Historyczne nominacje dla „Przeżyć” w dwóch kategoriach do Europejskiej Nagrody Filmowej

-
12.11.2021

„Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena otrzymało jako pierwszy film w historii nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej zarówno w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny jak i Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany.

Wcześniej film otrzymał Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium na tegorocznym festiwalu MIllennium Docs Against Gravity, stał się także przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy porównywana jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Film pojawi się w polskich kinach na początku przyszłego roku. Jego dystrybutorem będzie Against Gravity.

 

Wszystkie pięć filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny zostało zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity z jednym wyjątkiem, który pojawi się premierowo w Polsce podczas kolejnej edycji festiwalu!

 

Flee

 

To ogromny zaszczyt, że festiwal miał okazję sprowadzić do Polski i zaprezentować widowni wspaniałe wspomniane już „Przeżyć" (Flee), wstrząsającego „Najpiękniejszego chłopca na świecie" (The Most Beautiful Boy in the World), hipnotyczny „Poskromiony ogród" (Taming the Garden) czy czułe spojrzenia na edukację w „Klasie Pana Bachmanna" (Mr Bachmann and his Class). Za to „Babi Yar. Context" Siergieja Łoźnicy polska publiczność zobaczy już w maju 2022 roku!

 

Organizatorzy przypominają także, że 27 października ruszył proces zgłaszania filmów na 19. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Zgłoszenia są przyjmowane do 4 lutego 2022 roku. Przyszłoroczna edycja festiwalu będzie już trzecią w formie hybrydowej – część kinowa odbędzie się w dniach 13-22 maja, za to część online potrwa od 24 maja do 5 czerwca 2022 roku. Do miast festiwalowych dołączy Łódź, dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L.Schillera. Mecenasem Festiwalu jest Bank Millennium (więcej informacji na bankmillennium.pl).

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.