Rezydencje w Mieście Literatury

27.01.2019
fot. arch. org.

Kraków właśnie otworzył nabór do programu rezydencjalnego skierowanego do młodych pisarzy z Miast Literatury UNESCO z całego świata! Twórcy z 28 miast, między innymi Edynburga, Melbourne, Pragi czy Seattle mogą aplikować o pobyt w tym mieście!

Na dwumiesięczne pobyty twórcze w okresie maj-czerwiec lub wrzesień-październik zaproszeni są szczególnie wschodzące i początkujące talenty. Najważniejszym kryterium jest posiadanie co najmniej jednej publikacji na swoim koncie. Poza tym kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim w bardzo dobrym stopniu, być chętni i gotowi do aktywnego uczestnictwa w życiu literackim Krakowa i pracować nad własnym projektem literackim podczas pobytu. Dodatkowo każdy z rezydentów poproszony zostanie o napisanie krótkiego tekstu inspirowanego pobytem.

Rezydenci zamieszkają w pokojach gościnnych Instytutu Kultury Willa Decjusza, który jest współorganizatorem projektu. Ponadto otrzymają stypendium twórcze, a także zwrot kosztów podróży do i z Krakowa.

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO istnieje od 2017 r. Do tej pory Kraków gościł ośmioro pisarzy i poetów z takich miast jak: Barcelona, Melbourne, Manchester czy Edynburg. Program wyrasta z głębokiego przekonania, że Sieć Miast Kreatywnych UNESCO stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy.

Kraków Miasto Literatury UNESCO od wielu lat dba, by pisarze reprezentujący różne środowiska znaleźli w mieście komfortowe warunki do pracy. Od 2011 w mieście w ramach programu ICORN schronienie znajdują prześladowani za twórczość artyści. W tym roku po raz drugi będziemy gościć również laureatkę Paszportu POLITYKI w kategorii literatura. Ponadto w mieście działają Wyszehradzkie Rezydencje Literackie skierowane do pisarzy z Polski, Czech, Słowacki i Węgier (organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza) a także Kolegium Tłumaczy, którego inicjatorem i realizatorem jest Instytut Kultury.

Zgłoszenia można przesyłać do 25 lutego 2019 r.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.