Postać tygodnia

14 Listopad 2020
Na wieść o odejściu lubianego i popularnego aktora często reagujemy zdziwieniem. Jak to? Przecież tak być nie może! Wydaje nam się, że takich ludzi śmierć nie powinna dotyczyć. A jednak… Po raz kolejny dochodzi do nas smutna prawda, że nawet tacy, jak sir Thomas Sean Connery, opuszczają kiedyś filmowy plan życia. Na zawsze.
Od kiedy jako dziecko rozpoczęłam swoją przygodę z filmem, Sean Connery był już Jamesem Bondem, Juanem Ramirezem, ojcem Indiany Jonesa i królem Ryszardem, a na półce w jego salonie lub gabinecie kurzyła się złota statuetka Oscara za rolę Jima Malone'a w „Nietykalnych”.
8 Listopad 2020
W listopadzie prezentujemy dziewiąty kobiecy portret w ramach cyklu „Królowe kina”. Przez 13 miesięcy, od 8 marca 2020 r. do 8 marca 2021 r., prezentujemy Wam inspirujące kobiety istotne dla polskiego kina, których artystyczną drogę warto zacząć śledzić lub sobie przypomnieć.
1 Listopad 2020
Urszulę poznałem na Kamieńczyku latem 1974 r. Z perspektywy czasu Urszula i jej rodzina – mąż Andrzej, syn Roger, teściowa Pani Halina, a także miejsce, w którym mieszkali – drewniany dom na Kamieńczyku, położony poza wsią na zboczu Klonówki w Górach Świętokrzyskich – wydają się baśniowe.
8 Październik 2020
W październiku prezentujemy ósmy kobiecy portret w ramach cyklu „Królowe kina”. Przez 13 miesięcy, od 8 marca 2020 r. do 8 marca 2021 r., zamieszczamy krótkie noty o kobietach istotnych dla polskiego kina, których drogę artystyczną warto zacząć śledzić lub sobie przypomnieć.
8 Wrzesień 2020
We wrześniu prezentujemy siódmy kobiecy portret w ramach cyklu „Królowe kina”. Przez 13 miesięcy, od 8 marca 2020 r. do 8 marca 2021 r., zamieszczamy krótkie biogramy kobiet istotnych dla polskiego kina, których drogę artystyczną warto zacząć śledzić lub sobie przypomnieć.
8 Sierpień 2020
Czas na szósty kobiecy portret w ramach cyklu „Królowe kina”. Przez 13 miesięcy, od 8 marca 2020 r. do 8 marca 2021 r., zamieszczamy krótkie biogramy kobiet istotnych dla polskiego kina, z których artystyczną drogą warto się zapoznać.
13 Lipiec 2020
6 lipca 2020 roku po komplikacjach związanych ze złamaniem kości udowej w rzymskim szpitalu zmarł Ennio Morricone, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Pozostawił po sobie ponad 500 prac filmowych oraz piosenki i muzykę autonomiczną.
Ennio Morricone przez całe życie był rzymianinem. Urodził się 10 października 1928 roku. Jego ojciec był trębaczem i początkowo kompozytor szedł w jego ślady. Wkrótce jednak zmienił zainteresowanie na kompozycję. Jego kolegą ze szkolnej ławy był słynny reżyser, Sergio Leone. Razem mieli zmienić kino.
8 Lipiec 2020
Czas na piąty kobiecy portret w ramach cyklu „Królowe kina”. Przez 13 miesięcy, od 8 marca 2020 r. do 8 marca 2021 r., zamieszczamy krótkie biogramy kobiet istotnych dla polskiego kina. Są wśród nich zarówno reżyserki, jak i operatorki zdjęć czy producentki…
W marcu, w Dzień Kobiet, zaczęliśmy od Doroty Kędzierzawskiej, w kwietniu przybliżyliśmy Wam sylwetkę reżyserki i operatorki zdjęć Jolanty Dylewskiej, w maju sławę polskiego i światowego kina Agnieszkę Holland, zaś w czerwcu Anetę Kopacz („Joanna”). Postanowiliśmy odwrócić wzrok od reżyserek i skierować go ku producentkom. Oczywiście tylko na chwilę! Lubimy kierować się subiektywnym punktem widzenia, ale jesteśmy otwarci na Wasze komentarze. Może kogoś ważnego przeoczyliśmy...? Piszcie!
8 Czerwiec 2020
Czas na czwarty kobiecy portret w ramach cyklu „Królowe kina”. Przez 13 miesięcy, od 8 marca 2020 r. do 8 marca 2021 r., zamieszczamy krótkie biogramy kobiet istotnych dla polskiego kina, których artystyczną drogę warto śledzić lub sobie przypomnieć.
21 Maj 2020
Fotografie Jerzego Skwarka pozwalają przyjrzeć się ostatnim 40 latom polonijnej historii w USA. Podczas pobytu w Chicago udało się nam zajrzeć do pełnego książek i albumów mieszkania fotoreportera... który okazał się zarazem geologiem, przewodnikiem górskim, instruktorem narciarskim i podróżnikiem. Opowiedział nam swoją historię w pigułce.

Strony