Dwie polskie premiery w sekcji Polonica Kina na Granicy

-
26.04.2023
Blanquita reż. Fernando Guzzoni

Autobiografia i Blanquita to filmy, które polska publiczność zobaczy po raz pierwszy właśnie podczas cieszyńskiego przeglądu.

 

Prezentująca produkcje z udziałem polskich twórców lub odwołujące się do szeroko pojętej polskiej kultury Polonica stanowi od lat istotny punkt programu Kina na Granicy, które w jego ramach zaprezentowało publiczności w ostatnich latach między innymi Nosorożca Olega Sencova, Anatomię Aleksandry Jankowskiej i Quo vadis, Aida? Jasmili Zbanić. Sekcja ta uzmysławia co roku, jak ważną częścią filmowego świata są polscy artyści.

 

Nagrodzone już między innymi na prestiżowych festiwalach Tribeca, Golden Orange w Antalyi i Toronto filmy Poloniki poruszają tematy społeczne, portretują epokę, niosą refleksję, ale i optymizm, jak w przypadku Monday o dziesiątej.

 

Polską premierę będą miały w Cieszynie dwa filmy. Osadzona na styku świata polityki i spokojnego życia indonezyjskiego miasteczka Autobiografia ze zdjęciami Wojciecha Staronia, pokazana premierowo na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w konkursie Orizzonti i sekcji Międzynarodowy Tydzień Krytyki zdobyła tam nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Z kolei opowiadająca o skandalu seksualnym z udziałem dzieci, polityków i bogatych mężczyzn Blanquita uhonorowana została w ramach weneckiego Orizzonti nagrodą za Najlepszy scenariusz dla Fernando Guzzoniego. Obraz zmontował Jarosław Kamiński, wspólnie z Soledadem Salfate.

 

Filmy w tegorocznej sekcji Polonica:

 

  • Lampart z Ankaryreż. Emre Kayiş, Niemcy, Turcja, Polska, Dania

Panthera pardus tulliana to podgatunek lamparta żyjący w Turcji, skrajnie zagrożony wyginięciem i traktowany jako skarb narodowy. Dla Fikreta, dyrektora ankarskiego zoo, to także ostatnia szansa na ocalenie ogrodu. Jednak zwierzę niespodziewanie umiera. Czy Fikretowi uda się upozorować porwanie?

Scenograf: Barbara Ferlak, Kostiumy: Monika Bialka, Koproducent: Maria Blicharska

 

  • Autobiografiareż. Makbul Mubarak, Indonezja, Polska, Niemcy, Singapur, Francja, Filipiny

Rakib pracuje w indonezyjskim miasteczku jako opiekun rezydencji należącej do emerytowanego generała Purny. Wojskowy wraca do domu, by rozpocząć kampanię wyborczą na burmistrza, a Rakib zostaje jego asystentem. Gdy ktoś zniszczy plakaty wyborcze kandydata, Rakib wszczyna śledztwo, co prowadzi do eskalacji przemocy.

Zdjęcia: Wojciech Staroń, koproducent: Małgorzata Staroń, kierownictwo produkcji: Małgorzata Wójcik

 

  • Blanquitareż. Fernando Guzzoni, Chile

Żyjąca w rodzinie zastępczej, 18-letnia Blanca jest kluczowym świadkiem w sprawie skandalu z udziałem polityków i bogatych mężczyzn, którzy uczestniczyli w seks-imprezach. Jednak im więcej pojawia się pytań, tym mniej jasna staje się rola, jaką w tych wydarzeniach odegrała dziewczyna.

Montaż: Jarosław Kamiński, koproducent: Beata Rzeźniczek

 

  • Styczeńreż. Viesturs Kairišs, Łotwa, Polska, Litwa

1991 rok na Łotwie. 19-letni początkujący operator filmowy Jazis zostaje wciągnięty w  pokojowe protesty przeciwko próbie przejęcia władzy w jego kraju przez armię sowiecką. Jazis i jego przyjaciele są ambitnymi filmowcami, chcącymi realizować swoje marzenia. Uczestnictwo w ruchu oporu staje się decydującym momentem ich dorastania.

Zdjęcia: Wojciech Staron, Koprodukcja: Małgorzata Staroń

 

  • Monday o dziesiątej, reż. Mareille Klein, Niemcy

Helga wyraźnie utknęła nie tylko we własnym salonie, w którym w wyniku jej upadku zieje w podłodze wielka dziura, ale i w życiu. Czy spotkanie polskiego „konserwatora powierzchni płaskich” (Zbigniew Zamachowski), zajmującego się czystością jej domostwa, nada egzystencji dojrzałej kobiety nowy kierunek?

Obsada: Zbigniew Zamachowski, Gabriela Muskała

 

  • Roving womanreż. Michał Chmielewski, USA, Polska

Młoda kobieta na emocjonalnym zakręcie wyrusza skradzionym samochodem w podróż, która pozwoli jej przewartościować życiowe priorytety. Współprodukowane przez Wima Wendersa subtelne, słodko-gorzkie kino drogi.

Reżyseria: Michał Chmielewski, scenariusz: Lena Góra, Michał Chmielewski, obsada: Lena Góra, zdjęcia: Lukasz Dziedzic, montaż: Przemysław Chruścielewski, dźwięk: Marcin Lenarczyk, muzyka: Teonika Rożynek, koproducent: Lena Góra

 

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż puli  akredytacji w promocyjnej cenie.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.