła rozwojowi wykonawców. Ale pewnie też temu, aby zawsze brzmiała współcześnie, świeżo i zachwycała swoją złożonością. Elżbieta Penderecka osobiście uczestniczyła w tym koncercie.

fot. mat. org.

 

Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia, prezentujący bogactwo muzyczne regionu rozciągającego się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie i skandynawskie. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw. W tym roku różnorodna oferta repertuarowa Festiwalu Eufonie nawiązuje do tematu przewodniego, którym są tradycje ludowe. Organizatorem festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Więcej informacji: www.eufonie.pl.

 

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

 

Eufonie – co jeszcze przed nami?

Dziś, w czwartek 23.11 kolejne odkrycia. W muzyczną podróż w czasie i przestrzeni zabierze nas Hover State Chamber Choir – chór armeński, który w Polsce gości niezwykle rzadko. Urzekające głosy, harmonia, kunszt wokalny ściągają miłośników chóralistyki na ich występy na całym świecie. W piątek oryginalne ludowe klimaty: w Małej Warszawie do wspólnego śpiewu i tańca porwie publiczność Zespół Pieśni i Tańca Olza oraz Kapela Lipka (w planie dla chętnych nauka tanecznych kroków). W sobotę kończymy festiwal kameralnym koncertem na harfę i gitarę w wykonaniu AChDuo. W repertuarze Bartok, Tansman, Bogdanović, Sessler i Górecki – tym razem Mikołaj Piotr, którego kompozycja zabrzmi w Polsce prapremierowo. Dwaj ostatni kompozytorzy, którzy przylatują do nas z USA, zasiądą na widowni. Wieczorem w sobotę o 19.30 – wspomniana wyżej Jutrznia.

 

W ostatnich dniach (od 17 listopada) w ramach festiwalu Eufonie usłyszeliśmy szereg interesujących koncertów, m.in. BBC Symphony Orchestra, włoską pianistkę, Leonorę Armellini, koncert muzyki filmowej autorstwa L.U.C.-a, Łukasza Rostkowskiego do malowanej ekranizacji Chłopów (premierowe wykonanie orkiestrowe tej muzyki), koncert Bester Quartet, Michała Barańskiego, Roby Lakatosa i wielu innych!

 

Więcej na eufonie.pl

Streaming na żywo lub możliwość odtworzenia wybranych koncertów:

kanał YouTube Narodowego Centrum Kultury

https://www.youtube.com/@NCKultury

 

SZCZEGÓŁY dot. KONCERTU JUTRZNI

25 listopada (sobota) 19.30, Kościół Wszystkich Świętych (Plac Grzybowski)

Krzysztof Penderecki: Jutrznia

 

Krzysztof Penderecki (1933–2020)

Jutrznia (Utrenja)  (1969–1971)

na pięć głosów solowych, chór chłopięcy, dwa chóry mieszane i orkiestrę

  1. Złożenie Chrystusa do grobu (Grablegung Christi)
  2. Zmartwychwstanie (Auferstehung)

 

_____

Bożena Bujnicka – sopran

Agnieszka Rehlis – mezzosopran

Rafał Bartmiński – tenor

Tomasz Konieczny – baryton

Volodymyr Tyshkov – basso profondo

Chór Filharmonii Narodowej

Bartosz Michałowski – dyrektor chóru

Poznański Chór Chłopięcy

Jacek Sykulski – dyrektor chóru

Sinfonia Varsovia

Zsolt Nagy – dyrygent

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.