Lukas Geniušas laureat konkursu Chopinowskiego sprzed 11 lat wystąpi w Filharmonii Krakowskiej

-
16.12.2021
Lukas  Geniušas  laureat konkursu Chopinowskiego sprzed 11 lat wystąpi w Filharmonii Krakowskiej

Krótko po serii koncertów laureatów tegorocznego konkursu Chopinowskiego, w Filharmonii Krakowskiej czeka nas koncert zdobywcy II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku – Lukasa Geniušasa. Pianista, który od momentu uzyskania konkursowych laurów dwukrotnie występował na krakowskiej estradzie interpretując koncerty fortepianowe Beethovena i Griega, w piątek 17 grudnia 2021 o godz. 19.30 i w sobotę 18 grudnia br. o godz. 18.00 wykona I Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Rafała Janiaka.


Rozwój kariery pianisty na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zaowocował coraz większym doświadczeniem koncertowym oraz licznymi i wysoko ocenianymi produkcjami fonograficznymi. Lukas Geniušas dzięki swojej artystycznej błyskotliwości i dojrzałości stylistycznej regularnie koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Gaveau i Louvre Auditorium w Paryżu, Frick Collection w Nowym Jorku, Phillips Collection w Waszyngtonie, Teatro Carlo Felice w Genui, czy Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego. Jego repertuar obejmuje obecnie utwory od baroku po kompozycje współczesne, nadal jednak szczególnym zamiłowaniem artysta darzy dzieła kompozytorów rosyjskich – Czajkowskiego, Rachmaninowa czy Prokofiewa. Oprócz występów solistycznych, Geniušas jest też wytrawnym kameralistą – wśród bogatej płytoteki artysty znaleźć można muzykę kameralną Ravela, Strawińskiego czy Czajkowskiego. Pianista jest też czynnym społecznikiem – od sześciu lat zaangażowany jest bowiem w projekt „Looking at the Stars” z Toronto, którego misją jest dotarcie z muzyką klasyczną do osób mających do niej utrudniony dostęp ze względu na pobyt w więzieniu, szpitalu, czy w schronisku dla osób bezdomnych.

 

Oprócz I Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego, w repertuarze koncertów planowanych na najbliższy weekend w Filharmonii Krakowskiej znalazła się także II Symfonia zwana „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego, uznawana przez jej wydawcę jest za sztandarowy przykład „muzyki narodowej”, ze względu na „bezpośredni i subiektywnie romantyczny ton, wyrażający bolesną pamięć walki, cierpienia i nadziei narodu polskiego”. Dzieło przepojone także świątecznym nastrojem za sprawą trzykrotnie zacytowanego tematu kolędy Cicha noc.

 

Jednocześnie przypominamy, że w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021, limit obłożenia sali na koncertach organizowanych przez Filharmonię wynosi obecnie 30%. Limit ten nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych i posiadających ważny certyfikat szczepienia przeciwko Covid-19.

 

Więcej informacji na stronie internetowej www.filharmonia.krakow.pl

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.