„Zostaw drzwi uchylone. Masato Tanaka x Gabriela Morawetz” [wystawa w Muzeum Manggha]

fot. arch. org.

Festiwal artystyczny Biwako Biennale narodził się w roku 2001, a więc na samym początku nowego tysiąclecia. W 2020 natomiast swoje dwudzieste urodziny obchodzi Energy Field – podmiot odpowiedzialny za jego organizację.

Tegoroczna edycja festiwalu, nosząca tytuł „Shinrabanshō (Wszystkie istniejące rzeczy) – Cosmic Dance”, odbędzie się jesienią, zaś wystawa inaugurująca ten jubileuszowy dla nas rok odbywa się w Krakowie – rodzinnym mieście Gabrieli, tak silnie związanej z Biwako Biennale. Jestem z tego powodu naprawdę dumna i wzruszona.

Gabriela Morawetz jest z nami nieprzerwanie od czasów pierwszej edycji festiwalu. Jej niezwykłe prace za każdym razem przyciągają rzesze oglądających i jest ona znaną i rozpoznawaną w Japonii artystką, silnie kojarzoną z Biwako Biennale.


fot. arch. org.

Drugim artystą jest Masato Tanaka – młody, pochodzący z Japonii twórca, który z pewnością w niedalekiej przyszłości stanie się jednym z wiodących japońskich artystów. Masato Tanaka tworzy głównie wielkoformatowe instalacje artystyczne o przytłaczającej prezencji.

Na tej wystawie obydwaj twórcy prezentują instalacje interaktywne, które w założeniu mają być nie tylko oglądane, ale również odczuwane – poprzez tę interakcję oglądający i dzieło artysty mają na moment stać się jednością.

Zerkając w środek dzieła, słuchając go, dotykając, wspinając się i wchodząc w nie jesteśmy w stanie naprawdę je zrozumieć, a za pomocą każdej z tych czynności zaglądamy również w głąb siebie.

Jeśli zostawisz za sobą codzienność i pozwolisz sobie w pełni skonfrontować się z tą sztuką, pojawią się w Tobie rozmaite emocje. Kiedy spojrzysz w bezdeń wulkanu Gabrieli, możesz ujrzeć siebie z przeszłości. Gdy zaś wejdziesz w przestrzeń kalejdoskopowego dzieła Masata, możesz z niepokojem zwątpić w prawdziwość swojego istnienia. Następnie wspinając się na chwiejne schody i przechodząc przez most, możesz poczuć się, jakbyś odbywał wędrówkę w zaświaty. Uczucia i myśli odwiedzających wystawę gości – głębokie, niepewne i zagadkowe, zarówno te wspólne, jak i każdego z osobna, stają się w naszym odczuciu integralną częścią wystawy i mamy nadzieję, że pozostaną w ich sercach na długo.

Zostaw drzwi uchylone

Spróbujmy delikatnie otworzyć bramę swojego serca…
Dzięki temu możemy odnaleźć coś, czego szukaliśmy od dawna…
Być może spotkasz siebie z przyszłości, ukrytego w odmętach pamięci...
I odnajdziesz drogę, którą należy podążyć w przyszłość…
Wyruszmy więc w tę wędrówkę – i zawędrujmy w głąb swojego serca…

Yoko Nakata

Wystawa czynna od 17 stycznia do 8 marca 2020.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów