Płyty. Posmakuj

17 Styczeń 2021
Muzyka z płyty „The Midnight Stories: Contemporary Music of Polish Composers” (DUX 2020) zespołu Art'n'Voices została nagrodzona jeszcze przed wydaniem, ba! nawet przed rejestracją. Kilka utworów zaprezentowano podczas konkursu Tolosa Choral Contest w Hiszpanii, co spotkało się z takim entuzjazmem, że zespół zdobył dwa pierwsze miejsca, i to w dwóch kategoriach: sacrum i profanum. To w Tolosie Paul Phoenix (King's Singers) powiedział, że Art'n'Voices mają wszystko, czego potrzeba, aby stać się zespołem na międzynarodową skalę.
Po powrocie do Polski oktet z Wejherowa rozpoczął nagrania dosłownie w środku nocy w jednym z kościołów, co upamiętnia poniższy filmik:
15 Grudzień 2020
Czego można życzyć Ludwigowi van Beethovenowi na 250. urodziny? Chyba tylko tego, aby jego muzyka brzmiała na całym świecie przez kolejne 250, a nawet 1000 lat. Prezentem urodzinowym dla kompozytora w tym roku są liczne nagrania. Spośród albumów, które ostatnio ukazały się na rynku, wybrałem kilka, na które warto zwrócić uwagę.
6 Grudzień 2020
Jazz często kojarzy mi się z jesienią. Improwizacje i wariacje na tematy muzyczne są idealnym dopełnieniem długich wieczorów. Ostatnio pojawiło się kilka albumów, które z pewnością ocieplą coraz chłodniejsze wieczory i wniosą unikatowy klimat do naszych domów.
24 Październik 2020
Debiutancki album Krzysztofa Komendarka – Tymendorfa, dedykowany Rodzicom i Żonie. Jego nazwa nie jest przypadkowa: utworzony na potrzeby płyty tytuł „ReViolation” oznacza bowiem „altówkową rewolucję”. Album ukaże się 27 listopada.
20 Wrzesień 2020
Album „The Orchid” to nowy tytuł w serii Polish Jazz o numerze 85! Maciej Gołyźniak - utytułowany polski perkusista do realizacji swojego autorskiego projektu w trio zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Poruszający się dotąd muzycznie w przebojowym popie, alternatywie i progresywnym rocku Maciej Gołyźniak tym razem przemawia do nas językiem, który zawsze grał mu w duszy – to JAZZ! Nad wyraz nastrojowy i pięknie brzmiący jazz...
Co znajdziemy w środku? Siedem różnorodnch muzycznie utworów - barwną i instrygującą polifonię dźwięków, brzmień i nastrojów.
12 Wrzesień 2020
Od oplecionego w kubańskie rytmy Mozarta przez lekkiego Strausa do (nie)pompatycznego Elgara. Koniec wakacji pożegnał wszystkich kilkoma zaskakującymi albumami.  
31 Sierpień 2020
Album "Music of the Spheres" to debiut Aurora Orchestra dla Deutsche Grammophon. Oparty on jest na starożytnej greckiej koncepcji o ruchu planet, wytwarzającym niebiańską harmonię o głębokim pięknie i znaczeniu. Ta poetycka idea niesłyszalnej dla ludzkiego ucha muzyki w kosmosie stała się przewodnią koncepcją rozumienia wszechświata dla myślicieli i naukowców przez ponad dwa tysiące lat, od starożytności do renesansu.
18 Sierpień 2020
Dla wszystkich fanów drum & bassu i ambientu mamy dobrą wiadomość. Bywa, że liczba 13 kojarzy się z pechem, jednak 13. winyl w katalogu wydawniczym Absys Records skutecznie zadaje temu twierdzeniu kłam…
16 Sierpień 2020
Daniel Hope jest nie tylko jednym z najwybitniejszych skrzypków ostatnich dekad. To także artysta, którego każdy projekt muzyczny jest oryginalny i przemyślany. W swoich nagraniach przybliża publiczności piękno mniej znanych utworów i prezentuje bogactwo muzycznych tradycji. Jego najnowszy album jest tego świetnym przykładem.
29 Lipiec 2020
Zamiast rozstroju nerwowego przy muzyce romantycznej, na długie letnie wieczory zapewne lepszym towarzyszem będzie muzyka barokowa i oczywiście kieliszek chablis. Barok z bogactwem rytmów, pewnym przerysowaniem, barwnością jest najlepszą ucieczką od pandemicznej rzeczywistości. Ostatnio jest dokąd uciekać, gdyż na rynku ukazało się kilka albumów, na które warto zwrócić uwagę.

Strony