Precyzja, humor i kreatywność. 18. Mandala Performance Festival

-
22.05.2024
18. Mandala Performance Festival

18 edycja Mandala Performance Festival poprzez program i oryginalną koncepcję rozciąga się na doświadczenie życia, w którym mnóstwo choreograficznych mikro i makro wydarzeń, cielesnych przeżyć i relacji. Artystyczne propozycje wydarzenia mają za zadanie kształtować naszą wrażliwość, dzięki której patrzymy na to, co się wokół nas dzieje, precyzyjniej, z większą otwartością na zmianę, humor i kreatywność.

 

Ulotność, unikalność tańca sprzyja zacieraniu się granic między artystami a widzem. Widz przychodzi do teatru i lubi być zaskakiwany, jest to dla niego forma wyjątkowego, często wręcz magicznego spotkania. Podziwia kroki, gesty, pozycje ciała, szuka inspiracji i zanurza się w świat metafor, fantazji, emocji, tęsknot i pragnień. Słowa nie dominują w przedstawieniu tanecznym, najwyżej dopowiadają niektóre sceny. Widz potrafi docenić sprawność tancerzy czy wizjonerstwo twórców. Spektakle taneczne oscylują pomiędzy narracją, ciekawą opowieścią a abstrakcją czy nielinearną historią. Twórcy związani z tańcem wypowiadają się na ważne tematy: uczciwości w życiu, cywilizacyjnych zagrożeń, zmagań z codziennością. Prowokują do myślenia o sprzecznościach współczesnej rzeczywistości, a także poruszają filozoficzne kwestie takie jak wymiar istnienia, pojęcia odpowiedzialności i zaufania do drugiego człowieka.

 

Taniec intensyfikuje wrażenia zmysłowe i rozwija formy swojej emanacji, twórcy eksplorują potencjał własnej cielesności, nowe możliwości wykorzystania przestrzeni.

 

Granice percepcji sztuki tanecznej poszerzają się o nowe sytuacje artystyczne: happening, performans, video art. Twórcze poszukiwania nowych form wyrazu doprowadziły choreografów do wypracowania własnego języka ekspresji, poszerzania repertuaru o tematy współczesne: kwestie społeczne, sprawy dotyczące konsumpcjonizmu, globalizacji, rasizmu czy uzależnień.

 

Spektakle taneczne zajmują się m.in.: analizą miejscowych, ważnych artefaktów, które stanowią pretekst do podjęcia artystycznej dyskusji, tłumaczącej różnice w percepcji rzeczywistości, wierzeń, tradycji, zachowań i postaw moralnych. Służą poszukiwaniu sensu, odkrywają emocjonalne problemy współczesnych ludzi, metafizyczne zawirowania i transformacje społeczne, ukazują zmaganie się człowieka ze swoimi ograniczeniami, również fizycznymi. Program składa się z 3 cykli: Mózg – postrzeganie piękna, W pułapce kobiecych narracji i Obok Nas...

 

18. Mandala Performance Festival

Data: 23-26 maja 2024
Miejsce: Centrum na Przedmieściu, ul Prądzyńskiego 39 A Wrocław

 

Wstęp na wydarzenia wolny.


Rezerwacje miejsc: [email protected]

 

Mandala Performance Festiwal | festiwal mandala (mandalafestiwal.pl)

 

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Wrocław, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Tekst:

Marek Zadłużny
Materiał organizatora
20 maja 2024

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.