Startują muzyczne atrakcje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

-
13.09.2024

20 września w Gdańsku odbędzie się koncert z udziałem wybitnej pianistki Kate Liu – laureatki III nagrody oraz XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. To jedno z wielu wydarzeń które przygotowała Polska Filharmonia Bałtycka na wrzesień. Warto przejrzeć się repertuarowi, bo każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.

 

Szczególnej uwadze polecamy: Inaugurację sezonu artystycznego 2024-2025 (20/09), Międzynarodowy Dzień Muzyki – Mistrzowie organów z Orkiestrą (27/09) oraz pierwszy koncert familijny w nowym sezonie – Urocze melodie i szepty (15/09), a także zupełnie nowe cykle Klasyka na Ołowiance (22/09), skierowany głównie do osób starszych oraz Lekcje z mistrzami (30/09), adresowane do młodzieży nastoletniej.

 

Więcej informacji znajdziesz poniżej lun na stronie www Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w zakładce REPERTUAR.

 

Sala Koncertowa

15/09/2024, niedziela, godz. 12:00

27-70 zł

 

Koncert familijny – Urocze melodie i szepty

 

Wystąpią:
Agnieszka Brenzak-Guz [Polska] – śpiew, prowadzenie koncertu
Przemysław Skałuba [Polska] – saksofon sopranowy, klarnet
Joachim Łuczak [Polska] – skrzypce
Paweł Zagańczyk [Polska] – akordeon
Jarosław Stokowski [Polska] – kontrabas

W programie:

najpiękniejsza muzyka na dobranoc, w tym kołysanki z różnych stron świata

 

W dzień otaczają nas przeróżne dźwięki, ale czy tylko wtedy? Melodie otulają nas, gdy zapada zmrok, gdy zamykamy oczy. Przywołamy dla Was najpiękniejsze muzyczne opowieści, dzieła kojarzone z wieczorową porą, a także kołysanki, które śpiewały pokolenia. Pochodzące z wielu zakątków świata urocze melodie niosą ze sobą wyjątkową moc. Przywołują wspomnienia, otaczają ciepłem i bajkowym klimatem. Czy wiecie, że autorami wielu z nich są wybitni kompozytorzy muzyki poważnej?

 

---

 

Sala nad Motławą

17/09/2024, wtorek, 13:30

Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)

 

Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszek

 

Wiek: 1–4 lat
Czas trwania: 45 min.

 

Twoje dziecko ma talent muzyczny?
Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!

 

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.

 

Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.

 

---

 

Sala Kameralna

18/09/2024, środa, godz. 19:00

16-37 zł

 

Koncert kameralny na skrzypce i fortepian – Sokolov, Pertache

 

Wystąpią:

Valeriy Sokolov [Ukraina] – skrzypce
Maria Diana Petrache [Rumunia] – fortepian

 

W programie:

Yevhen Stankovych – Sonata Sielanka nocnego lasu [7']
Tiberiu Olah – Sonatina na skrzypce i fortepian [10']
Dan Dediu – Dwie części Suity Mitologiczny bestiariusz op. 133 na skrzypce i fortepian [8']
Witold Lutosławski – Recitativo e Arioso Subito [5']
George Enescu – Sonata na skrzypce i fortepian nr 3 op. 25 W rumuńskim stylu [24']

 

Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Rumunia-Polska 2024-2025. Połączenie kunsztu dwójki bardzo utalentowanych muzyków. Valeriy Sokolov
to zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. George’a Enescu w Bukareszcie (2005), a Maria Diana Petrache jest laureatką nagrody im. Haydna na Międzynarodowym Konkursie Antona Rubinsteina w Düsseldorfie w 2018 roku oraz laureatką ponad 30 innych nagród w licznych konkursów krajowych i międzynarodowych.

 

---

 

Sala Koncertowa

19/09/2024, czwartek, godz. 19:30

Bilety w cenie: 155,5-257 zł

 

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? Yasmin Levy z Orkiestrą

 

Wystąpią:

Cappella Gedanensis
Yasmin Levy

 

Yasmin Levy, bez wątpienia najważniejsza postać pieśni sefardyjskiej XXI wieku, gościła na Siesta Festivalu z tym repertuarem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona także niedościgłą interpretatorką tradycyjnego tanga! I dała się namówić na powrót do tawern Buenos Aires przed gdańską publicznością. Zapraszamy na pierwsze spotkanie z tangiem w historii festiwalu – projekcie największego formatu!

 

Cappella Gedanensis

Powołany do życia w 1981 roku zespół Cappella Gedanensis - wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis - to rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu i w całej Polsce, ale także na świecie wizytówka grodu nad Motławą, jak i naszej ojczyzny. Świadomość przebogatej spuścizny muzyki barokowej Gdańska, podówczas najbogatszego materialnie miasta w Polsce, postawiła przed rozpoczynającą działalność Cappellą Gedanensis niełatwe zadanie. Lata pracy muzyków udowodniły, że wiekowa marka gdańskiego zespołu została nie tylko przywrócona współczesności poprzez odkrycie na nowo arcydzieł sprzed wieków, ale i umocniona przez nowe projekty.

 

---

 

Sala Kameralna

19-21/09/2024, czwartek, godz. 21:00, piątek, godz. 22:00, sobota, godz. 22:00

Bilety w cenie: 471,45 zł

 

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? Noce Fado – Maria Emilia

 

W epoce przenikania się kultur, nie powinno nas dziwić, że nowym objawieniem w sztuce fado zostaje Brazylijka. Maria Emilia urodziła się w Sao Paulo. Jej dziadek, zamiast uczyć swego syna bossy i samby, sprawił chłopcu gitarę portugalską i natchnął miłością do muzyki z zaułków Lizbony, a gdy chłopiec stał się mężczyzną, przekazał swą fascynację córce. Więcej: po kilku latach wspólnego muzykowania w klubach rodzinnego miasta, zabrał Marię do Portugalii. Choć zaczęła tam studiować psychologię, prędko doszła do wniosku, że woli koić ludzkie dusze muzyką niż rozmową w gabinecie. To było przed dekadą, gdy wziął ją pod swoje skrzydła ówczesny szef legendarnego lizbońskiego Clube de Fado, wielki Mario Pacheco. Ale potrzeba było lat, by dojrzała do pierwszej płyty. Wydany w 2018 roku Album Casa de Fado okazał się przełomowym sukcesem, a zazwyczaj hermetyczne środowisko tradycyjnego fado przyjęło Brazylijkę do swojego grona i uznało za jeden z najciekawszych młodych głosów współczesnej sceny.

 

---

 

Sala Koncertowa

20/09/2024, piątek, godz. 19:00

32-141,50 zł

 

Inauguracja sezonu artystycznego 2024-2025

 

Wystąpią:
Orkiestra PFB

George Tchitchinadze {Gruzja] – dyrygent
Kate Liu [USA] – fortepian

 

Prowadzenie: Konrad Mielnik

 

W programie:

W.A. Mozart – Uwertura do opery Czarodziejski flet [6’]

Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30’]

Przerwa [20’]

Richard Strauss – Poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra op. 30 [33’]

 

Sezon 2024/2025 rozpoczynamy koncertem z udziałem wybitnej pianistki Kate Liu – laureatki III nagrody oraz XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina na 2015 roku. To pierwszy z wielu koncertów w tym sezonie, które poprowadzi maestro George Tchitchinadze, dyrektor artystyczny naszej Orkiestry.

 

 

---

 

Sala Koncertowa

21/09/2024, soota, godz. 17:00, 20:00

Bilety w cenie: 125,5-207 zł

 

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? Lura

 

Lura to kwintesencja muzyki Luzofonii, połączenie Portugalii z Wyspami Zielonego Przylądka, wpływami Afryki. Czułość, sentyment, wdzięk, apetyt na życie szczęśliwe. To wszystko w jednej osobie, a do tego ten temperament, ten talent!

 

Polska poznała Lurę dzięki audycji Siesta – to tam Marcin Kydryński jako pierwszy przedstawił ją i jej piosenki słuchaczom. Nic więc dziwnego, że gościła na Festiwalu Muzyki Szczęśliwej i przyjęła zaproszenie po raz kolejny. Jest okazja: Lura ma nowy materiał, ba, dzięki niemu do grona jej muzycznych współpracowników, takich jak Cesaria Evora, Tito Paris, Bonga, Paulo Flores, dołączyła Angelique Kidjo. W jednej osobie, w Lurze, będziemy mieli niemały siestowy kalejdoskop. A przecież grała też w filmie Fados Saury i śpiewała argentyńskie tanga z Gotan Project… Bogactwo brzmień, moc muzycznych doświadczeń, ten urok i niepowtarzalny, niepodrabialny głos, którym od lat artystka zaraża publiczność na całym świecie.

 

---

 

Sala Koncertowa

22/09/2024, niedziela, godz. 12:00

16-32 zł

 

Klasyka na Ołowiance

 

Wystąpią:

Paweł Zagańczyk [Polska] – akordeon
Anna Wandtke [Polska] – skrzypce
Małgorzata Bleja [Polska] – wiolonczela
Dominika Glapiak [Polska] – prowadzenie, kierownictwo artystyczne

 

W programie m.in.:

Georg Friedrich Händel –  Passacaglia g-moll (oprac. Johana Halvorsena na skrzypce i wiolonczelę)
Astor Piazzolla –  Le Grand Tango (oprac. Sofii Gubaiduliny na akordeon i skrzypce)

 

Przenikanie się nurtów w sztuce to powszechne zjawisko, niezależnie od dziedziny. Czerpanie wzajemnych inspiracji w twórczości różnych kompozytorów, nawiązywanie do muzyki dawnych mistrzów bądź nawet ich cytowanie, to nierzadko swoisty dialog epok, uwidocznienie następujących zmian, na bazie tego co znane - tradycyjne. Muzyka kameralna oczywiście tym procesom ulega i jest w nich zanurzona. Nie inaczej wygląda kwestia samego jej instrumentarium, początkowo dysponującego instrumentami wiodącymi prym w muzyce “da camera” (w tłumaczeniu na język polski “do komnaty”, bo tak w XVII wieku nazywana była muzyka kameralna).
W XX wieku do instrumentów bardzo często stosowanych i wykorzystywanych w muzykowaniu zespołowym dołączył bowiem przebojowy akordeon, stając się inspiracją dla wielu twórców. Jego szerokie możliwości brzmieniowe i wirtuozeria nie tylko stają w szranki z tradycyjnymi nieśmiertelnymi instrumentami smyczkowymi, ale i często dodają zupełnie nowe brzmieniowe przestrzenie do muzycznych dialogów.

Centrum programu stanowić będą dwa niewątpliwe arcydzieła literatury kameralnej: wirtuozowska Passacaglia G. Händla w opracowaniu J. Halvorsena na skrzypce i wiolonczelę, będąca wariacyjnym opracowaniem czterotaktowego tematu zaczerpniętego przez Halvorsena z finału Suity klawesynowej g-moll HWV 432. Drugą kompozycją wykraczającą poza swoje ramy zarówno w znaczeniu czasu, jak i gatunku, jest wyśmienite Le Grand Tango Astora Piazzolli, w opracowaniu Sofii Gubaiduliny, którą usłyszymy w wersji na akordeon i skrzypce. Wykonawcami koncertu będzie troje znakomitych muzyków - którzy poza karierą solową, z lubością oddają się muzykowaniu kameralnemu. Pojawią się w duetach, ale także w trio, prezentując repertuar zróżnicowany i ukazujący bogactwo muzyki kameralnej. Program koncertu stanowi swoiste zaproszenie do udziału w całym cyklu, prezentuje bowiem bogactwo tego gatunku na przestrzeni wieków.

 

---

 

Sala Koncertowa

22/09/2024, niedziela, godz. 17:00

Bilety w cenie: 115,5-197 zł

 

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat? Alfredo Rodriquez

 

Wystąpi:

Alfredo Rodriguez Quintet:
Alfredo Rodriguez – fortepian, wokal
Alana Sinkëy – wokal
Michael Olivera – perkusja
Yarel Hernandez – bas
Carlos Sarduy – trąbka

 

Alfredo Rodriguez, jeden z najwybitniejszych improwizujących pianistów naszych czasów, jest Kubańczykiem z Hawany. Mieszka dziś, jak wielu wygnańców i uciekinierów z Wyspy, w Miami. I tam, ze swej ulicy Coral Way, przysłuchuje się muzyce regionu. Nie tylko zatem kubański son i bolero, ale także bachata z Dominikany, salsa z Puerto Rico, timba, tango, a nawet reggaeton zainspirowały nowe kompozycje Alfredo. Album Coral Way to nowy etap w muzyce mistrza i opowieść o jego nowym życiu, w nowym mieście, w roli ojca.

 

Nominowany do Grammy za swą aranżację Guantanamery Rodriguez jest kontynuatorem tradycji wielkich pianistów kubańskich – od Lecuony prze Peruchina, Gonzaleza, Bebo i Chucho Valdesów, aż po Rubalcabę. W jego sztuce historia muzyki kubańskiej spotyka się z jazzowym wyrafinowaniem i niedościgłą wirtuozerią godną finalistów Konkursu Chopinowskiego. To zderzenie światów zafascynowało Quincy’ego Jonesa, który przed paroma laty przyjął młodego Kubańczyka pod swe producenckie skrzydła i wydał kolejne autorskie albumy Alfredo. Nie powinno zatem zdumiewać, że na jednym z nich Rodriguez sięga po legendarny Thriller!
Ci, którzy słyszeli tę pianistykę podczas siestowych koncertów Alfredo z Richardem Boną, nie potrzebują zachęty, by po raz kolejny doświadczyć olśnienia. Pozostali wciąż żyją w mroku. Aż do dnia oświecenia, do pierwszego spotkania z wirtuozem z Hawany.

 

---

 

Sala Koncertowa

27/09/2024, piątek, godz. 19:00

22-90 zł

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki – Mistrzowie organów z Orkiestrą

w ramach

XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka

Wystąpią:

Orkiestra PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Naji Hakim [Liban] – organy
Tomasz Orlow [Polska] – organy
Martin Sander [Niemcy] – organy

 

Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:

/ Martin Sander
Wolfgang Amadeusz Mozart – Adagio i fuga c-moll, KV 426/546 [9']
Robert Schumann – Kanon As-dur op. 56 nr 4 [4']
Felix Mendelssohn Bartholdy – Uwertura do Oratorium Paulus (wersja organowa: W.T. Best) [8']

/ Tomasz Orlow
Improwizowana Sonata Symfoniczna na temat B-A-C-H [20']
1. Allegro
2. Recitativo
3. Fuga finale

Przerwa [20']

/ Naji Hakim, Orkiestra PFB
Ludwig van Beethoven - Uwertura Egmont op. 84 [9']
Naji Hakim – V Koncert na organy, kotły i orkiestrę smyczkową [25']

Międzynarodowy Dzień Muzyki od kilku lat celebrujemy koncertami na przełomie września i października. Nie inaczej jest również w tym roku. Tym razem łączymy tę okazję z trwającym w ostatnich dniach września 12. Międzynarodowym Konkursem Organowym im. J.P. Sweelincka. Oprócz Orkiestry PFB pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagrają tego dnia wybitni organiści: Niemiec Martin Sander, polski organista Tomasz Orlow oraz pochodzący z Libanu Naji Hakim.

 

---

 

Archikatedra Oliwska

28/09/2024, sobota, godz. 19:00

11-21 zł

 

XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka

 

Wystąpią:

Martin Gregorius – organy
Tomasz Adam Nowak – organy

Prezentacja Organów Oliwskich w wykonaniu jurorów Konkursu
Prelekcja prof. Romana Peruckiego nt. instrumentu

 

---

 

Sala Koncertowa

29/09/2024, niedziela, godz. 18:00

11-38 zł

 

Gala Finałowa – XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka

 

Wystąpią:

laureaci Konkursu

Uroczyste wręczenie nagród XII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka połączone z występami laureatów.

Wstęp darmowy dla uczestników i jurorów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka oraz uczestników XVIII Międzynarodowej Konferencji Organy i muzyka organowa.

 

---

 

Sala Kameralna

30/09/2024, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:00

17 zł

 

Lekcje z mistrzami – Jan Sebastian Bach

 

W świecie organów i klawesynu

 

Wiek: 10-14 lat (godz. 9:00)

Wiek: 15-18 lat (godz. 11:00)
Czas trwania: ok. 50 min.

 

Wystąpią:

Maksym Zajączkiewicz – klawesyn
Agnieszka Waśniewska – scenariusz i prowadzenie koncertu

 

Cykl spotkań dla młodzieży z wielkimi kompozytorami rozpoczniemy od postaci dobrze znanej nam wszystkim – Jana Sebastiana Bacha. Dowiecie się, czym właściwie zasłynął i co wniósł do muzycznego języka wszech czasów. Podczas koncertu usłyszycie preludia, fugi, suity, toccaty, a nawet fragmenty kantat i oratoriów. Po naszej lekcji wszystkie trudne pojęcia przestaną być zagadką. Wysłuchacie utworów Bacha skomponowanych na klawesyn. Ten wspaniały instrument rozświetli Salę Kameralną blaskiem niczym barokowa perła w dawnych czasach.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.