48. Opolskie Konfrontacje Teatralne | Ostatnie miejsca na spektakl „Chłopi”
W następnym tygodniu rozpoczynają się Konfrontacje Teatralne – jest to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 48. lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Festiwal stanowi finał ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą, posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami. Opolskie Konfrontacje Teatralne to wyjątkowa okazja do zapoznania się z wyróżnionymi realizacjami teatralnymi z całej Polski.
Na tegorocznych Konfrontacjach zaprezentują się takie spektakle jak:
- Wyzwolenie w reż. Jana Klata z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (w TJK odbędzie się projekcję filmową spektaklu, na żywo spektakl zostanie zaprezentowany na rodzimej scenie),
- Sędziowie w reż. Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
- Gołoledź w reż. Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie,
- Chłopi w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
- Przygody Koziołka Matołka w reż. Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
- Miłość czysta u kąpieli morskich w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Konfrontacje rozpoczną się już we wtorek 21 maja Poetyckim wieczorkiem z „Klasyką Żywą” o godz. 18:00, a następnie odbędzie się projekcja filmowa spektaklu konkursowego Wyzwolenie o godz. 19:00.
Oficjalna inauguracja festiwalu nastąpi 23 maja, w czwartek, o godz. 18:30, a zaraz po niej, o godz. 19:00, spektakl towarzyszący Ziemia Obiecana w reż. Piotra Ratajczaka.
W drugim dniu festiwalu (24 maja, piątek) zobaczymy 2 spektakle konkursowe: Sędziowie godz. 18:00 oraz Gołoledź o godz. 20:30.
W trzecim dniu festiwalu (25 maja, sobota) o godz. 18:00 zaprezentuje się Teatr Ludowy z Krakowa ze spektaklem Chłopi.
W ostatnim dniu Konfrontacji w Teatrze im. Jana Kochanowskiego zagoszczą dwa teatry ze spektaklami Przygody Koziołka Matołka, godz. 15:00 oraz Miłość czysta u kąpieli morskich, godz. 18:00.
Zwieńczeniem 48. Konfrontacji Teatralnych będzie wyjątkowy koncert o godz. 20:00 – „Piosenki o ludziach z duszą” Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy, po nim nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.
W czasie trwania wydarzenia, oprócz spektakli konkursowych, odbędą się otwarte spotkania z twórcami, wprowadzenia do spektakli, warsztaty, a także:
- 23 maja o godz. 17:00 TJK zaprasza na spotkanie z autorkami książki MOTYL I CEMENT. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach Agnieszką Kanią i Patrycją Kucik,
- w dniach 21-26 maja widzowie 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych za okazaniem karnetu lub biletu na spektakl będą mogli wejść bezpłatnie do Galerii Sztuki Współczesnej, na wystawę „Salon Wiosenny 2024”.
Więcej informacji na stronie internetowej Teatru: https://teatropole.pl/48-festiwal-okt/.
______________________________________________________________________________
Ostatnie miejsca na spektakl Chłopi!
W sprzedaży znajdują się jeszcze ostatnie bilety na spektakl Chłopi Władysława Reymonta w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie.
Spektakl jest rekonstrukcją powieści Reymonta, która przybiera formę „śledztwa” referowanego z perspektywy świadka zbiorowego samosądu, linczu, dokonanego przez społeczność parafialną. To chłopi, których różni wszystko, status społeczny, majątkowy, światopogląd, poza tym, że wszyscy co niedzielę spotykają się w kościele. Dlatego też ksiądz staje się czynnym uczestnikiem tych wydarzeń.To opowieść o naszych przodkiniach i przodkach; od nich pochodzi DNA, które nas dzisiaj definiuje.
Więcej o spektaklu na stronie: https://teatropole.pl/strona/48-okt-chlopi/.
Bilety do kupienia w kasie Teatru oraz na www.teatropole.pl.