Dramat o cierpieniu

Anonim (niezweryfikowany)
23.04.2021
Plakat Hiob

Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią […]. Dramat o cierpieniu: „Hiob”. Tak o swym dziele pisał w 1940 roku dwudziestoletni Karol Wojtyła w liście do przyjaciela – Mieczysława Kotlarczyka. Rok po obchodach setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka Polska Opera Królewska zaprasza na współczesną muzyczną interpretację Hioba.

O utworze skomponowanym na specjalne zamówienie Polskiej Opery Królewskiej sam kompozytor - Krzesimir Dębski - mówi tak:

Mam nadzieję, że w naszym spektaklu czytelne będzie to, że mit Hioba, opowieść o Hiobie to jest prawda cierpienia. To przesłanie o tym, że prędzej czy później wszyscy ludzie dostąpią cierpienia. Niektórzy muszą się z cierpieniem zmierzyć wcześniej, na różnych etapach swojego życia, inni dopiero przy nieuchronnym jego końcu.

Stworzyłem na potrzeby tego dzieła taki swój „idiom biblijny” (… ), w częściach „biblijnych” pojawiają się stylizacje na muzykę barokową, średniowieczną i renesansową. Zderzam te fragmenty ze współczesnymi, i z ariami – znów quasi barokowymi. Używam też barokowego instrumentarium (…). Pokusiłem się o pewną syntezę tego, co wiem o muzyce dawnej i wspaniałych dziełach mistrzów wieków minionych.

Znamienne, że premiera dzieła, planowana pierwotnie na maj 2020 roku, nie odbyła się ze względu na pandemię, która ogarnęła cały świat. Obowiązujące po dziś dzień obostrzenia  ograniczają działalność instytucji kultury, toteż opera zostanie zaprezentowana online, bez udziału publiczności . Być może jednak te wszystkie trudne okoliczności wzmocnią uniwersalny przekaz dzieła. Jest to bowiem, jak podkreśla Dębski: „opera (…) o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku”.

PRAWYKONANIE
25 kwietnia 2021, godzina 19:00

Spektakl będzie transmitowany prosto z Teatru Królewskiej na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej.

KIEROWNICTWO MUZYCZNE / DYRYGENT TADEUSZ KAROLAK

REŻYSERIA TOMASZ CYZ
SCENOGRAFIA NATALIA KITAMIKADO
CHOREOGRAFIA NATALIA DINGES
REŻYSERIA ŚWIATEŁ KATARZYNA ŁUSZCZYK
PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO 
LILIANNA KRYCH
ASYSTENT DYRYGENTA KAROL SZWECH
ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK
II ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENTKI TATIANA HEMPEL–GIERLACHDOROTA LACHOWICZ

OBSADA

HIOB  ADAM KRUSZEWSKI
ELIHU  JAKUB BOROWCZYK
NIEWIASTA HIOBOWA  
ANETA ŁUKASZEWICZ
CHOREUTA 1, ELIFAZ  SYLWESTER SMULCZYŃSKI
CHOREUTA 2  PAWEŁ KOWALEWSKI
CHOREUTA 3, SOFAR  MACIEJ GRONEK
CHOREUTA 4, KONIUCH  GRZEGORZ ŻOŁYNIAK
STRĄCONY, PASTUCH, JUHAS, SŁUGA, BALDAD  
LESZEK ŚWIDZIŃSKI
PROLOGOS / EPILOGOS  PAWEŁ MICHALCZUK
DZIECKO FRANCISZEK KACZOROWSKI

ZESPÓŁ WOKALNY i ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

INSPICJENT TATIANA HEMPEL-GIERLACH, DOROTA LACHOWICZ

Szczegóły na www.operakrolewska.pl

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.