SINFONIA IUVENTUS - Koncert symfoniczny: MOZART | ELGAR

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert MOZART | ELGAR. Orkiestra zagra pod batutą gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze oraz soliści: Katarzyna Budnik (altówka) i Maria Machowska (skrzypce).

Wieczór rozpocznie żywiołowa Uwertura do opery Così fan tutte, stanowiącej wspaniałe podsumowanie komediowej twórczości Mozarta i szerzej – jego afirmatywnego, pełnego radości stosunku do świata i ludzi. Jako drugi utwór tego kompozytora zabrzmi Sinfonia concertante na skrzypce i altówkę, która powstała pod koniec młodzieńczego, salzburskiego okresu jego działalności, opromienionego już europejską sławą. Sam tytuł wskazuje na gatunek łączący cechy symfonii i koncertu, tu jednak z przewagą elementów tego drugiego. Dwa instrumenty żywo ze sobą dialogują, a całe dzieło przepełnia nastrój pogody i beztroski. Koncert zakończą Wariacje Enigma Edwarda Elgara. Za podstawę tego cyklu posłużył temat-zagadka: według autora jest on jedynie kontrapunktem do pewnej bardzo znanej melodii, która sama pozostaje jednak utajona, a poszczególne ogniwa kodują inicjałami postacie z grona znajomych, kreśląc ich symboliczne, dźwiękowe portrety. Oryginalna i atrakcyjna koncepcja cyklu, jego brzmieniowa uroda i barwna orkiestracja sprawiły, że nie tylko rozsławił on nazwisko kompozytora wśród współczesnych, ale też wprowadził je na trwałe do panteonu najwybitniejszych twórców brytyjskich, a liczne jego dzieła – do kanonu orkiestrowego repertuaru.

22 lutego 2020, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Katarzyna Budnik | altówka
Maria Machowska | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
George Tchitchinadze | dyrygent

Wolfgang Amadeus Mozart

Uwertura do opery Così fan tutte KV 588
Sinfonia concertante Es-dur KV 364 na skrzypce, altówkę i orkiestrę

***

Edward Elgar

Wariacje Enigma op. 36

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów