Szalone Dni w rytmie tańca [zapowiedź]
We Francji rozpoczyna się największy na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną - La Folle Journée, czyli Szalone Dni Muzyki. Sinfonia Varsovia podczas ponad dwudziestu występów wystąpi ze światowej sławy solistami pod batutą cenionych dyrygentów. W tym roku festiwal odbywa się w rytmie tańca.
Początek roku dla Sinfonii Varsovii od wielu lat łączy się z wyjazdem na La Folle Journée de Nantes, czyli francuską edycję znanych w Polsce Szalonych Dni Muzyki. La Folle Journée to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin, organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie. Francuska odsłona tradycyjnie od lat rozpoczyna się w mniejszych miastach Kraju Loary (27-29.01.2017 r.), natomiast jego główna część odbywa się w Nantes (1-5.02.2017 r.)
Sinfonia Varsovia podczas 10-dniowego pobytu we Francji wykona aż 21 koncertów – 9 w Regionie i 12 w samym Nantes. Stanie na jednej scenie m.in. Augustinem Dumayem (skrzypce i prowadzenie), Robertem Trevino (dyrygent), Michelem Corboz (dyrygent), a także z zespołami Ensemble Vocal de Lausanne czy Trio Wanderer. Serię występów rozpocznie ze znakomitą skrzypaczką, zwyciężczynią XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Aleną Baevą. Artystka w towarzystwie orkiestry pod batutą Lio Kuokmana wykona Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego. Nie zabraknie również polskiego akcentu – zabrzmi Orawa Wojciecha Kilara, utwór, który zachwycił René Martin podczas ostatniej wizyty w Warszawie.
Temat tegorocznej edycji La Folle Journée to „Le rythme des peuples”, czyli w wolnym tłumaczeniu rytm ludów, czy po prostu taniec. Jak mówił Dyrektor Artystyczny Festiwalu René Martin kilka miesięcy temu w Warszawie: „Nie chodzi jednak o taniec w wykonaniu tancerzy. (…) w historii muzyki poważnej taniec, a w szczególności taniec ludowy, zawsze odgrywał bardzo ważną rolę. Uważnie słuchając słynnych koncertów i symfonii, wszędzie odnajdziemy elementy tańca. Tradycja ludowa miała ogromny wpływ na twórczość wszystkich kompozytorów.”
Sinfonia Varsovia pod batutą Grzegorza Nowaka zagra więc Tańce węgierskieBrahmsa, Tańce z Galanty Kodaly’ego, a nawet znany wszystkim Marsz weselnyMendelssohna. Na szczególną uwagę zasługuje również koncert, podczas którego mocny akcent zostanie położny na rytm. Rozpocznie duet kotlistów: Emmanuel Curt i Daniel Ciampolini z Koncertem-fantazją na 2 kotlistów i orkiestrę Glassa. Następnie orkiestra z entuzjastycznie przyjętym w 2016 roku Eitetsu Hayashi (taiko) zagrają japoński utwór Monoprisme Makiego Ishii.
La Folle Journée de Nantes „Le rythme de peuples” to 23. edycja festiwalu we Francji. W maju Szalone Dni Muzyki opanują kilka japońskich miast, we wrześniu przeniosą się do Rosji. Finał, jak co roku, odbędzie się w Warszawie na przełomie września i października.
{mat. pras.}