6. Festiwal Muzyka w Willi Blumwego
Jedno z podstawowych działań statutowych Fundacji im. Piotra Orawskiego, czyli Festiwal Muzyka w Willi Blumwego, od 2018 roku buduje i kreuje programy swoich kolejnych edycji z myślą o szerokim spektrum odbiorców kultury. Ich determinantą zawsze jest muzyka kameralna z silnymi akcentami muzyki najnowszej (m.in. Michał Dobrzyński, Hanna Kulenty, Szymon Godziemba-Trytek, Marcin Gumiela, Janusz Stalmierski). Idea jaka przyświecała festiwalowi od pierwszej edycji – reaktywacja Studia koncertowego Polskiego Radia PiK i przywrócenia jego pierwotnej funkcji, wydaje się spełniać i przyciągać coraz to nowych odbiorców: ciekawych zarówno uczestnictwa w koncertach najciekawszych artystów, jak również zafascynowanych magią Radia. Znakiem rozpoznawczym Festiwalu są rozmowy i gawędy zaproszonych Artystów prowadzone z redaktor Magdą Jasińską i Bartłomiejem Weznerem. Wszystkie koncerty festiwalowe mają retransmisję radiową.
W kolejnej – VI edycji – w roku 2023, Organizatorzy chcieliby przedstawić festiwal w dwóch przestrzeniach: Studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK (Willa Blumwego) oraz Przestrzeniach koncertowych Młynów Rothera. Chcieliby wyjątkowo uhonorować Andrzeja Szwalbego (w 100-lecie urodzin) oraz Szymona Laksa (z okazji 40 rocznicy śmierci).
Szanowni Państwo,
W imieniu Fundacji im. Piotra Orawskiego oraz pani Jolanty Kuligowskiej-Roszak, Prezes Zarządu Polskiego Radia PiK witam Państwa na 6. Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego.
Nad Festiwalem po raz kolejny Honorowy Patronat objął Prezydent Bydgoszczy pan Rafał Bruski, a sam Festiwal przenosi się w kolejne miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Trzy tegoroczne koncerty odbędą się na Wyspie Młyńskiej w gościnnych przestrzeniach Młynów Rothera.
Na inaugurację, 27 listopada zaprosimy Państwa na recital pod tytułem Miłość i życie poety, na którym wystąpi Karol Kozłowski, który z moim towarzyszeniem przedstawi cykle pieśni Roberta Schumanna, Stefana Kisielewskiego oraz Arnolda Schönberga. Tytułowymi poetami będą m.in. Heinrich Heine i Konstanty Ildefons Gałczyński.
29 listopada przeniesiemy się do Studia koncertowego im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK, gdzie gościć będziemy młodych muzyków, Laureatów Konkursów Muzycznych: mezzosopranistkę Irynę Haich i pianistę Georgiego Vasilewa.
30 listopada Festiwal powróci do Młynów Rothera, gdzie królować będzie gitara za sprawą Marka Pasiecznego, jednego z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów swojego pokolenia. „Pasieczny mimo bardzo młodego wieku, jest już jednym z najważniejszych gitarzystów-muzyków-kompozytorów naszych czasów” – tak o Pasiecznym wypowiada się Carlo Domeniconi. Na koncercie razem z Mistrzem zagra Nadia Czerska, wybitna młoda gitarzystka z Bydgoszczy.
2 grudnia wracamy do Polskiego Radia PiK. Bartosz Koziak i Grzegorz Mania wykonają program Szymon Laks in memoriam. Oprócz Sonaty wiolonczelowej Laksa zabrzmią utwory Mieczysława Weinberga i Karola Rathausa.
Na zakończenie Festiwalu 3 grudnia ponownie w Młynach Rothera, zaprosimy Państwa na wieczór, który wypełnią osobowości Jakuba Jakowicza i Marcina Sikorskiego. W poświęconym Andrzejowi Szwalbe w 100-lecie urodzin programie zabrzmią Sonaty na skrzypce i fortepian Sergiusza Prokofiewa i Clauda Debussyego.
Wszystkie koncerty zaczynamy o 19.00. Pozostaje mi zaprosić do lektury folderu festiwalowego oraz na wszystkie koncerty!
Bartłomiej Wezner
Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego