Spotkajmy się #niebawemwMNW
Chciałeś odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie, ale nie zdążyłeś przed zamknięciem muzeum z powodu kwarantanny? Marzyłeś w dzieciństwie, by zostać odkrywcą tajemnic przeszłości, ale życie zdecydowało inaczej? Zawsze chciałeś malować i szukasz inspiracji? Zamknięty w domu śnisz o podróżach w dalekie strony, tęsknisz za widokami? Nic straconego! Wykorzystaj w pełni czas kwarantanny, odkrywaj bogactwo zbiorów MNW w ogólnodostępnych serwisach on-line!
MNW pozostaje zamknięte dla zwiedzających, ale w świecie wirtualnym nadal prezentuje bogactwo sztuki europejskiej (w tym polskiej) i orientalnej, od starożytności po czasy współczesne. On-line można zobaczyć zarówno dzieła eksponowane na co dzień w galeriach, jak i te z muzealnych magazynów. Zachęcamy do obserwowania profilu muzeum na Facebooku, do korzystania z Instagrama, Twittera oraz serwisu YouTube. Dodatkowo, w ogólnodostępnym portalu Cyfrowe MNW, zgromadzono ponad 46 tysięcy fotografii zabytków ze wszystkich muzealnych kolekcji. Muzeum ma również swój profil w Google Arts and Culture, który oferuje możliwość wirtualnego spaceru po kilku wystawach tematycznych. Zbiory MNW udostępniono także w serwisach Wikimedia Commons oraz Europeana, największym repozytorium dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu. MNW zachęca również do korzystania z wybranych, archiwalnych nagrań wykładów z historii sztuki. Dostępne są m.in. w serwisie Wszechnica oraz YouTube.
Oddziały MNW aktywnie w sieci
Do domowej aktywności i obserwowania swoich profili w mediach społecznościowych zapraszają wszystkie oddziały MNW. O historii zapisanej na XVIII-wiecznych mapach, o zdobieniach fasad, Ignacym Janie Paderewskim i dziejach rodu Bielińskich opowiadać będzie Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Oddział będzie również zapraszał do wykonywania w domu prac plastycznych na wskazany temat. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zaproponuje edukacyjne quizy dla dzieci, opowieści o swoich najciekawszych zabytkach oraz zaprezentuje krótkie animacje o wnętrzach pałacu. Muzeum Plakatu w Wilanowie również przybliży publiczności własne zbiory w cyklu 123… polskie plakaty współczesne, które warto zapamiętać w polskiej i angielskiej wersji językowej. Obok ciekawostek o swojej kolekcji Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaproponuje karty pracy, dzięki którym będzie można poznać historię pałacu i parku oraz zapoznać się z tajnikami rzeźbiarskiego rzemiosła.
Domowe warsztaty dla najmłodszych
Na profilu na Facebooku oraz stronie internetowej MNW będą się pojawiać filmy edukacyjne z udziałem muzealnych przewodników. Edukatorzy, którzy dotąd prowadzili zajęcia w galeriach i na wystawach, tym razem on-line przybliżą najmłodszym i ich rodzicom wybrane dzieła sztuki znajdujące się w kolekcji muzeum, zaproponują kreatywne zabawy oraz zachęcą do samodzielnego wykonywania prac plastycznych w domowym zaciszu. Każde z nagrań dotyczyć będzie innej tematyki. Cykl rozpocznie się od opowieści o modzie i urodzie w dawnych czasach, potem usłyszymy o galopujących koniach w twórczości Józefa Brandta, o bohaterach obrazów Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Olgi Boznańskiej oraz o zwierzętach w sztuce. Przy każdym nagraniu dostępne będą materiały do pobrania – będą to fotografie dzieł z Cyfrowego MNW oraz karty z zdaniami edukacyjnymi i pomysłami na prace plastyczne.
Dla uczniów – interaktywne lekcje od 30 marca
Dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych MNW przygotowało ofertę zajęć edukacyjnych uwzględniających wymagania podstawy programowej z języka polskiego, historii i plastyki. Muzeum proponuje tematy, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zdalnego nauczania. Uczniowie spotkają się z doświadczonym w pracy z młodzieżą historykiem sztuki. Każda lekcja będzie dopasowana do potrzeb danej klasy – może mieć ona charakter wprowadzający, rozszerzający lub powtarzający wybrane zagadnienie. Lekcje muzealne są bezpłatne, będą prowadzone przez Internet. Propozycje tematów zajęć oraz szczegóły dotyczące rezerwacji dostępne są na stronie internetowej MNW. Kolejne odsłony #niebawemwMNW już wkrótce!
#zostanwdomu
Na co dzień pracownicy MNW pieczołowicie troszczą się o zbiory placówki. Dbają o ich bezpieczeństwo, sprawdzają temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przechowywane są dzieła sztuki, badają natężenie światła, usuwają uszkodzenia powstałe na obiektach. W muzeum wszyscy dobrze znają wagę i znaczenie, pozornie nieistotnych, szczegółów. Dlatego większość pracowników pracuje zdalnie, a prace wymagające fizycznej obecności ograniczono w muzeum do minimum związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa dziełom sztuki.
{info. pras}