W ucho wpadło

9 Lipiec 2020
W tym roku przypada 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena. Wiedeński klasyk jest powszechnie znany jako kompozytor hymnu Unii Europejskiej. Jednak to jego symfonie, kwartety smyczkowe oraz inne utwory zmieniły historię muzyki. W tym roku z powodu pandemii niestety wiele koncertów beethovenowskich zostało odwołanych, jednak nadal możemy obchodzić rok Beethovena, słuchając nagrań.
6 Lipiec 2020
Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor, autor muzyki do ponad 500 filmów, zdobywca dwóch Oskarów, w tym w 2007 roku za całoksztalt twórczości. Artysta miał 91 lat.


Suita z muzyki do filmu "Misja"
"Wszystkie dźwięki mogą służyć do przekazania emocji - to muzyka zbudowana z dźwięków rzeczywistości" - mawiał kompozytor. Wykorzystywał więc w swoich utworach m. in. gwizdanie trzaskanie bata, dzwony kościelne i wycie kojotów, choć lubił tez faworyzować w swoich utworach jeden instrument (np. trąbkę w filmie „Dobry, Zły i Brzydki” czy obój w muzyce do filmu „Misja”).
3 Lipiec 2020
30 czerwca zmarła zmarła skrzypaczka polskiego pochodzenia Ida Haendel. Artystka miała 96 lat. 

28 Czerwiec 2020
Utwór „Bądźmy razem” narodził się w  Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Powstał z potrzeby wzajemnego wsparcia i połączenia w przyjacielskim uścisku instytucji kultury z całego kraju. Jest wiadomością dla naszej publiczności: jesteśmy, czekamy, wróćcie do nas.
27 Czerwiec 2020
Teledysk do utworu „Ur so f**king cool” Tones and I prezentujemy tu nieprzypadkowo. Uważamy, że porusza bardzo istotną kwestię powierzchowności relacji, które opierają się wyłącznie na byciu celebrytą bądź bywalcem klubowych imprez.
25 Czerwiec 2020
Nowy singiel i video Melody Gardot nagrany zdalnie to odpowiedz na globalny apel Artystki i wezwanie do wspólnego nagrania utworu.
21 Czerwiec 2020
W sieci prawie każdy jest ekspertem, łatwo szafujemy ocenami, nie doszukując się przyczyn i nie rozważając konsekwencji, szybko wpadając w gniew. Rockowy głos Clödie doskonale pasuje do piosenki o gniewie. W tej muzyce gniew zwalcza... gniew.

18 Czerwiec 2020
Nowy album Lisy Batiashvil "City Ligths" zabiera słuchacza w podróż dookoła świata w 11 starannie dobranych utworach, symbolizujących najważniejsze miasta w życiu artystki, jak również w suicie opartej na muzyce Charliego Chaplina, skomponowanej do obrazu „Światła rampy” i innych jego filmów.

13 Czerwiec 2020
Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez  Maxa Richtera do filmu „Walc z Baszirem” (z 2008 r.) jest równie prowokująca i intensywna, jak porywające sceny z tego filmu.

Muzyka, która poruszyła miliony ludzi na całym świecie, Richterowi przyniosła Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Kompozytor w 2008 roku.
8 Czerwiec 2020
Ostatnio ukazało się kilka albumów, które ukazują nieco inne oblicze muzyki klasycznej. Warto sięgnąć po tę muzykę, która może się wydawać z początku dziwna, nawet nieprzystępna, ale gdy posłuchamy jej uważnie, możemy w niej odkryć piękno.

Strony