61. Krakowski Festiwal Filmowy: Konkurs krótkich metraży

21.06.2021

Dokumenty, fabuła i animacje – w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych różnorodność gatunkowa i tematyczna pozwala na oglądanie świata z różnych perspektyw. Niezależnie jednak od formy czy tematu, rzeczywistość prezentowana w konkursowych filmach pozostawia po sobie trwały ślad.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to najstarszy konkurs krakowskiego festiwalu. Podkreśla on wagę krótkiego metrażu, który jest specyficzną dziedziną sztuki filmowej, wymagającą precyzji w tworzeniu znaczeń, konsekwencji w budowaniu fabuły i umiejętnego wykorzystania puenty. Oglądanie filmów konkursowych jest dużym wyzwaniem, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję i przyjemność.

 

Laureatami tegorocznego konkursu filmów krótkometrażowych zostali Michelle i Uri Kranot za film „Kat w domu”. Jury doceniło tę animację „za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga, aż do niemal apokaliptycznej konkluzji. Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne”. Rzeczywiście, „Kat w domu” to film, który daje do myślenia, zarazem stanowi istotną lekcję wrażliwości i empatii, dzięki obserwacji kilku ludzkich żyć (czy raczej wycinków życia) dziejących się równolegle.

 

Warto zauważyć również tytuły, które wyróżnione zostały Srebrnymi Smokami, czyli nagrodami przyznawanymi najlepszym filmom krótkometrażowym reprezentującym wszystkie filmowe gatunki konkursu.

 

Srebrnym Smokiem za najlepszy film dokumentalny została nagrodzona Raluca Lupascu za produkcję „Bóg tutaj był!”. To kameralna opowieść o mieszkańcach rumuńskiej wsi, w której z pokolenia na pokolenie przekazywane są wspomnienia o Boskim objawieniu. Potomek świadka tego cudu – młody pasterz – z jednej strony doświadcza metafizycznej rzeczywistości, a z drugiej mierzy się z osobistymi problemami.

 

Najlepszym filmem animowanym został włoski „Zły nastrój” (reż. Loris Giuseppe Nese). Tytuł dość eufemistycznie określa stan emocjonalny kobiety, która jako opiekunka osób starszych często staje się świadkiem ich odchodzenia i agonii. Czas odmierzają kolejne wizyty w domach, przygotowywanie posiłków, karmienie, czuwanie przy łóżku leżącego i lękliwe oczekiwanie na ostatni jego oddech. Dramatyzm całości nadaje fakt, że historia kobiety jest opowiedziana z perspektywy jej małej córki.

Srebrnego Smoka za najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymali Declan Lawn i Adam Patterson za film „Brutal”. Ta tragikomiczna historia dzieje się w środowisku irlandzkich gangów ulicznych. Przywódca jednego z nich wydaje wyrok śmierci na… psa. Okazuje się jednak, że wydać wyrok to jedno, a wykonać go to już co innego. W końcu jak można skrzywdzić psa? Film, będąc pozornie dowcipną anegdotą (brawa za scenę finałową!), porusza poważny wątek konfliktów społecznych i istniejących siatek przestępczych, które często samowolnie i bezkarnie decydują o czyimś życiu lub śmierci.


 

Co ciekawe, to niejedyna nagrodzona na Krakowskim Festiwalu Filmowym animacja, w której niebagatelną rolę odgrywa pies. „Psie pole” Michaliny Musialik zostało wyróżnione Srebrnym Lajkonikiem w Konkursie Polskim za: „stworzenie wielowymiarowej i metaforycznej opowieści o ludzkich postawach oraz adekwatny dobór środków wyrazu”.

ilmem nienagrodzonym, ale według mnie zasługującym na dostrzeżenie, jest animacja „Clara z wąsem” (reż. Ilir Blakçori). Stworzone z plasteliny postaci, wyrzeźbione w szarym tworzywie, są uczestnikami wojny w Kosowie. Losy ofiar i katów opowiadane są z perspektywy banknotu, na którym widnieje wizerunek Clary Schumann, niemieckiej pianistki, ozdobiony przez dziecko „wąsem”. Banknot, wędrując z rąk do rąk, staje się świadkiem ucieczki, zdrady, masakry, przekupstwa i wielu innych dramatycznych zdarzeń. Ludzie są tu z pozoru mniej ważni, milczący – pojawiają się i znikają – jedni na chwilę, inni na zawsze. Ale właśnie ich przemijanie, a trwałość pieniądza rodzą w myślach refleksję o tym, że to, co z pozoru trwałe, wcale nie jest najważniejsze.


 

(Anna Józefiak, Maja Baczyńska)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.