TELEDYSK: Płacz nad młodością
Na kanale YouTube można ostatnio obejrzeć bardzo udany teledysk Karoliny Cichej i Kayah. Utwór „Płacz nad młodością, co odchodzi…”, choć ma przewrotny tytuł i zwraca uwagę na kwestie istotne dla wszystkich kobiet, nie jest pozbawiony poczucia humoru.
Kolejne obrazy ukazują nam dwie kobiety w różnym wieku, starsza czesze młodszą, możemy odnieść wrażenie, że to pokoleniowa zmiana warty, wyraz niemal matczynej troski wobec córki lub… dialog tej samej osoby, jej młodzieńczych aspektów z tymi już dojrzałymi, zwłaszcza że obie bohaterki są podobnie ubrane i tańczą tę samą choreografię. „Nadchodzi światu memu ta wymowna data, półmetkiem życia zwana, w mądrość bogata. Rzewności mego śpiewu ta jednak przyczyna, że z mądrości napływem ma młodość ulata” – śpiewają wokalistki.
Singiel promuje płytę „Tany” Karoliny Cichej, która będzie miała swoją premierę we wrześniu. Autorką tekstu i muzyki jest sama wokalistka (odpowiadająca także za partię basu), poza gościnnym udziałem Kayah towarzyszą jej: Karolina Matuszkiewicz (suka biłgorajska, chórki), Patrycja Betley (instrumenty perkusyjne, chórki) i Mateusz Szemraj (saz). Klip wyrażyserował, nakręcił i zmontował Krzysztof Szlęzak, za produkcję, mix i mastering odpowiada Mariusz Dziurawiec (Studio As One).
O proces twórczy towarzyszący albumowi zapytaliśmy jedną ze współpracujących z Karoliną Cichą instrumentalistek, Patrycję Betley: – Płyta „Tany”, jak sama nazwa wskazuje, będzie pełna rytmu, transu i tańca. Cieszę się z tego, ponieważ rytm jest dla mnie bardzo ważny, nie tylko w kontekście muzycznym. Można powiedzieć, że jest wokół nas. Praca nad aranżacjami była bardzo nietypowa, bo „covidowa”! Pracowaliśmy zdalnie, z domów, wymieniając się pomysłami, nagrywając i układając charakter utworów. Codziennie rozmawiałyśmy przez telefon o „Tanach”, ekscytowałyśmy się nimi jak dzieci. Proces ten, pomimo jego zdalnego charakteru, był naprawdę fascynujący.
Patrycja Betley skomentowała dla Presto także powstanie singla:
Został nagrany wspólnie z Kayah, wybitną artystką. Jestem przeszczęśliwa, ze Kayah zgodziła się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ dzięki temu zaistniało spotkanie dwóch wspaniałych kobiet, z którymi mam przyjemność pracować na scenie od lat. Efektem tego spotkania jest wykonanie autorskiego utworu Karoliny Cichej, który w sposób żartobliwy porusza jakże ważny temat młodości i jej przemijania… w pewnym sensie – rytmu życia.
Twórcy podkreślają, że „Tany” to nic innego, jak rozmowa pomiędzy dwoma światami: tradycyjnym i współczesnym. Artyści chętnie sięgają po tradycyjne pieśni, łącząc je ze współczesnym brzmieniem i światem, także w warstwie tekstowej, autorstwa Karoliny Cichej.
(MB)