"Francesco" Zygmunta Krauzego w Filharmonii Łódzkiej

23.04.2021
plakat

W niedzielę 25 kwietnia 2021 r. w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się łódzka premiera kantaty „Francesco” wybitnego, związanego z Łodzią kompozytora Zygmunta Krauzego. Kantata na chór mieszany, orkiestrę kameralną i organy wykorzystuje teksty zaczerpnięte z pism św. Franciszka oraz tekstów Dantego Alighieri. Przez ten pryzmat kompozytor przygląda się kondycji współczesnego człowieka, jego powinnościom i ograniczeniom.

Poszczególne części utworu noszą tytuły: Życie, Praca, Pieniądze, Kobieta, Śmierć. Zostały przedzielone solowymi preludiami organowymi. Prawykonanie kantaty miało miejsce w 2018 roku.  Zygmunt Krauze to jeden z najwybitniejszych artystów swojego pokolenia, ceniony w Polsce i za granicą. W jego dorobku ważne miejsce zajmują opery oraz utwory fortepianowe i z udziałem fortepianu. Ważny rozdział jego twórczości tworzy muzyka unistyczna, której teoretyczne podstawy twórca wywiódł z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Krauze jest profesorem kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi, laureatem doktoratu honoris causa tej uczelni. W programie koncertu znajdzie się także Missa brevis węgierskiego kompozytora XX-wiecznego Zoltana Kodaly’a. Wystąpi zespół instrumentalny muzyków Filharmonii Łódzkiej i Chór Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Dawida Bera, soliści: Marta Malarska, Magdalena Szymańska, Maria Hubluk-Kaszuba – sopran, Anna Krysztofiak – mezzosopran, Paweł Żak – tenor, Adrian Łęczycki – baryton oraz Roman Perucki – organy. Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online. Koszt: 14 PLN.

KONCERT ORATORYJNY
25 kwietnia 2021, 17.00
PŁATNA TRANSMISJA ONLINE

Wykonawcy:

Marta Malarska – sopran
Magdalena Szymańska – sopran
Maria Hubluk-Kaszuba – sopran
Anna Krysztofiak – mezzosopran
Paweł Żak – tenor
Adrian Łęczycki – baryton
Roman Perucki – organy
Dawid Ber – dyrygent / przygotowanie chóru
Zespół instrumentalny muzyków FŁ i Chór FŁ

Program:

Z. Krauze – Kantata „Francesco” na chór mieszany, orkiestrę kameralną i organy (łódzka premiera)
Z. Kodály – Missa Brevis 

25 kwietnia https://live.bilety24.pl/event/index/dc65565851c226eab9560d4cacc3bdf394d35258

{info. pras}

O-Class-ki! [Rusza Festiwal Szczecin Classic 2021]

Szczecin Classic to pierwszy w regionie tak nietypowy festiwal, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada formułę edukacyjną. Podczas Festiwalu odbywa się międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy. Zadaniem festiwalu Szczecin Classic jest utrwalenie relacji ze szczecińską i regionalną publicznością muzyki klasycznej, ale przede wszystkim jest nim próba dotarcia do nowych odbiorców.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.