18. BNP Paribas Dwa Brzegi

-
30.06.2024
18. BNP Paribas Dwa Brzegi

18. edycja BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwalu Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Osiemnastka zobowiązuje. Będą pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki!

 

W cyklu Świat pod namiotem prezentującym najnowsze produkcje znajdą się filmy, które swoje światowe premiery miały na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Sundance, a teraz czas, by zobaczyła je publiczność BNP Paribas Dwóch Brzegów i wydała swój werdykt, przyznając jakże ważną dla każdego twórcy Nagrodę Publiczności. Niebawem przedstawimy najgorętsze tytuły tej sekcji.

 

Bohaterką retrospektywy aktorskiej I Bóg stworzył…aktorkę będzie laureatka Złotej Palmy w Cannes za rolę w filmie Inne spojrzenie w reż. Karoly Makka, Jadwiga Jankowska- Cieślak, która o swojej twórczości filmowej i teatralnej opowie podczas spotkań z publicznością.

 

Niewiele jest twórczyń filmowych, które potrafią tak konsekwentnie budować swoje kino, swój artystyczny, autorski język, jak reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska. Jej filmy nagradzane były w Gdyni (Nic 1998, Jestem 2005, Pora umierać 2007), Cannes (Wrony 1994), Berlinie (Jestem 2005, Jutro będzie lepiej 2010). Wspaniale pracuje z dziećmi, zachowując ich szczerość, naturalność, bez ingerencji w delikatna psychikę. Jak to się robi? Autorka osobiście opowie na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi.

 

Retrospektywa zagraniczna to w tym roku filmy Josepha Loseya. Zmuszony do opuszczenia Stanów Zjednoczonych w epoce McCarthy’ego, rozwinął swoją twórczość w Europie. Jako emigrant często pokazywał w swoich filmach outsiderów, piętnował hipokryzję i przemoc psychiczną. Takie filmy jak: Służący, Wypadek, Posłaniec (Grand Prix w Cannes) mają niezwykłą, kafkowską atmosferę. Retrospektywę Loseya otworzy gość specjalny, wybitny aktor Daniel Olbrychski, który zagrał główną rolę w filmie Pstrąg u boku Isabelle Huppert.

 

Temat emigracji artystycznej pojawi się także w specjalnym cyklu poświęconym niezwykłemu, przewrotnemu artyście. Kochał groteskę, absurd, bawił się formą: Witold Gombrowicz. Rok 2024 jest dedykowany twórcy „gęby”, „pupy”, „łydki” w 120. rocznicę jego urodzin. Filmy o Gombrowiczu, na podstawie Gombrowicza, goście z Polski i ze świata, dla których autor Pornografii jest nieustającą inspiracją.

 

Osiemnastka będzie szalona! Dojrzała albo niedojrzała – jak powiedziałby Gombrowicz.

Zapraszam!

Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi.

 

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

 

www.dwabrzegi.pl

18. BNP Paribas Dwa Brzegi

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.