Różne oblicza wody – finałowe wystawy Generatora Malta

25.08.2020
Różne oblicza wody – finałowe wystawy Generatora Malta

Przed nami 2 wystawy Generatora Malta, które podsumują kilkumiesięczne działania artystek i aktywistów krytycznie przyglądających się relacji człowieka i wody, z perspektywy lokalnej i globalnej. Od dzisiaj nad jeziorem Rusałka będzie można zobaczyć Rusalka’s Tales Sary Alavi, a od 28 sierpnia w pływalni Olimpia – wystawę Woda jest tobą, którą stworzy 8 ekspozycji.

Historia jeziora Rusałka, zbudowanego przez żydowskich i polskich więźniów nazistowskiego obozu pracy zainspirowała Sarę Alavi do udziału w projekcie Generatora Woda jest tobą. Artystka od 2 tygodni prowadzi warsztaty rzeźby i storytellingu w Poznaniu, zbiera opowieści oraz wyrabia w glinie łódki z festiwalową publicznością.

Zapoznałam się z historią okolicy, a także z mitami związanymi z wodą w kulturze słowiańskiej. Poznałam rusałki, które swoimi pięknymi pieśniami wabiły mężczyzn, których następnie topiły. Zaczęłam rozmyślać o wodach w naszych czasach. O rusałce żyjącej teraz w Morzu Śródziemnym. Swoją fascynującą pieśnią o Starym Kontynencie wabi mężczyzn i kobiety na zniszczonych tratwach i prowadzi wielu ku otchłani. Rusałka istnieje nadal – tłumaczy artystka. Przeczytaj wywiad z Sarą Alavi w Vogue Polska.

Alavi postanowiła zetknąć opowieści osób budujących dno poznańskiego jeziora, z historiami mieszkańców ośrodka dla uchodźców w Mediolanie. Instalację tworzy kilkadziesiąt glinianych łódek, w tle słychać nagrane historie budowniczych Rusałki, które mieszają się z opowieściami o ludziach, którzy przebyli trudną drogę w poszukiwaniu bezpieczniejszego życia w Europie. Wernisaż Rusalka’s Tales odbędzie się 25 sierpnia o g. 18:00 – wystawa zlokalizowana będzie w magazynie przy Restauracji Rusałka na plaży, można ją oglądać do 30 sierpnia.

***

W przestrzeniach opuszczonej pływalni Olimpia zobaczymy prace 8 artystów i artystek na finałowej wystawie Woda jest tobą. Czego dowiedzieli się od wysychających rzek, topniejących lodowców, płotu biegnącego przez środek dzikiego strumienia, dna jeziora zbudowanego z macew, zapuszkowanych mieszkańców mórz, sprywatyzowanej wody pitnej?

Mateusz Kowalczyk w instalacji We mnie wszystko już płynie przypomni podróż kajakiem przez poznańskie dzikie strumienie, Daria Mielcarzewicz zaprezentuje drukowaną wersję wirtualnej mapy wielkopolskich jezior Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie. Małgorzata Myślińska zaprosi do niecki basenu na doświadczenie Gęsiej skórki, a Pamela Bożek zachęci do głosowania na zbiórkę budującą studnie w Afryce – część budżetu projektu Studnia trafi na konto zwycięzcy. Kolektyw Przepływ zaprezentuje wielokanałową instalację wideo o podziemnych hydronarracjach. W budynku pływalni będzie można posłuchać odcinków podcastu Oli Juchacz Woda jest tobą, zobaczyć wideo-pocztówki z działkowcami ROD Bogdanka stworzone przez Kolektyw Nurkowy Bojka oraz teledysk w reżyserii Marii Ornaf ze zdjęciami Zuzanny Zachary-Hassairi, który powstał do protest-songu zespołu CUKRY dla Generatora. Wernisaż już w piątek 28 sierpnia o g. 18:00, wystawę będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Wystawie towarzyszą warsztaty oraz spotkania: warsztaty Nurkowanie to zaufanie Kolektywu Nurkowego Bojka, warsztaty z obliczania śladu wodnego Kolektywu Przepływ, wykład Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych dr Marty Kubackiej oraz spotkanie z radiestetą Władysławem Iwankiem. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy. 

***

Między 26 a 30 sierpnia finały projektu H2O – premierowe akcje kilkunastu zaangażowanych młodych twórczyń, muzyków, aktywistek i filmowców, którzy pytają o naszą odpowiedzialność za przyszłość z perspektywy wody. Zapraszamy na pokaz filmu krótkometrażowego i debatę, konceptualny koncert, performans miejski oraz spektakl. Kuratorką projektu jest Agnieszka Różyńska.

Waterkill to film krótkometrażowy o różnych postawach, jakie możemy przyjąć w obliczu katastrofy klimatycznej. Projekt Zielonej Trawki porusza kwestię odpowiedniej formy komunikacji w działaniu oraz wiedzy na temat alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Pokaz filmu odbędzie się 26.08 o g. 19:00 w Kinie Muza, po projekcji zapraszamy na debatę Jak mówić o aktywizmie? Debata o zaangażowaniu i komunikacji – wśród uczestników m.in. Sabina Sadecka psycholożka, debatę poprowadzi Jan Tyszka Ostrowski. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Kolektyw Młoda Kultura zagra na Fontannie Wolności koncert konceptualny Młoda woda prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w 2050 roku, gdy woda może okazać się materiałem deficytowym. Przez wielogatunkowe doświadczenie muzyczne artyści dążą do pobudzenia świadomości, wzbudzając silne, emocjonalne reakcje. Koncert odbędzie się 27.08 o g. 19:00, wstęp wolny.

***

Wet fingers to modowa fantazja, którą kolektyw Ludzie DoWody zaprezentuje w formie miejskiego performansu. Chcą zwrócić nim uwagę na skutki produkcji szybkiej mody oraz szerzyć świadomość ekologiczną przy użyciu zasobów odzieży z drugiej ręki. Performans będzie można zobaczyć w czwartek 27.08 m.in. w Starym Porcie, centrach handlowych Posnania i Stary Browar, na ul. Wrocławskiej oraz 28.08 w pływalni Olimpia na wystawie Woda jest tobą.

Nad jeziorem Rusałka kolektyw Aqurat zaprezentuje spektakl Mitologia klimatyczna, w którym historia antyczna staje się zwierciadłem dla teraźniejszości. Spektakl ukazuje ważną dla twórczyń walkę – mit kontra fakt. Dlaczego tak łatwo wierzymy w przesądy i wróżby, a trudno nam zaufać badaniom naukowców? Spektakl odbędzie się 29.08 o g. 16:30 na plaży. 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.