BMW Art Club. Przyszłość to sztuka | Evolver | Marshmallow Laser Feast | Galeria Opera

-
16.09.2023
BMW Art Club. Przyszłość to sztuka | Evolver | Marshmallow Laser Feast

BMW we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową zapowiada polską premierę EVOLVER – doświadczenia VR w reżyserii Marshmallow Laser Feast.

 

W ramach tegorocznej edycji BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprezentowane zostanie sensoryczne doświadczenie VR – EVOLVER. Multimedialne, immersyjne dzieło londyńskiego kolektywu artystycznego Marshmallow Laser Feast to innowacyjne połączenie sztuki, nauki i nowoczesnych technologii, które zabiera widza w podróż śladem tlenu przemierzającego ludzkie ciało aż do pojedynczej, „oddychającej” komórki.

 

Projekt powstał we współpracy z wybitnymi postaciami ze świata kultury: głosu do narracji użyczyła Cate Blanchett, a na ścieżce dźwiękowej znajdziemy utwory m.in. Jonnyego Greenwooda (Radiohead).

 

Premiera EVOLVER w Galerii Opera Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zaplanowana została na 12 października 2023 r. Wystawa potrwa do 10 grudnia.

 

Artystyczny wymiar nauki

Nauka i sztuka są wyrazem tej samej ludzkiej potrzeby – zrozumienia i opisania świata. Projekt EVOLVER zabiera widza w swobodną, immersyjną podróż poprzez procesy stanowiące podstawę wszelkiego życia. Wszechogarniające doświadczenie VR przenosi odbiorcę w mikrokosmos ludzkiego ciała, stanowiący odzwierciedlenie makrokosmosu natury. Przemierzając struktury ukryte głęboko pod skórą, widzowie śledzą proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do zewnętrznego świata.

 

Artystom z kolektywu Marshmallow Laser Feast (MLF) przyświecała misja znalezienia wspólnego mianownika dla naukowej precyzji i artystycznej emocjonalności. Umieszczając odbiorcę na styku tych ekosystemów, chcieli podkreślić, że funkcjonujemy jednocześnie w obu.

 

Kluczową rolę w stworzeniu EVOLVER odegrali zaproszeni do współpracy twórcy oraz konsultanci z prestiżowych placówek naukowych. Producentem wykonawczym EVOLVER jest reżyser Terrence Malick, żywa legenda kina, autor kultowych filmów, takich jak: „Badlands” „Cienka czerwona linia” czy „Drzewo życia”. Głosu projektowi użyczyła aktorka Cate Blanchett. Swój wkład wnieśli również poetka Daisy Lafarge, a także gitarzysta zespołu Radiohead, Jonny Greenwood. W EVOLVER usłyszymy ponadto kompozycje muzyczne m.in.: performerki znanej z innowacyjnych technik wokalnych – Meredith Monk, kompozytora muzyki filmowej, laureata Złotego Globu – Jóhanna Jóhannssona, kompozytora, pianisty i akordeonisty – Howarda Skemptona oraz muzyka i producenta muzyki elektronicznej – Jona Hopkinsa

 

W stworzenie EVOLVER zaangażowali się również uczeni z szeregu placówek badających funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Czuwali oni nad jakością każdego detalu wykorzystanych przez artystów skanów ludzkiego ciała. Dbali o to, by zostały wiernie oddane w wirtualnej rzeczywistości. Wśród instytucji naukowo wspierających projekt znalazły się Fraunhofer Institute for Digital Medicine MEVIS, The Allen Institute for Cell Science oraz Buck Institute for Research on Ageing.

 

Budując EVOLVER, artyści z MLF szukali równowagi między różnymi wymiarami projektu; estetycznym, naukowym, wizualnym, dźwiękowym – tak, by stworzyć w wirtualnej rzeczywistości uniwersum, które jest jednocześnie prawdziwe i piękne, oddziałujące na zmysły, emocje, kreujące przestrzeń do intelektualnej refleksji – zaznacza Stach Szabłowski, kurator BMW Art Club. Przyszłość to sztuka.

 

Wizjonerskie doświadczenie sensoryczne

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka od pierwszej edycji poświęcony jest tym obszarom kultury, w których na styku sztuki i technologii rodzą się nowe idee, odpowiedzi na wyzwania teraźniejszości i wizje przyszłości. Tegoroczna edycja dotyka kluczowego dla całego cyklu zagadnienia: w jaki sposób nowe technologie mogą poszerzać zarówno możliwości artystyczne twórców, jak i nasze rozumienie współczesnego świata oraz miejsca, które zajmuje w nim człowiek.

 

Prezentowany w Galerii Opera EVOLVER to zaawansowane technologicznie wizjonerskie doświadczenie sensoryczne. Całość rozpoczyna dziesięciominutowa medytacja w specjalnie do tego celu zaprojektowanej przestrzeni relaksacyjnej, gdzie, podążając za głosem Cate Blanchett, odwiedzający poddają się „dekompresji”. W kolejnym pomieszczeniu rozpoczyna się właściwe doświadczenie VR, któremu towarzyszy monumentalna, wielowymiarowa projekcja wideo. Po założeniu gogli uczestnicy wyruszają w dwudziestominutową wirtualną podróż w głąb ludzkiego ciała. Przewodnikiem jest nabierane w płuca powietrze. Podążając jego śladem, wędrują aż do celu, gdzie znajduje się pojedyncza komórka organizmu – żywy mikrokosmos, w którym odbija się struktura wszechświata. Trzecia część EVOLVER – epilog, to przestrzeń refleksji nad przeżytym doświadczeniem. Ma ona formę galerii, w której eksponowane są cyfrowe prace stworzone przez artystów Marshmallow Laser Feast oraz film poszerzający narrację wystawy.

 

Technologie audiowizualne, takie jak VR, mogą służyć do ucieczki od rzeczywistości i pogrążania się w sztucznych światach, oderwanych od realnych problemów. Te same technologie można jednak wykorzystać w odwrotnym celu. Nowe cyfrowe narzędzia pozwalają bowiem nie tylko oglądać, lecz także poznawać świat w sposób, który jeszcze niedawno był trudny do wyobrażenia – podkreśla Barnaby Steel, współtwórca Marshmallow Laser Feast.

 

Wydarzenie obsługują najwydajniejsze i certyfikowane przez firmę NVIDIA komputery Morele GeForce RTX Studio, wyposażone w karty graficzne GeForce RTX 4080. Są one elementem platformy NVIDIA Studio skierowanej do artystów, projektantów, inżynierów i specjalistów, którzy potrzebują najlepszych narzędzi do pracy z obrazem, wideo czy wirtualną rzeczywistością. W skład platformy wchodzą efektywne karty graficzne, specjalistyczne oprogramowanie oraz dedykowane sterowniki Studio, zapewniające optymalną wydajność i stabilność pracy. Całość została stworzona specjalnie z myślą o profesjonalnych zastosowaniach graficznych, do których zalicza się renderowanie śledzonego promieniami obrazu w czasie rzeczywistym (ray tracing) czy też wsparcie dla technik wykorzystujących sztuczną inteligencję.

 

Światową premierę projekt EVOLVER miał podczas Tribeca Film Festival 2022 w Nowym Jorku. Wystawa prezentowana w ramach BMW Art Club. Przyszłość to sztuka w Galerii Opera Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, potrwa od 12 października do 10 grudnia 2023 r.

 

BMW jako mecenas projektu wszystkie seanse udostępnia publiczności bezpłatnie.

Na wydarzenie BMW Art Club. Przyszłość to sztuka obowiązują zapisy na stronie TW-ON: www.teatrwielki.pl.

 

Więcej informacji o BMW Art Club. Przyszłość to sztuka znajduje się na stronie: www.bmw.pl/artclub.

 

EVOLVER

PRODUCENCI WYKONAWCZY: EDWARD R. PRESSMAN & TERRENCE MALICK
REŻYSERIA: MARSHMALLOW LASER FEAST

MUZYKA: JON HOPKINS, JONNY GREENWOOD (RADIOHEAD), MEREDITH MONK, JÓHANN JÓHANNSSON & HOWARD SKEMPTON
KURATOR: STACH SZABŁOWSKI

PRODUCENCI WYKONAWCZY: NICOLE SHANAHAN, CATE BLANCHETT, COCO FRANCINI, ANDREW UPTON, NELL WHITLEY, MIKE JONES, PAULA PAIZES, RENÉ PINNELL
PRODUKCJA: SAM PRESSMAN, ANTOINE CAYROL
KOPRODUKCJA: GUILLAUME BRUNET, MORGAN BOUCHET
PRODUCENCI LINIOWI: MARTIN JOWERS, EMMA HAMILTON
WE WSPÓŁPRACY Z: NATAN SINIGAGLIA, JAMES BULLEY, HENRIK OPPERMANN, DAISY LAFARGE, FRAUNHOFER MEVIS, ALLEN INSTITUTE FOR CELL SCIENCE, JENNIFER GARRISON, KINDA STUDIOS

DOŚWIADCZENIE VR W GALERII OPERA
WSTĘP BEZPŁATNY
GODZINY OTWARCIA:

Codziennie od 11.00 do 20.00.
Godziny wejść: 11.30 / 12.10 / 12.50 / 13.30 / 14.10 / 14.50 / 15.30 / 16.10 / 16.50 / 17.30 / 18.10 / 18.50

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.