Światowa premiera audiowizualna Trio fortepianowego G - dur op. 40 Józefa Wieniawskiego w wykonaniu Herbert Piano Trio

06.02.2021
Portret artysty ze zbiorów Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, źródło: wieniawski.pl

Katalog nagrań utworów zapomnianej muzyki polskiej poszerzył się o kolejną ważną pozycję - Trio fortepianowego G - dur op. 40 Józefa Wieniawskiego – jedno z najważniejszych dzieł kameralnych swojej epoki. Utwór został zarejestrowany przez Herbert Piano Trio.

Trio fortepianowe G-dur op. 40 Józefa Wieniawskiego to utwór pochodzący z dojrzałego okresu twórczości kompozytora. Wieniawski napisał je w 1885 r., zapewne dla własnych potrzeb. W tym czasie był profesorem fortepianu w Konserwatorium w Brukseli. Utwór zadedykował, być́ może w geście przyjaźni, pianiście Carlowi Reineckemu.

Jak pisał Krzysztof Komarnicki: „W czteroczęściowym cyklu Wieniawski powraca do układu ze scherzem na trzecim miejscu. Wszystkie ogniwa obfitują̨ w interesujące, zróżnicowane rytmicznie i artykulacyjnie melodie, które jednocześnie mają własne, wyraziste oblicze i nadają̨ się̨ do przetwarzania. W istocie, zgodnie z duchem epoki, materiał jest nieustannie przetwarzany już od momentu pierwszej prezentacji”.

Nagranie Herbert Piano Trio zostało dodatkowo poszerzone o dokument "Making of Józef Wieniawski Piano Trio" zawierający rozmowy z artystami-inicjatorami nagrania, którzy opowiedzieli o swoich motywacjach do zajęcia się tym utworem, oraz z komentarzem merytorycznym muzykolog prof. Aliny Mądry, która przybliżyła postać tego zapomnianego dziś kompozytora.

HERBERT PIANO TRIO

Powstałe jesienią 2013 roku Herbert Piano Trio, jako patrona przyjęło postać wielkiego polskiego poety Zbigniewa Herberta. Debiut Tria miał miejsce w studiu koncertowym Polskiego Radia w Katowicach w 2014 r. i niedługo potem zespół rozpoczął współpracę z Fundacją im. Zbigniewa Herberta w Warszawie.

Trio tworzą Bartłomiej Wezner - fortepian, Joanna Kreft - skrzypce i Dominik Płociński - wiolonczela. Muzycy są absolwentami wybitnych profesorów i artystów: Ewy Pobłockiej, Marcina Baranowskiego i Andrzeja Bauera.

Herbert Piano Trio prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując m. in: w Filharmonii im. J. Elsnera w Opolu (Koncert potrójny op. 56 L. van Beethovena), Filharmonii im. I. J Paderewskiego w Bydgoszczy, w Ośrodkach Chopinowskich w Szafarni oraz Żelazowej Woli, Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie, Auli Nova w Poznaniu, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (na kopiach instrumentów historycznych), podczas Międzynarodowego Festiwalu im. K. Jamróz w Busku - Zdroju. Herbert Trio koncertowało również w Beethoven Haus w Bonn, Teatro Verdi w Trieście, Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, podczas Festiwalów Transvocale i PianOdra we Frankfurcie, The Mendelssohn Summer School w Hamburgu. W kwietniu 2016 roku Herbert Piano Trio zostało półfinalistą prestiżowego 7. International Joseph Joachim Wettbewerb w Weimarze.

Herbert Piano Trio nagrywało m.in. dla Radio Suisse, Polskiego Radia Dwójka, Radia PiK. W 2018 roku w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie IMiT, zespół dokonał prawykonania napisanej dla niego kompozycji Szymona Godziemby – Trytka „Elegia na odejście atramentu, lampy, pióra” do wiersza Zbigniewa Herberta na zespół wokalny i trio fortepianowe. W 2020 roku zespół nagrał Trio fortepianowe G - dur op. 40 Józefa Wieniawskiego w formie filmu dokumentalnego (z patronatem Polskiego Radia "Dwójka" i Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego). W 2021 roku ukaże się płyta "Music Stories" z kompozycjami Pawła Mykietyna, Hanny Kulenty, Ye Xiaogang, Kelly-Marie Murphy oraz Michała Dobrzyńskiego. W nagraniu kompozycji "2xH" na aktora, trio fortepianowe, perkusję i elektronikę Dobrzyńskiego wziął udział Zbigniew Zamachowski.

Herbert Piano Trio:

Bartłomiej Wezner – fortepian/piano
Joanna Kreft – skrzypce/violin
Dominik Płociński – wiolonczela/cello

Partnerami projektu są:

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
Polskie Radio „Dwójka”
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
RID - Regionalna Inicjatywa Doskonałości
Yamaha Pianos

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.