Wszyscy znamy się z FMFu

16.05.2017
Wszyscy znamy się z FMFu

Czego tu nie będzie! Rocznice to czas podsumowań, rozliczeń i planów, ale przede wszystkim celebracji. FMF po raz dziesiąty będzie nie tylko bawić miłośników muzyki filmowej ale też po raz kolejny pozwoli spotkać się najważniejszym graczom rynku muzyki pisanej do obrazu. Krakowski festiwal to wydarzenie wielopoziomowe - rozrywka na wysokim poziomie, warsztaty dla przyszłych kompozytorów muzyki do obrazu, panele dyskusyjne, spotkania branżowe kompozytorów, muzyków, reżyserów, producentów, wydawców. To sprawia, że od 17 maja przez tydzień Kraków stanie się światową stolicą muzyki filmowej. Na szlakach biznesowych ludzi związanych z branżą FMF to absolutne must be. W ciągu 10 lat festiwal stał się potęgą. Polscy kompozytorzy muzyki do obrazu nie wyobrażają sobie, żeby nie być tutaj.

Szczegółowo program 10. FMF zapowiada się imponująco: trzech zdobywców Oscara, ponad siedemdziesiąt premier (w tym sześćdziesiąt światowych), przeszło sześciuset gości ze świata muzyki i filmu, osiemnaście koncertów, blisko trzydzieści paneli, warsztatów i spotkań, dziewiętnaście sesji nagraniowych oraz ponad dwieście utworów wykonanych na sześciuset instrumentach – w najbliższą środę (17 maja) rozpoczyna się jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Przez siedem dni usłyszymy największe muzyczne przeboje światowego kina, w tym „Władcę pierścieni” Howarda Shore’a, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa oraz „Marzyciela” Jana A.P. Kaczmarka. W programie znajdą się także kameralne koncerty muzyki filmowej, spektakularne dance partyprowadzone przez włoskiego kompozytora i DJa Giorgia Morodera, polska premiera dokumentu „Score: A Film Music Documentary” Matta Schradera oraz dwie superprodukcje z muzyką na żywo – „Niekończąca się opowieść” Wolfganga Petersena i obsypany Oscarami „Titanic” Jamesa Camerona. 10. FMF potrwa do 23 maja 2017 roku.

Na dobry początek zabrzmi muzyka filmowa Abla Korzeniowskiego krakowskiego kompozytora na stałe związanego z Hollywood i dwukrotnie nominowanego do Złotego Globu (za „Samotnego mężczyznę” Toma Forda oraz za „W.E.” Madonny). 17 maja w Sali Audytoryjnej ICE Kraków usłyszymy m.in. „Romeo i Julię” Carla Carlei, „Escape From Tommorow” Randy’ego Moore’a czy ostatnie kompozycje z serialu „Penny Dreadful” i filmu „Zwierzęta nocy” Toma Forda (nominacja do nagrody BAFTA 2016). Korzeniowski będzie gościem FMF już po raz drugi – w 2013 roku jego muzyka uświetniła uroczystą Galę Urodzinową RMF Classic. W środę stanie za pulpitem dyrygenta, prowadząc Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Jego utwory usłyszymy także w sobotę, podczas jubileuszowej Gali Muzyki Filmowej „All is Film Music” w TAURON Arenie Kraków. To będzie wieczór największych gwiazd muzyki i filmu, barwny kalejdoskop najbardziej znanych przebojów muzycznych, funkcjonujących na małym i dużym ekranie. Usłyszymy „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa, „Marzyciela” Jana A.P. Kaczmarka, „La La Land” Justina Hurwitza, „Incepcję” Hansa Zimmera oraz muzykę Briana Tylera z kultowych produkcji, takich jak „Szybcy i wściekli” czy z gry video „Assasin’s Creed”. „All is Film Music” zabierze nas w podróż po wszystkich gatunkach muzyki filmowej, od nawiązującej do późnego romantyzmu „Hollywood Classical Film Score”, poprzez piosenkę filmową aż do ścieżek dźwiękowych z seriali oraz gier video. Pierwszą dekadę FMF zamknie symboliczną klamrą Howard Shore, przypominając legendarną suitą z „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona festiwalowe początki w 2008 roku, kiedy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała muzyka na żywo z ekranizacji trylogii Tolkiena. Podczas gali zabrzmią także kompozycje Atanasa Valkova, Macieja Zielińskiego, Seana Callerego, Jeffa Russo i Trevora Morrisa.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jednak nie tylko wielka symfonika. „W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania udało nam się stworzyć niezwykłą platformę porozumienia pomiędzy twórcami filmu a widzem. Kulturotwórcza i branżowa rola FMF jest bezdyskusyjna. Za szczególne osiągnięcie uważam bezcenny wkład FMF do globalnej aprecjacji muzyki filmowej jako pełnoprawnego języka sztuki, jednego z najpiękniejszych multidyscyplinarnych zawodów świata. Za szczególne osiągnięcie uważam symultaniczne pokazy filmów z muzyką na żywo, które dziś coraz częściej stanowią ważny element repertuaru festiwali filmowych na świecie, a które my wprowadzaliśmy na rynek niejako w charakterze prekursorów” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. Jubileusz dziesięciolecia uświetnią aż dwie superprodukcje z muzyką na żywo: „Niekończąca się opowieść” Wolfganga Petersena, ze ścieżką dźwiękową Klausa Doldingera oraz kultową piosenką „NeverEnding Story” Giorgia Morodera (czwartek, 18 maja 2017) oraz nagrodzony jedenastoma Oscarami „Titanic” Jamesa Camerona z muzyką Jamesa Hornera, któremu organizatorzy i twórcy FMF pragną w ten sposób złożyć symboliczny hołd (niedziela, 21 maja 2017). Symultaniczny pokaz „Titanica” skierowany będzie także do widzów korzystających z audiodeskrypcji (techniki umożliwiającej osobom z dysfunkcją wzroku odsłuchanie filmu na słuchawkach). W ubiegłym roku z takiej formy odbioru skorzystało aż pięćdziesięciu słuchaczy.

W programie tegorocznego festiwalu umieściliśmy także cykliczny koncert FMF Youth Orchestra – zespołu powołanego specjalnie na potrzeby festiwalu i złożonego z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych. W niedzielne południe (21 maja 2017) młodzi muzycy prowadzeni przez Monikę Bachowską wykonają suity Johna Williamsa z legendarnej sagi „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa. Mamy również coś dla miłośników klimatycznej muzyki kameralnej – w piątek (19 maja 2017) zapraszamy na drugą z kolei odsłonę cyklu „Cinematic Piano”, tym razem w wykonaniu francuskiego pianisty i kompozytora filmowego Jeana-Michela Bernarda. I jeszcze festiwalowa nowość – spektakularne widowisko „Dance2 Cinema: Midnight Express Party” na placu przy budynku dworca PKP w Krakowie, z udziałem włoskiego mistrza konsoli i trzykrotnego laureata Oscara Giorgia Morodera, z najpopularniejszymi przebojami z pogranicza elektroniki, muzyki disco i filmu, takimi jak „Top Gun”, „Midnight Express”, „Człowiek z blizną” czy kultowe „Neverending Story”.

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odwiedzi przeszło sześciuset artystów. Usłyszmy największe gwiazdy polskiej estrady (Edyta Górniak, Natasza Urbańska), legendarnych mistrzów batuty (Diego Navarro, Ludwig Wicki, Christian Schumann) i cenione polskie zespoły orkiestrowe i chóralne (Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Pro Musica Mundi, Cracow Singers). Koncerty i pokazy filmowe uświetni obecność czołowych osobistości światowej muzyki filmowej, w tym trzech zdobywców Oscara: Howarda Shore’a, Jana A.P. Kaczmarka, Giorgia Morodera oraz Klausa Doldingera, Abla Korzeniowskiego, Trevora Morrisa i Briana Tylera. Jak co roku przyznamy trzy prestiżowe wyróżnienia: Nagrodę im. Wojciecha Kilara ufundowana przez Prezydentów Miast Krakowa i Katowic oraz statuetkę Ambasadora FMF i Young Talent Award dla młodego twórcy. Publiczności festiwalowej zaproponujemy także szeroki wachlarz imprez towarzyszących, w ramach kolejnej odsłony Forum Audiowizualnego – planujemy m.in. polską premierę filmu dokumentalnego „Score: A Film Music Documentary” Matta Schradera, spotkania z przedstawicielami słynnej wytwórni Varèse Sarabande oraz liczne warsztaty i panele dyskusyjne z udziałem słynnych twórców ścieżek dźwiękowych i przedstawicieli branży filmowej. W ramach FMF odbędzie się już 5. edycja Forum Audiowizualnego – jednego z najbardziej prestiżowych europejskich kursów kształcenia kompozytorów muzyki funkcjonalnej.

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 17 - 23 maja. Pełny program Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.fmf.fm.

#ilovefmf
#allisfilmmusic

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.