Boska Komedia werdykt
Festiwal Boska Komedia wciąż trwa, ale w sobotni wieczór podczas gali w krakowskim Bunkier Cafe poznaliśmy werdykt międzynarodowego jury, które w tym roku oceniało jedenaście spektakli konkursowych.
„Fobia” Markusa Ohrna z Nowego Teatru w Warszawie zwycięzcą XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.
Grand Prix i statuetka Boskiego Komedianta przypadła „Fobii” z warszawskiego Nowego Teatru, wyreżyserowanej przez szwedzkiego reżysera Markusa Ohrna. Spektakl, który nie boi się najbardziej radykalnych rozwiązań, doceniono za „odwagę w artystycznej prowokacji, która nakłuwa społeczną wrażliwość, każąc dostrzec tematy dotychczas ignorowane”.
Dwie nagrody – za scenografię dla Małgorzaty Szczęśniak oraz aktorską dla Mai Komorowskiej – przypadły „Elizabeth Costello” Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie.
Tegoroczna Boska Komedia należała w tym roku do aktorek. Jury doceniło Karolinę Kowalską główną nagrodą aktorską za tytułową kreację w „Pięknej Zośce” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z gdańskiego Teatru Wybrzeże, a nagrodą aktorską Emose Uhunmwangho za „Złote płyty” w reżyserii Mateusza Pakuły z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Przez część obserwatorów typowana do Grand Prix „Piękna Zośka” otrzymała też reżyserską nagrodę dla Wierzchowskiego, jury zauważyło również światła w tym przedstawieniu, zaprojektowane przez Szymona Kluza.
Dwa wyróżnienia – za kompozycję wokalną dla Marty Górnickiej oraz za choreografię dla Evelin Facchini – zdobyły „Matki. Pieśni na czas wojny", kolejny projekt Chóru Kobiet Marty Górnickiej, firmowany przez Teatr Powszechny w Warszawie oraz Maxim Gorki Theather w Berlinie.
Listę laureatów zamyka Jan Duszyński, uhonorowany za „pejzaż dźwiękowy” w spektaklu „Antygona w Molenbeek” w reżyserii Anny Smolar z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Znamy już nagrodzonych, ale Boska Komedia kończy się dopiero w niedzielę. Krakowska publiczność zobaczy jeszcze „Elizabeth Costello” oraz „Spiegelneuronen. Neurony lustrzane” – wspólną produkcję Sasha Waltz & Guests oraz Rimini Protokoll, może też wziąć udział w debatach o polskim dramacie oraz współczesnych obliczach narcyzmu.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia jest organizowany przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Działa nieprzerwanie od 2008 roku. Jest największym festiwalem teatralnym w Polsce. Partnerami strategicznymi Festiwalu są: Miasto Kraków i Instytut Adama Mickiewicza. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.