Premiera "Śmiesznego staruszka" w Teatrze Groteska

-
13.05.2025

„Śmieszny staruszek” to pełen napięcia spektakl oparty na dramacie Tadeusza Różewicza, w którym tytułowy bohater prowadzi widza przez śledztwo pełne domysłów, uprzedzeń i moralnych dylematów.  


W nowej wersji bohater nie przemawia jednak z ławy oskarżonych, lecz oprowadza widzów po zabytkowym budynku, w którym niegdyś mieścił się teatr lalek – przestrzeni, która staje się symboliczną sceną osądu, spowiedzi i halucynacji. To miejsce, w którym rzeczywistość miesza się z wyobraźnią, a przeszłość ożywa za pomocą, inspirowanych estetyką Braci Quay, lalek, które funkcjonują nie tylko jako postaci, lecz również jako projekcje pamięci, winy i lęku. Ożywiane animanty stają się równorzędnymi partnerami w scenicznej opowieści, współtworząc emocjonalny pejzaż świadomości bohatera.


Przedstawienie balansuje na granicy groteski z tragizmem i nie daje łatwych rozwiązań – raczej zaprasza widza do refleksji nad tym, gdzie przebiega granica między prawdą, a interpretacją, winą, a pomówieniem, sprawiedliwością, a linczem.


„Śmieszny staruszek” to dwuznaczna opowieść o przemijaniu, straconej młodości, zaprzepaszczonych nadziejach i smutku mieszającym się ze śmiesznością. To gorzka komedia z elementami horroru, w której zagłębiamy się w uczucia człowieka „samotnego w tłumie”, próbującego zrozumieć i dogonić pełen przebodźcowania i niepokojów świat. Czy mamy do czynienia ze zdemoralizowanym osobnikiem, czy z wizjonerem wieszczącym upadek świata związany z nadmiernym przyrostem naturalnym i rozwojem technologii?


Poznajcie bohatera, w którego świecie jawa miesza się ze snem, a sen zamienia się w koszmar. Na szczęście po przebudzeniu następuje powrót do rzeczywistości. Tylko czy rzeczywistość nie bywa gorsza niż najstraszniejsze fantazje?


Premiera „Śmiesznego staruszka” zaplanowana jest na 16 maja 2025 roku. Spektakl dołączy do repertuaru dla widza młodzieżowego i dorosłego Teatru Groteska, który udowadnia, że teatr lalek nie jest domeną wyłącznie dziecięcej publiczności. Przeciwnie – może być narzędziem do prowadzenia ważnej, często niewygodnej rozmowy o świecie, który nas otacza.

________________________________________________________________________________
Reżyseria: Rafał Szumski
Scenografia, kostiumy: Magdalena Gajewska
Muzyka: Patryk Szwichtenberg
Choreografia: Aleksander Kopański
Wideo i projekcje: Paweł Feiglewicz-Penarski
Produkcja: Anna Ratkowska-Filipowicz

Obsada: Krzysztof Grygier, Diana Jędrzejewska-Szumska

Scena dla młodzieży i dorosłych

premiera: 16 maja 2025
spektakl dla widzów od 16 lat

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Anonim (niezweryfikowany)
12.05.2025

Laureaci Nagród ZAiKS-u

10 maja 2025 Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – najważniejsza organizacja zbiorowego

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.