RYTMY I SMAKI

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 - RYTMY i SMAKI

Warszawa, 22 - 27 kwietnia 2019

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. To koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. To warsztaty, zajęcia dla dzieci, Targowisko Instrumentów i spotkania z twórcami z całej Polski. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. To święto ludzi z pasją!

Festiwal rozpocznie się w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, zabawą taneczną w lasku bielańskim, przed kościołem na Dewajtis 3 oraz koncertem pieśni wielkanocnych w wykonaniu śpiewaków z Warmii i Podlasia w podziemiach kościoła. Do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania.

W tym roku wzbogacamy nasz festiwal o poszukiwania w sferze tradycji kulinarnych - jedzenie i muzyka, wspomnienia i zabawa, stół i taniec są nierozerwalnie związane ze sobą podczas świętowania. W środę 24 kwietnia, zaprosimy do Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, na Ucztę „W tę zieleń! W tę zieleń!", którą wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki. Ucztę przygotuje Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z różnych stron Polski: Podlasia, Mazowsza oraz Podkarpacia. Spożywaniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, historie rodzinne i oczywiście pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo. W Uczcie wezmą udział śpiewaczki z Podlasia (Dobrowoda), Radomskiego (Gałki) i kapelę z Podkarpacia (Futoma).

Gośćmi zagranicznymi festiwalu 2019 będą Włosi. Na piątek 26 kwietnia przygotowujemy koncert pt. „Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella"(również w Praskim Centrum Koneser). O leczniczych właściwościach tarantelli w południowych Włoszech wiadomo od dawna. Szalony taniec do upadłego ratuje od choroby i od smutku, a muzykanci wchodzą w rolę uzdrowicieli. Podobnie brzmią opowieści o zapamiętałym tańczeniu „do rana” oberków i mazurków z centralnej Polski i o czarodziejskich mocach uznanych skrzypków i harmonistów. Ideą koncertu jest pokazanie włoskiej i polskiej praktyki muzycznej i tanecznej, z ich podobieństwami i różnicami. Południowe Włochy reprezentować będzie zespół Salentrio oraz wybitna tancerka Veronica Calati, zaś stronę polską legendarna Kapela Lipców z Wygnanowa i dwie pary taneczne z sąsiedztwa - Siwców i Cieślaków.

Koncert „Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem" (czwartek, 25 kwietnia), dedykowany będzie tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego, tym historycznym i tym współczesnym. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone zespoły, których repertuar jest kontynuacją tradycji „przywiezionych” na Pomorze Zachodnie z Wileńszczyzny, spod Lwowa i z centralnej Polski oraz badacze i wykonawcy zajmujący się tradycjami muzycznymi Pomorza po stronie niemieckiej.

Nie zabraknie stałych elementów festiwalu, takich jak koncert finałowy konkursu Stara Tradycja 2019 oraz wielobarwne, trwające całą sobotę Targowisko Instrumentów w Fortecy Kręglickich (sobota, 27 kwietnia). Ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy przywiezie liry korbowe, bębenki, piszczałki, trąbity, gliniane ptaszki i klawesyny, instrumenty rekonstruowane i zaprojektowane według własnego pomysłu. Oprócz stoisk twórców instrumentów targowisko wypełnią dziesiątki warsztatów, animacji i spektakli dla dzieci oraz pokazów pracy przy instrumentach. Kulminacją całego tygodnia będzie jak co roku szalona Noc Tańca, przy muzyce najlepszych kapel.

Oprócz koncertów, codziennie odbywać się będą warsztaty muzyczne i taneczne, w godzinach 10.00 - 18.00, w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe. W czwartek i piątek w CPK będzie działać Pracownia Targowiska Instrumentów.

 

Organizator festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata

Festiwal odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Bielany.

 

Bilety: Uczta 50 zł, koncerty 30/20, noc tańca 40/30, warsztaty 10 zł. Do kupienia na EBilet i przed wydarzeniami.

Więcej informacji: www.festivalmazurki.pl

 

(na podstawie materiałów prasowych)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów