Numer 3 - Solówka

Przedstawiamy kompozytorów, muzyków i ich przygodę z muzyką filmową

Michael Nyman: Dźwięki atakują minimalem
Władysław Rokiciński: Źle się stało, że Nyman jest najbardziej znany jako twórca muzyki do filmu „Fortepian” Jane Campion z 1993 r. To kompozytor – wizjoner.
(cały artykuł przeczytasz w Presto)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Nymanesque, czyli specyficzne brzmienie Michael Nyman Band: Portsmouth Sinfonia – czyli im gorzej grasz, tym lepiej grasz. Michael Nyman jest współautorem tego szalonego projektu:
"Fortepian" w reż. Jane Champion – melodyjna, pełna emocji ścieżka dźwiękowa. Za to kochamy Nymana: Romans z klasyką dla Petera Greenawaya (Symfonia koncertująca Es-dur W.A. Mozarta i jej wersja wg. Nymana):

 

Marek Moś: Można stworzyć muzykę doskonałą
O tym, dlaczego warto nagrać ścieżkę dźwiękową do filmu z orkiestrą i jaka przyszłość może czekać muzyków filmowych, z Markiem Mosiem, dyrektorem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy rozmawia Agnieszka Olek.
(cały artykuł przeczytasz w Presto)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Projekt życia Marka Mosia to Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy stawia na rozwój i jednoczy światy – Orawa Kilara, Motion Trio, Leszek Możdżek i Aukso: Marek Moś z Aukso wykonuje utwory Pendereckiego i Greenwooda – premiera we Wrocławiu A.D. 2011. A potem trasa koncertowa:


 Wojciech Kilar: Kompozytor uniwersalny
Oskar Łapeta: Wielbiciele twórczości Wojciecha Kilara dzielą się z grubsza na dwie grupy: tych, którzy kochają filmy z jego muzyką i na tych, którzy słuchaliby wyłącznie jego „poważnych” dzieł.
(cały artykuł przeczytasz w Presto)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Exodus jest utworem, który sam kompozytor ceni najbardziej: Muzyka do filmu "Kroniki wypadków miłosnych" żyje do dziś. Tu wykonanie na koncercie z okazji jego 80. urodzin:

 

Gramy także rubryki:

Motyw główny
W partyturze
Muzyczny know-how
Czułym uchem
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego

 

Opublikuj:

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów