SYMCHA KELLER I CHASYDZKIE NIGUNY - MUZYCZNA I DUCHOWA PODRÓŻ W CZASIE

15.09.2017
SYMCHA KELLER I CHASYDZKIE NIGUNY - MUZYCZNA I DUCHOWA PODRÓŻ W CZASIE

Kiedyś zachwycał jako współtwórca legendarnej w latach 80. grupy Katharsis. Teraz powraca na scenę z zupełnie innym repertuarem – z wyjątkową wrażliwością interpretuje mistyczną muzykę chasydów polskich. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur Symcha Keller zabierze nas w muzyczną podróż śladami swojej najnowszej płyty „Bramy”. Premiera  w najbliższy piątek 15 września

 „Bramy” to płyta niezwykła, oddająca ducha czasów minionych, mających swoje źródło przed setkami lat. Czasów, które tworzyły rytuały, nadawały ducha modlitwie oraz zrodziły żydowską muzykę chasydzką.  Album poświęcony jest rebemu Icchakowi Frojmowskiemu, kantorowi łódzkiej synagogi, u którego Symcha Keller uczył się prowadzenia modlitw. Reb Icchak Frojmowski modlił się cicho i niezwykle łagodnie, używał laszon kodesz tj. języka starohebrajskiego. Prowadził modlitwy na swój własny sposób, na niepowtarzalne melodie.

Większość utworów, jakie usłyszymy podczas koncertu, to stare chasydzkie niguny, pochodzące z różnych dworów chasydzkich. Ruch chasydzki to najpiękniejszy owoc mistyki żydowskiej, to świat w którym muzyka stanowiła drogę do raju. Rabi Nachman z Bracławia mawiał: jest wiele dróg prowadzących do Boga i wiele wspaniałych komnat, ale w tych wielkich komnatach czasami łatwo się pogubić, a przecież jest jedna mała skromna komnata – komnata pieśni i muzyki. Wystarczy przez nią przejść aby stanąć u wrót raju.

Interpretacje pieśni w wykonaniu Symchy Kellera porywają autentycznością i mistycyzmem. On sam jednak żartuje, że ich styl bywa określny przewrotnie łódzko-bałucko-chasydzkim. Nic dziwnego. Autor „Bram” to również łódzki działacz na rzecz społeczności i kultury żydowskiej oraz były przewodniczący Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

 Wykonawcy:

Symcha Keller – śpiew, flet, tin whistle

Andrzej Adamiak  - gitara basowa, gitara

Leszek Kołodziejski – akordeon, instrumenty klawiszowe

Paweł Stępnik – gitara

Radosław Bolewski – instrumenty perkusyjne, perkusja

Bartosz Adamiak – gitara

Daniel Yaakov- Filasiak – kontrabas

 

Kwartet Antidotum

Małgorzata Korpysz – I skrzypce

Izabela Matuszewska – II skrzypce

Joanna Kryńska –Gwarda – altówka

Omi Osmolińska – wiolonczela

Produkcja muzyczna – Andrzej Adamiak

 
CD 1
Brama I
  1. Nusach Frojmowski Z”L  część pierwsza
  2. Szachrit Szabat
  3. Nusach Frojmowski Z’’L część druga
  4. Amida
  5. Mizmor Szir,
  6. HaSzem Muluch 
  7. Szir haSzirim- Pieśń nad Pieśniami
  8.  Szir haMalojs
  9. WeSzumri
  10. Nigun Wurke cz.1
  11. Nigun Wurke cz. 2
  12. Lechu Dojdi
CD 2
Brama II
  1. Ad hajnu
  2. Leman achaj wereaj
  3. Tojw Lehojdojs
  4. Ilon
  5. Wajejda koil puil
  6. Nigun Bobow
  7. Nigun Lubawicz,
  8. Bechu botchi
  9. NIgun Wyżnic
  10. Anim zmirojs
  11. Umacha
  12. Nigun Gur

{info pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.