„Postaci akwareli” i „Odcienie cyjanotypii” – dwie wystawy w Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów”
W maju w Galerii Lamperia Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów” w Krakowie zawisną dwie wystawy artystów z górskiego Ustronia. Krzysiek Grabara zaprezentuje swoje akwarele, a Paulina Skonieczna – kolekcję autorskich cyjanotypii.
Wystawy „Postaci akwareli” i „Odcienie cyjanotypii” prezentowane będą w Galerii Lamperia Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów” w dniach 10 maja – 11 czerwca 2024 roku.
Wernisaż wystawy, w którym wezmą udział autorzy prac – Krzysiek Grabara i Paulina Skonieczna – odbędzie się 10 maja 2024, o godz. 19:00 w przestrzeni Galerii Lamperia.
Wstęp na wystawę i wernisaż – wolny.
Informacja na stronie DKSMNB: https://www.dknowybiezanow.pl/grabara-skonieczna-wystawa/
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/427060836701158
Krzysiek Grabara – „Postaci akwareli”
Artysta o wystawie:
Prezentowane na wystawie prace są wykonane tylko w technice akwareli. Ich różnorodność jest efektem poszukiwań oraz wolności twórczej, która stanowi wartość dla mnie jako człowieka i artysty.
Z biegiem czasu mogłem odkryć, że w jednej technice jest wiele możliwości ekspresji. Począwszy od intensywnego koloru, przez monochromatyczne, malowane miękko oniryczne krajobrazy, do malowanych jednych kolorem akwareli w kolorach zieleni lub czerni. Wybór techniki stanowi dla mnie punkt wyjścia i prowadzi do odkryć sposób użycia poszczególnych narzędzi, różnic pomiędzy nimi, ale także wyboru odpowiednich papierów jak i pigmentów. Znając możliwości i zasady, można podporządkować technikę do własnych potrzeb i nie ograniczać się. Te drugie często pomijam, z uwagi na to, że ważniejszy jest finalny efekt niż „poprawność” wynikająca z zasad.
Krzysiek Grabara – urodził się w 1985 roku w Kościanie. Jest samoukiem. Malarstwem zajął się w lutym 2019 roku. Udziela także warsztatów i konsultacji z zakresu fotografii. W 2018 roku, na dwa lata przed emeryturą, w związku z upokorzeniem i dehumanizacją rzucił pracę jako policjant, by zająć się tworzeniem.
Wystawy indywidualne:
2021 – Drugie Życie – kurator: Róża Jachyra pod patronatem Rynku i Sztuki
2022 – Traces of Humanity – wystawa wirtualna
2023 – wystawa “7 piętro” w Muzeum Magicznego realizmu w Wiśle
2023 – 4-30 kwietnia, wystawa “Urban Drifting” w Galerii SQart, Bytom
Wystawy grupowe:
2022 – World Collage Day 2022 – Propaganda Open Call
2023 – Brzimy i przyjaciele – Galeria na Gojach, Ustroń
2023 – Gołe ściany – Galeria na Gojach, Ustroń
2023 – Granatowe Góry Festival, Wisła
2024 – 5-28 kwietnia Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu
2024 – Festiwal Granatowe Góry, Wisła
Nagrody:
2022 – finalista – International Achievement Awards by Camelback Gallery
2022 – finalista – Propaganda Open Call – Wold Collage Day 2022
2024 – wyróżnienie w konkursie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Paulina Skonieczna – „Odcienie cyjanotypii”
Artystka o wystawie:
Zatrzymuję to, co kruche i ulotne, odciskając rośliny na papierze. Chcę dać nieśmiertelność temu, co przemija – wbrew cyklowi życia.
Rośliny, które zbieram w pobliżu domu, suszę między stronami gazet i książek, tworząc własny zielnik. W ten sposób oswajam przestrzeń, w której mieszkam od niedawna, ucząc się rozpuszczać lęki przed tym co nowe i nieznane.
Prace prezentowane na wystawie „Odcienie cyjanotypii” zostały wykonane w technice cyjanotypii, która jest metodą stykową i jedną z najstarszych technik fotograficznych. Jej cechą charakterystyczną jest niebieski kolor, który uzyskuje się poprzez naświetlenie promieniami UV podłoża pokrytego materiałem światłoczułym – roztworem soli żelaza (II lub III). W wyniku zachodzącej reakcji chemicznej powstaje tzw. „błękit pruski” lub „błękit Turnbulla” (w zależności od użytych soli żelaza). Jej odmianą jest mokra cyjanotypia, która pozwala na uzyskanie dodatkowo koloru zielonego, żółtego, brązowego i fioletowego oraz faktur i detali. Część prac została również poddana tonowaniu kawą.
Wybór tej techniki nie jest przypadkowy – daje mi możliwość eksperymentowania, uczy cierpliwości, akceptowania rezultatów i uważności w trakcie procesu twórczego.
Paulina Skonieczna – urodzona w 1989 roku, mieszka w Ustroniu. Fotografią zajmuje się od 2016 roku. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. W swoich pracach eksploruje świat emocji, podejmuje tematykę przemocy, samoakceptacji i dojrzałości.
Wystawy grupowe:
2021 – Slideshow, Rybnicki Festiwal Fotografii, Rybnik
2021 – FotoOpen, FotoArt Festival, Bielsko-Biała
2021–2022 – No Borders – pokonkursowa wystawa objazdowa prezentowana w Polsce, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech
2022 – Wystaw się w CSW! Toruń
2023 – Gołe ściany, Galeria na Gojach, Ustroń
2023 – II Wiosenny Salon Sztuki, Operis.Artis – Galeria Sztuki, Antonin
2023 – FotoOpen, FotoArt Festiwal, Bielsko-Biała (finalistka)
2024 – Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych, Festiwal Fotoperyferie, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
2022 – Stredoeurópsky dom fotografie w Bratysławie, Słowacja