Co widzimy, kiedy słuchamy?

Anonim (niezweryfikowany)
27.04.2021

Choć muzyki z założenia słuchamy, to przepływa ona też przez inne zmysły. Czy ten związek jest jednak konieczny i nierozerwalny? A gdyby zamknąć oczy, otworzyć wyobraźnię i poddać się napływającym, niespodziewanym wrażeniom? Do gry z własnymi doświadczeniami i oczekiwaniami zaprasza ANAKLASIS, prezentując najnowszy krążek z serii PORTRAITS w sprzedaży od 29 kwietnia.

Najnowszy dwupłytowy album ACOUSMATIC MUSIC przedstawia filozofię muzyki w ujęciu Marcinza Stańczyka, jednego z najciekawszych kompozytorów współczesnych.

Marcin Stańczyk jest uczniem między innymi Zygmunta Krauzego i Ivana Fedelego, laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jest także jedynym polskim kompozytorem wyróżnionym Toru Takemitsu Award – najsłynniejszą nagrodą kompozytorską Japonii. To twórca nie tylko poszukujący, ale i znajdujący. Zadający pytania, ale i udzielający odpowiedzi.

Z namysłu nie tylko nad istotą muzyki, ale też jej odbioru wzięły się cztery kompozycje Stańczyka wypełniające ten dwupłytowy zestaw. To rozpisany na wędrującą trąbkę oraz orkiestrę, na którą pada deszcz Some Drops, który wystawia na próbę naszą percepcję: nigdy nie możemy być pewni odległości i punktu słyszenia. Blind Walk, wykonany po raz pierwszy na La Biennale di Venezia, grany dla publiczności z oczami przesłoniętymi opaskami, jest reakcją na różnicę w słuchaniu wyłącznie uszami, a odbiorem koncertu pełnią zmysłów. Podobne założenia przyświecały Sursounds, utworowi, który jest o tym, „co jest ponad dźwiękami”. To niezwykła muzyka na pograniczu jawy i snu, w której mieszają się rozpoznawalne dźwięki konkretne oraz ambient muzyki abstrakcyjnej. Unseen to utwór o poszukiwaniu szczęścia, inspirowany letnim przesileniem i związanymi z tym rytuałami. Tę wyjątkową muzykę zawartą na krążkach od ANAKLASIS wykonują same znakomitości: oryginalna wokalistka i równie wybitna kompozytorka Agata Zubel, grający na podwójnej trąbce Marco Blaauw, ale również światowej klasy zespoły: E-MEX, Ensemble Musikfabrik czy Lutosławski Quartet.

Włącz płytę. Usiądź wygodnie. Co widzisz?

Od 29 kwietnia dwupłytowe wydanie ACOUSMATIC MUSIC dostępne będą w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Plakat Hiob
Anonim (niezweryfikowany)
23.04.2021

Dramat o cierpieniu

Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.