Muzyka Skalnego Podhala.

-
05.05.2021

Krzysztof Trebunia-Tutka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków góralskich w Polsce. Pielęgnuje muzykę Podhala, łącząc ją z innymi stylami z różnych części świata. W wyjątkowym trzytomowym podręczniku zatytułowanym Muzyka Skalnego Podhala postanowił zebrać i streścić całą zdobytą przez siebie wiedzę o ukochanej muzyce góralskiej. To publikacja odważna, ale i potrzebna. Stanowi świadectwo czasu, miejsca i regionu. 

Autor zebrał pieśni, które od pokoleń przekazywane były drogą ustną, śpiewane i grane w góralskich domach. Melodie te nigdy nie były zapisane. Dzięki tej publikacji bogata tradycja góralszczyzny zyskuje nowe życie. Muzyka Skalnego Podhala to wydawnictwo, które przeznaczone jest dla laików i osób, które miały już styczność z muzyką tradycyjną. Nie zawiodą się na niej również wielbiciele muzyki góralskiej i pasjonaci muzyki z różnych zakątków świata.

„Górole, górole, góralska muzyka cały świat obeńdzies - ni ma takiej nika!” Muzyka Skalnego Podhala to efekt moich wieloletnich badań, przemyśleń i doświadczeń jako muzykanta i nauczyciela muzyki góralskiej. W pięknie wydanym przez PWM podręczniku zebrałem i uporządkowałem cały tradycyjny repertuar podhalański. Ogromny wybór tekstów i wariantów melodii opracowanych na partie skrzypiec I, II, III i basy podhalańskie, daje kompleksowy obraz muzyki góralskiej. Są tu najbardziej znane melodie podhalańskie z popularnymi śpiewkami,i te prawie już zapomniane. Opracowany przeze mnie prosty zapis palcowy znakomicie sprawdził się w ponad trzydziestoletniej pracy pedagogicznej. Wspomaga naukę gry ze słuchu i ułatwia samodzielne ćwiczenie uczniom nieznającym nut. Zapis nutowy oraz udostępnione przez PWM nagrania, pozwolą uczniom szkół muzycznych i profesjonalnym muzykom na poznanie tradycyjnych melodii z zachowaniem ich najważniejszych cech stylowych, bez zniekształcania oryginalnych tematów muzycznych i niewłaściwej stylizacji. Ilustrowana część teoretyczna z historycznymi zdjęciami z Muzeum Tatrzańskiego, pozwala na głębsze zrozumienie wartości drzemiących w muzyce, która inspirowała najznakomitszych kompozytorów polskich z Karolem Szymanowskim i Wojciechem Kilarem na czele.

Krzysztof Trebunia-Tutka

Podręcznik przygotowany przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę to pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydawnictwo poświęcone muzyce góralskiej. Składają się na nie 3 tomy: Garść teorii, Zapis palcowyZapis nutowy oraz nagrania audio, z którymi osoby pragnące zgłębić tajniki muzyki góralskiej powinny się osłuchiwać.  

W tym obszernym zbiorze na szczególną uwagę zasługuje autorski i pionierski zapis melodii – tak zwany zapis palcowy – będący próbą przeniesienia dźwięków na system chwytów i oznaczeń wykonawczych. Autor przystępnie wyjaśnia także niuanse kultury góralskiej. Przybliża jej historię i sylwetki jej najważniejszych twórców. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki dotyczące chwytów, trzymania instrumentu i smyczka oraz interpretacji melodii. To także bogata antologia najpiękniejszych melodii i śpiewek góralskich, nieraz już zapomnianych bądź rzadko wykonywanych.

Piękna oprawa graficzna jest fuzją tradycji góralskiej i nowoczesnej myśli projektowej. Podręcznik wykonany jest z wysokiej jakości płótna, a specjalne nici zapewniają komfort korzystania z poszczególnych tomów.

Publikacja jest już dostępna w sprzedaży w stacjonarnym i internetowym sklepie PWM oraz w dobrych księgarniach i sklepach muzycznych.

A już 2 maja  PWM zaprasza do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Trebuni-Tutki z dyrektorem –redaktorem naczelnym PWM, drem Danielem Cichym. W cyklu Po Cichu. O muzyce i literaturze panowie porozmawiają o sztuce góralskiego grania, o podręczniku i inspiracjach, które wpłynęły na śmiałą decyzję o jego stworzeniu. Materiału można szukać na facebooku i YouTube PWM.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.