Zabierz dziecko do kina [60. Krakowski Festiwal Filmowy dla najmłodszych]
Wzorem lat ubiegłych, w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie brakuje propozycji dla młodszych widzów. Wśród nich filmy dla maluchów i dla nastolatków oraz wirtualne warsztaty. Dzięki wsparciu partnera festiwalu, PGE Energia Ciepła, wszystkie wydarzenia w ramach cyklu Kids&Youth. Kino dla młodych są bezpłatne.
6+
Na najmłodszych czekają dwa seanse. Polsko-łotewska animacja “Jakub, Mimmi i gadające psy” w reżyserii Edmundsa Jansonsa to wzruszająca historia o wspólnej walce dzieci i psów o ukochany park i utraconego przyjaciela. Pełnometrażowa fabuła “Sonia” (reż. Catti Edfeldt) to z kolei adaptacja książki Pii Lindenbaum, która opowiada o niezwykłych i trochę magicznych przygodach siedmioletniej Sonii, która po raz pierwszy nocuje poza domem u swojej koleżanki.
10+
Dla nieco starszych dzieciaków - duński pełnometrażowy film fabularny “Jestem William” (reż. Jonas Elmer). Tytułowy William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, by szczęście złapać za nogi. Niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyku i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.
16+
Po raz pierwszy festiwal proponuje tak bogaty program filmowy dla młodzieży.
“Dzień Babci” Ewy Ślusarczyk to dokument, którego bohaterką jest 83-letnia Babcia Krysia, poznająca od pewnego czasu tajniki mediów społecznościowych. Film jest refleksją na temat relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych. Krótki dokument “U babci” (reż. Milena Mądra) to opowieść o relacjach właśnie. Ukazuje historię wyjątkowej bliskości babci i wnuczki, mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności.
Bohaterką dokumentu “Jej obraz” Olgi Papacz jest Alina która każdego dnia podróżuje pomiędzy dwoma zupełnie odległymi światami. Film porusza temat ciałopozytywności i pokazuje, jak różne role możemy odgrywać, przebywając w odmiennych środowiskach. Tytułowa bohaterka filmu “Julia nad morzem” (reż. Mariusz Rusiński) samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi - niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O tym wszystkim twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii.
W krótkometrażowym dokumencie “Lola” (reż. Zuzanna Woźniczka) poznajemy Karola, który utożsamia się z damską wersją siebie występując jako drag queen. Bohater jest na początku swojej nowej drogi. Bardzo intensywnie stara wejść w nowy świat, by zaistnieć na scenie i móc w pełni być sobą. Bohaterką filmu “Szepty” Izabeli Zubryckiej jest mieszkanka pewnej podlaskiej wsi. Żyje blisko związana z naturą, zajmuje się ogrodem, zielarstwem, a gdy zapada zmrok, oddaje się pradawnej praktyce szeptuństwa. Autorka z wrażliwością przygląda się niezwykłemu światu, który najpełniej ujawnia się w cichych szmerach szeptów bohaterki.
Warsztaty
1 czerwca o godz. 13.00 odbędą się wirtualne warsztaty plastyczne z Albinem Talikiem, artystą transmedialnym, twórcą techniki papierowego malarstwa. Jak ze starych książek, ulotek i gazet zrobić dzieło sztuki? Odpowiedzią na to pytanie jest KOLAŻ! Potrzebne będą tylko nożyczki, trochę kleju i dobra zabawa gotowa! Zapraszamy! Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych festiwalu.
We współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zapraszamy na animacyjne warsztaty online dla dzieci. W ramach cyklu Tajemnice animacji Roman Baran, grafik komputerowy Studia i czołowy przewodnik wycieczek SFR, zdradza tajniki sztuki, dzięki której powstają filmy rysunkowe.
W ramach drugiego Rysowanie na ekranie; najmłodsi widzowie mogą podglądać jak pracują rysownicy bielskiej wytwórni. Andrzej Czaderna, główny animator SFR, w pierwszej serii pokazuje jak rysować popularne zwierzęta gospodarstwa domowego.
Aby wziąć udział w pokazach filmowych w ramach Kids&Youth.Kino dla młodych konieczne jest pobranie bezpłatnych biletów na stronie www.krakowfilmfestival.pl. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich uczestników.
Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl.
60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie online się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.