XV Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – gala finałowa i koncerty jubileuszowe

-
22.09.2021

27 września już po raz piętnasty poznamy laureatów Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Statuetki zostaną wręczone podczas uroczystej gali finałowej w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Poprzedzą ją Koncerty Jubileuszowe Laureatów poprzednich edycji, które zabrzmią na scenie teatru przy ul. Jagiellońskiej 26 (Kino Praha). Gala będzie transmitowana on-line na żywo na Facebooku.

 

Finał Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury to prawdziwe święto środowiska twórców i miłośników widowisk muzycznych w Polsce. W tym roku statuetki Jana Kiepury zostaną wręczone już po raz piętnasty. Nagrody przyznawane są w aż szesnastu kategoriach, które dotyczą niemal każdego wymiaru twórczej aktywności w dziedzinie szeroko pojętego teatru muzycznego. Honorowane są zatem najlepsze spektakle oraz nowa kategoria XV edycji-  najlepszy spektakl dla młodego widza; najlepsi: reżyser, dyrygent, śpiewacy operowi i  wokaliści musicalowi, tancerze klasyczni i pozostałych form tanecznych,. Twórcy najlepszych: scenografii, kostiumów, choreografii i plakatu teatralno-muzycznego. Przyznawane są też nagrody za całokształt pracy artystycznej, które w tym roku odbiorą Zofia de Ines-Lewczuk oraz Wojciech Kościelniak.

 

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to jedyny ogólnopolski konkurs dla teatrów muzycznych i operowych. Zdobył zaufanie i szacunek środowiska oraz sympatię melomanów. Już od 15 lat statuetki Jana Kiepury trafiają do naszych najwybitniejszych Artystów i Twórców, których dziś można podziwiać na scenach międzynarodowych. Mam nadzieję, że werdykt Kapituły po raz kolejny stanie się dla publiczności drogowskazem w kulturalnej podróży po Polsce, a przystankami w niej będzie twórczość nominowanych i laureatów.

 

Koncerty Laureatów to wyjątkowa okazja do poznania historii konkursu oraz do zobaczenia na jednej scenie grona wybitnych śpiewaków,  utalentowanych wokalistów i tancerzy, których talent został dostrzeżony i doceniony w poprzednich edycjach. Podzielą się z publicznością swoimi ulubionymi utworami oraz uchylą rąbka tajemnicy, jaka droga prowadziła ich do osiągnięcia takiego poziomu artystycznego i jaki wpływ na ich rozwój miały Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury.

 

– mówi Iwona Wujastyk, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury i przewodnicząca kapituły Nagrody.

 

Tegoroczne nominacje poznaliśmy 14 czerwca. Ogłosiła je kapituła Nagrody w składzie: Iwona Wujastyk (przewodnicząca), prof. Izabela Kłosińska (sopranistka), Krystyna Mazurówna (tancerka, choreograf), Danuta Renz (śpiewaczka operowa), Marek Chowaniec (scenograf), prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Andrzej Pągowski (artysta grafik),  Jerzy Satanowski (kompozytor, aranżer, reżyser), Janusz Stokłosa (pianista, kompozytor), Tomasz Szymuś (kompozytor, aranżer, dyrygent), Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny). Zgłoszenia spłynęły z muzycznych instytucji kultury w całym kraju, m.in. z: Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery Novej w Bydgoszczy, Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery na Zamku w Szczecinie, Teatru Syrena, Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Teatru Rozrywki w Chorzowie czy Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

Piętnasta edycja to również czas podsumowań dotychczasowych edycji i okazja do świętowania jubileuszu. Służyć temu będą dwa wyjątkowe koncerty zaplanowane na weekend poprzedzający wręczenie Nagród. 25 września o godz. 19.00 i 26 września o godz. 18.00 na scenie Mazowieckiego  Teatru Muzycznego zabrzmią m.in. utwory z jego najnowszej premiery – Błękitnego Zamku. Nie zabraknie światowych hitów musicalowych z tytułów takich jak: Jekyll&Hyde czy Miss Saigon w mistrzowskich wykonaniach Olgi Szomańskiej/Agnieszki Przekupień, Anny Lasoty i Janusza Krucińskiego. Miłośnicy opery i operetki będą mieli okazję wysłuchać utworów z Wesołej wdówki w wykonaniu Ewy Majcherczyk/Iwony Sochy i Stanislava Kuflyuka, Cyganerii w wykonaniu Joanny Woś i Arnolda Rutkowskiego, a także fragmentów oper La traviata czy Romeo i Julia. Na scenie wystąpią również tancerze, którzy zaprezentują fragmenty baletowe oraz współczesne formy choreograficzne do utworów m.in. Barbary Hendricks.

 

Koncerty Laureatów:

 

25 września 2021r. godz. 19:00

 

Soliści: Anna Lasota, Ewa Majcherczyk, Olga Szomańska, Joanna Woś, Janusz Kruciński, Stanislav Kuflyuk, Arnold Rutkowski

Tancerze: Yuka Ebihara, Małgorzata Kowalska, Patryk Walczak, Mateusz Wróblewski

Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia

Gospodarze wieczoru: Iwona Wujastyk i Olivier Janiak

 

26 września 2021 r. godz. 18:00

 

Soliści: Anna Lasota, Agnieszka Przekupień, Iwona Socha, Joanna Woś, Janusz Kruciński, Stanislav Kuflyuk, Arnold Rutkowski

Tancerze: Yuka Ebihara, Małgorzata Kowalska, Patryk Walczak, Mateusz Wróblewski

Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia 

Gospodarze wieczoru: Iwona Wujastyk i Olivier Janiak 

 

Szczegóły i bilety na stronie www.mteatr.pl.

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.