Smutne wieści: Daniel Licht twórca muzyki do serialu "Dexter" nie żyje

13.05.2021
Smutne wieści: Daniel Licht twórca muzyki do serialu "Dexter" nie żyje

Z Ameryki przyszła smutna wiadomość - 2 sierpnia 2017 roku w wieku 60 lat zmarł Daniel Licht, twórca ścieżki dźwiękowej do serialu "Dexter". Miał na koncie muzykę do kilkudziesięciu filmów, seriali i gier video.

Licht dorastał na przedmieściach Detroit i uczęszczał do Berklee School of Music. W wieku ośmiu lat zaczął grać a jego pierwszym instrumentem był klarnet. Cztery lata później sięgnął po gitarę. To z nią rozpoczął muzyczną karierę. Na studiach poznawał jazz, world music i kompozycję. Jako kompozytor zaczynał w Nowym Jorku. Komponował także dla teatrów w Europie oraz dla... firm komercyjnych - Mercedesa, Sony, AT&T.

Karierę kompozytora filmowego i telewizyjnego kontunuował w Los Angeles, za namową szkolnego kolegi Chrisa Younga. Jego pierwszym ważnym projektem był film "Children of the Night". W Hollywood poznał Jeffa Beala, kompozytora znanego m.in. ze ścieżki dźwiękowej do serialu "House of Cards". Jeff wspomina Daniela na swoim Facebooku: "To jeden z tych pierwszych kompozytorów, których spotkałem w mieście - wtedy był uczniem Chrisa Younga i obydwaj dopiero co zaczęliśmy nasze kariery. Poznaliśmy się dzięki naszej wspólnej managerce Carol Sue Baker. Pracował tak ciężko i pisał tak wspaniałą muzykę. Nauczyłem się od niego, jak ważna jest unikalność mojej pracy i że do każdej ścieżki dźwiękowej trzeba dołożyć odrobinę swojej osobowości. Cudownie ciepła, pozbawiona cynizmu dusza."

Wspomina go także Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie: "Był gościem FMF dwa lata temu. Jego występ z muzyką do Dextera, rozmowy z nim, talent i piękny umysł zachwyciły wielu. Będziemy zawsze wspominać z wdzięcznością."

{Kinga Wojciechowska}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz