Te melodie znacie, ale czy wiecie, że napisał je geniusz?

Jesteś przewidywalny/a jak muzyka Mozarta… Słyszeliście kiedyś ten docinek pod swoim adresem? Pocieszę Was – jeśli Wasza przewidywalność ma w sobie tyle wdzięku, co utwory tego wiedeńskiego kompozytora, to uwagę tę należy traktować tylko i wyłącznie jako komplement!

Wolfgang Amadeusz Mozart, cudowne dziecko, pierwszy freelancer, niedoceniony za życia geniusz, uwielbiany do dziś autor nieśmiertelnych hitów. Jego muzyka jest nie tylko często grana na salach koncertowych, ale również wykorzystywana na przykład jako ścieżka dźwiękowa do filmów i programów telewizyjnych. Są takie melodie, które na pewno znacie… ale czy wiecie, że napisał je Mozart?

Eine Kleine Nacht Music - Dosłownie Mała nocna muzyka, choć terminem "Nachtmusik" określano serenadę, "muzykę nocy". Jest jedną z najbardziej znanych kompozycji Mozarta, wykorzystywana w reklamach, czołówkach programów telewizyjnych albo grana podczas rautów na świeżym powietrzu. Utwór jest beztroski w charakterze, choć Mozart napisał go pod koniec życia, kiedy zmagał się z niemałymi problemami.

Aria Królowej Nocy z opery Czarodziejski Flet. Jedna z najsłynniejszych arii świata. Oszałamiająco wirtuozowska, stanowi wyzwanie dla najlepszych sopranistek. Tu we wspaniałym wykonaniu Diany Damrau.

Ah, perdona al primo affetto z Łaskawości Tytusa. Opera jest stosunkowo mało znana, ale tę arię często można usłyszeć na ślubach. I nic dziwnego, skoro tak pięknie opowiada o pierwszej i jedynej miłości. Tutaj w wykonaniu duetu wybitnych śpiewaczek: Eliny Garanci i Anny Netrebko.

Czy to czas zaduszny, czy też ostatnie dni Wielkiego Postu – nie obędzie się bez tego niezmiernie znanego utworu. Lacrimosa z Requiem. Prawdopodobnie najbardziej popularny utwór żałobny jaki kiedykolwiek powstał.

Symfonia g-moll nr 40. KV 550, część I Molto Allegro – słyszałam już tę melodię jako podkład do programów przyrodniczych, albo w wersji wokalnej z dopisanym tekstem… a gdzie Wy ją słyszeliście?

{MN}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Średnio: 10 (1 vote)