Dziękujemy za pasję! [Teatr Wielki w Łodzi ma 55 lat!]
Gala Jubileuszowa 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi za nami. To był wieczór pełen pięknych wspomnień i wzruszeń. 55 lat i aż 333 premiery operowe, a ludzi, którzy przyczynili się do wielu sukcesów artystycznych łódzkiej opery, nie sposób zliczyć!
Z pewnością w oczach każdego, kto tego wieczoru zasiadł na widowni, ten teatr jest na swój sposób jedyny i wyjątkowy. Ja sama, odkąd pamiętam, czułam się bardzo związana z tym miejscem, taki już urok Teatr Wielkiego w Łodzi – ten, kto zakocha się w nim w dzieciństwie, zostaje na długie lata! Jak się okazało, tego wieczoru wśród publiczności znaleźli się również tacy, którzy byli na pierwszych premierach Teatru Wielkiego w Łodzi, 55 lat temu.
Uroczystość poprowadzili Magdalena Libiszewska i Leszek Bonar. Jubileusz teatru, czyli kogo? To był wieczór przede wszystkim tych, którzy tworzą teatr: artystów, pracowników technicznych i administracyjnych, wszystkich, którzy mieli wpływ na rozwój instytucji. Dyrektor teatru Dariusz Stachura wspomniał o tym, że kluczowe jest myślenie o teatrze nie tylko jako o budynku – teatr to przede wszystkim ludzie. Jednak nie chodzi tu jedynie o artystów i pracowników instytucji. Teatr nie istniałby bez publiczności, która nieustannie towarzyszy w jego poczynaniach artystycznych. Tego wieczoru nie zabrakło słów podziękowania i pięknych wspomnień. Po części oficjalnej nastał czas na koncert inscenizowany, którego reżyserii podjął się sam dyrektor teatru.
Powrót do początków
19 stycznia 1967 r. to moment, w którym to wszystko się zaczęło. Otwarcie teatru świętowano aż czterema premierami. 19 stycznia 1967 r. jako pierwsza wybrzmiała „Halka” Stanisława Moniuszki, kolejnego dnia wystawiono „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina. Z kolei 21 stycznia zaprezentowano kolejne dzieło Moniuszki – „Straszny dwór”, a całość zwieńczono 22 stycznia „Carmen” Georges’a Bizeta. Wieczór 55-lecia został skonstruowany tak, aby chociaż w namiastce artystycznych doznań wrócić do tego, co się działo w czasie pierwszych premier. W związku z tym w programie znalazły się wybrane fragmenty każdej z czterech inauguracyjnych oper. Prowadzący wieczór zaznaczyli, że kompozycja tego wieczoru to zasługa także widzów, którzy otrzymali możliwość głosowania w mediach społecznościowych, które arie i poszczególne fragmenty oper chcieliby usłyszeć i zobaczyć podczas koncertu inscenizowanego z okazji jubileuszu. W każdej części programu solistom towarzyszyli Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi. Jako pierwsi na scenie pojawili się bohaterowie opery „Carmen”, w których wcielili się znakomici śpiewacy: Paweł Skałuba, Bernadetta Grabias, Łukasz Głodkowicz, Hanna Okońska, Olga Maroszek. Za pulpitem dyrygenckim natomiast miał stanąć nowy dyrektor artystyczny Adam Banaszak, który niestety nie pojawił się z powodu choroby. Jednak tego wieczoru jego batutę przejął znakomity Wojciech Michniewski, który pełnił funkcję dyrektora artystycznego tej instytucji w latach 1979–1980.
Kolejne fragmenty, które zaprezentowali artyści TW w Łodzi, pochodziły z opery Aleksandra Borodina „Kniaź Igor”, która stosunkowo rzadko pojawia się na łódzkiej scenie operowej, dlatego melomani przyjęli ją z jeszcze większym entuzjazmem. W roli Kończaka usłyszeliśmy solistę Roberta Ulatowskiego. Na zakończenie tej części twórcy koncertu przygotowali dla publiczności niespodziankę – legendarne tańce połowieckie, za których choreografię odpowiadała Anna Krzyśków. Trzeba przyznać, że zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi jest w doskonałej formie i udowodnił to podczas niedzielnego wieczoru, robiąc na publiczności ogromne wrażenie. Druga część koncertu jubileuszowego należała do twórczości Stanisława Moniuszki. Zatem najpierw wybrzmiała „Halka” pod batutą dyrygenta związanego przez lata z łódzką operą Andrzeja Knapa. A w role bohaterów wcielili się: Dominik Sutowicz, Anna Wierzbicka, Dorota Wójcik, Robert Ulatowski, Patrycja Krzeszowska, Rafał Pikała i Dawid Kwieciński. Ostatnie dzieło, „Straszny dwór”, poprowadził Maestro Tadeusz Kozłowski. Na scenie pojawili się wspaniali artyści: Joanna Woś, Agnieszka Makówka, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Rafał Bogdała, Arkadiusz Jakus oraz Andrzej Kostrzewski.
Jubileuszowe wystawy w Teatrze Wielkim w Łodzi
Wydarzeniem towarzyszącym były dwie wystawy, które goście teatru mogli podziwiać w trakcie przerwy. W foyer pojawiła się galeria zdjęć pt. „Mój teatr” Chwalisława Zielińskiego, fotografa, który obecnie obchodzi 50-lecie swojej pracy artystycznej, a przez 30 z tych lat towarzyszył Teatrowi Wielkiemu w Łodzi podczas najważniejszych uroczystości i premier. Efekt jego pracy to pewnego rodzaju piękne podsumowanie tego, jak sztuka potrafi pochłonąć ludzi na lata i wydać wspaniałe owoce przez współpracę. Druga wystawa, „Ryszard Kaja – scenograf teatru największego”, znalazła się w Sali Kameralnej i została poświęcona twórczości tego artysty: można było zobaczyć plakaty, szkice kostiumów i scenografii, a także humorystyczne rysunki przedstawiające pracowników teatru.
Koncert jubileuszowy pokazał, że łódzka opera ma co świętować! Ten teatr tworzą wyjątkowi, zasłużeni artyści: Joanna Woś, Dorota Wójcik czy Dominik Sutowicz, bez których Teatr Wielki w Łodzi nie byłby tym samym „Wielkim”. A ci, którzy niedawno dołączyli do zespołu, są wspaniałą perspektywą na dalszy ciąg tej historii. Myślę, że to przypomnienie czterech pierwszych premier pozwoliło artystom, pracownikom i publiczności wrócić do tego, co najważniejsze w spotkaniu ze sztuką – do pasji, z której ten teatr się narodził.