65 lat temu powstała wytwórnia płytowa Polskie Nagrania!

-
07.10.2021

Za polskimi słuchaczami już 65 lat historii polskiej muzyki. Przez te wszystkie lata, począwszy od 3 października 1956 roku, wytwórnia z kogucikiem w logotypie wydała tysiące piosenek, dziesiątki płyt jazzowych i setki klasycznych. Z prawdziwą dumą rozpoczyna rok jubileuszowy!

 

Wytwórnia płytowa „Polskie Nagrania” planuje szereg wydawnictw a ich prezentacja już się rozpoczęła. Wśród nich znalazły się unikatowe edycje legendarnych albumów po raz pierwszy na czarnych krążkach CD, kolorowe winyle z serii Color Limited oraz wyjątkowa, jubileuszowa kompilacja „Historia w piosence”. 

 

KOMPILACJA JUBILEUSZOWA "HISTORIA W PIOSENCE"

 

Na te 65 lat życia wytwórni składają się niezwykłe ludzkie historie, osobowości artystyczne i ich losy. „Historią w piosence” wytwórnia chciała przybliżyć kontekst, w którym powstawały najważniejsze przeboje polskiej estrady tak ważne dla pokoleń. Historie tych piosenek są jak samo życie. Niektóre powstawały w trudnych okolicznościach osobistych lub politycznych. Innym towarzyszą szalone przygody, przypadkowe spotkania czy imprezy. Jednak w centrum wszystkich tych historii zawsze stoi człowiek, artysta a także meloman. Dlatego są to piosenki, które towarzyszą nam codziennie, stanowiąc swoisty pamiętnik naszego życia. Każda z nich jest inna, tak jak ich historie. Niech ta podróż w czasie przywoła wspomnienia wyjątkowych chwil lub stanie się tłem do powstania nowych.

 

Posłuchaj i kup

 

LEGENDARNE ALBUMY po raz pierwszy na czarnych płytach CD

 

Polskie Nagrania stworzyły kanon polskiej muzyki wydając płyty cieszące się dziś statusem kultowych. Dzisiaj rozpoczynają serię reedycji legendarnych albumów, do których historie i wspomnienia napisali artyści, ich menadżerowie lub znani dziennikarze. Wszystkie wzbogacone archiwalnymi zdjęciami. 

 

Wizytówką Polskich Nagrań i jedną z najpiękniejszych kart jej estrady jest Jerzy Połomski. Wytwórnia przypomina jego przebojowy album „Bo z dziewczynami”. Na płycie znajduje się wiele ważnych i pięknych utworów.

 

Rarytasem dla fanów są cztery albumy Krzysztofa Krawczyka, które zostały wydane na płytach CD - aż trudno w to uwierzyć - po raz pierwszy! Są to: Byłaś mi nadzieją", "Jak minął dzień""Dla mojej dziewczyny" oraz album dla dzieci "Niki w krainie techniki"

 

"Kiedy byłem małym chłopcem", czyli równo 50 lat temu – w 1971 roku wydany został album „Blues" będący jednym z najważniejszych osiągnięciem grupy Breakout. Nie mogło go zabraknąć w naszych jubileuszowych propozycjach.

 

Urszula Sipińska fantastycznie opowiada historię powstania swojej płyty z zespołem Ergo Band "Zabaw się w mój świat". Jest dowcipnie, sentymentalnie i klimatycznie. A płyta cudownie kołysze w stylu funky.

 

Światło dzienne ponownie ujrzy solowy album Andrzeja Zauchy „Wszystkie stworzenia duże i małe”. Jak mówił sam Andrzej Zaucha: „Muzyka rozrywkowa, przy której nie da się zatańczyć, to w ogóle nie jest muzyka, która porywa duszę i ciało”.

 

Wielu słuchaczy i twórców ulega do dzisiaj czarowi barwnej muzyki ludowej Mazowsza czy Śląska. Spektakularnym przykładem jest tu David Bowie, który będąc przejazdem w Warszawie, zakupił płytę „Śląsk vol. 2”. Głębokie przeżycie muzyczne, jakie stało się za jej udziałem, odbiło się wyrazistym echem w jego utworze „Warszawa”.

 

WINYLE z serii COLOR LIMITED

 

Pojawia się też coś dla fanów i kolekcjonerów płyt winylowych. Limitowane edycje płyt z serii COLOR LIMITED. A wśród nich: album Tadeusza Woźniaka zawierający wielki hit „Zegarmistrz Światła”, na niebieskim winylu. Płyta jest wynikiem fascynacji Tadeusza Woźniaka poezją, do której sam skomponował muzykę. Zestawienie niezwykle pięknej muzyki z mistrzowską interpretacją oraz jakością poezji Bogdana Chorążuka sprawia, że piosenki należą do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej a ich tekst podlega nieustannie analizom znaczeń. 

 

Nowy wspaniały świat na żółtym krążku, to kolejna propozycja na jesienne wieczory. Debiutancka płyta zespołu Dwa plus Jeden premierę miała w 1972 roku. Album zawiera piosenki utrzymane w stylu popowo-folkowym, głównie w konwencji balladowej. Album zawiera największe przeboje grupy: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Czerwone słoneczko”, „Wstawaj, szkoda dnia” oraz „Hej, dogonię lato”. Przyniósł zespołowi ogromną popularność i zdobył status (pierwszej z trzech w historii zespołu) złotej płyty. To Polskie Nagrania jako pierwsze w Polsce przyznawały to wyróżnienie.

 

Dawne piosenki warszawskich przedmieść śpiewa STANISŁAW GRZESIUK, to płyta, która powstała na początku historii wytwórni w 1962 roku. Stanisław Grzesiuk potrafił wzruszyć tysiące warszawiaków – wyczarowując w śpiewanych przez siebie piosenkach dawną Warszawę – Warszawę Antków i Maniek wirujących w szalonym pędzie na przedmiejskiej karuzeli, Warszawę obdartych ale roziskrzonych dowcipem gazeciarzy, katarynek z papugą i przedsiębiorczych „handlowców” z podniesionym kołnierzem kraciastej marynarki, Warszawę głodnych trubadurów chodzących z gitarą po podwórkach. Oto jego piosenki. Wesołe i smutne, zawadiackie, śpiewane z wiarą w życie trudne ale piękne, takie, jakimi stworzyła je warszawska ulica. 

 

I jeszcze jedna płyta, jednego z najbardziej kolorowych zespołów - MAZOWSZA. Ten album, oryginalnie wydany na 25-lecie zespołu, zawiera ulubione nagrania Mazowsza, dokumentuje też udział jego wybitnych solistów. Kukułeczka i Dwa serduszka to nasze ludowe standardy – druga z tych piosenek powróciła w nominowanym do Oscara filmie „Zimna wojna” (2018). To, że polska muzyka korzeni powraca w kolejnych pokoleniach, jest w wielkim stopniu zasługą pasji, konsekwencji i artyzmu Mazowsza, jego twórców Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej oraz ich następców. Album ukazuje się na winylu w limitowanej edycji na przezroczystym zielonym krążku.

 

Kolejne tytuły już wkrótce!

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.