Chopin – Alter Ego. Arnold&Frączek Percussion Duo w nowatorskich interpretacjach na płycie wytwórni DUX

-
24.05.2023
Arnold&Frączek Percussion Duo

Takiego nagrania jeszcze nie było – marimba w stylu brillant i belcanto wibrafonu z odrobiną dzwonków, czyli transkrypcje oraz inspirowane utworami Chopina nowe kompozycje na perkusyjne duo.

 

Kompozycje Fryderyka Chopina nie starzeją się, nie nużą, brzmią wciąż świeżo. Są wyzwaniem dla wykonawców i ucztą dla uszu słuchaczy. Nie inaczej jest w przypadku płyty Chopin – Alter Ego. Znajdują się na niej transkrypcje chopinowskich hitów – mazurków i walca Des-dur „Minutowego” – a także autorskie utwory Tomasza Arnolda inspirowane nokturnami, walcami, Balladą g-moll i Etiudą c-moll „Rewolucyjną”. To dalekie parafrazy we współczesnej odsłonie, zaskakujące pomysłowością i śmiałością metafor. Instrumentarium gra tu rolę główną, jest nietypowe i nowatorskie – marimba, wibrafon i dzwonki. Pod rękami dwójki perkusistów-wirtuozów, docenianych na międzynarodowych konkursach absolwentów najlepszych uczelni, ukazują swój melodyczny potencjał. Przywodzą na myśl dźwięk pozytywki, balansują na granicy szmeru, by po chwili wybuchnąć niemal organową pełnią. Mazurki, nokturny i walce brzmią znajomo, jednocześnie urzekając tajemniczą aurą.

Arnold&Frączek Percussion Duo

 

Nagranie dopełnia półtoraroczną pracę nad projektem „Chopin – Alter Ego”. Dla Tomasza Arnolda jest wyrazem dążenia do ideału kunsztu kompozytorskiego, jaki ucieleśnia Chopin. Jakub Frączek zaczynał swą edukację od fortepianu, muzyka ta ukształtowała go jako artystę. Fascynacje te słychać wyraźnie w interpretacjach perkusyjnego duo. Muzycy znakomicie operują czasem, chopinowską frazą, grają z lekkością i precyzją, jaka jest marzeniem każdego pianisty. Płyta nie zawiedzie miłośników eksperymentów, ale też klasycznych interpretacji Chopina.

 

Koncert premierowy albumu już 27 maja w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach, natomiast 7 czerwca zespół zagra materiał z płyty przed krakowską publicznością w Zamku Królewskim na Wawelu. Link do wydarzenia: https://palacradziejowice.pl/wydarzenie/koncert-chopin-alter-ego/.

Chopin – Alter Ego. Arnold&Frączek Percussion Duo w nowatorskich interpretacjach na płycie wytwórni DUX

 

Patroni medialni: TVP Kultura, Presto. Muzyka Film Sztuka, LongPlay, Hi-Fi i Muzyka, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

 

Odkryj singiel promujący album: https://spoti.fi/3IBOuar

Chopin – Alter Ego. Arnold&Frączek Percussion Duo

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.