Presto #6: Podróż

04.07.2013

Przeczytaj szósty numer Presto w wersji papierowej - zamów u nas: zamowienia [at] prostoomuzyce.pl 

Prenumerata Presto? Szczegóły tutaj!

Posłuchaj ilustracji muzycznych do wybranych artykułów:

Motyw główny Siedzi żaba, wskoczyła do wody "Polacy nie lubią śpiewać" "Europa nie jest już ważna" Solówka Zygmunt Krauze - wywiad Silvestre Revueltas Keiko Fujiie - wywiad W partyturze Jak uniknąć globalnej katastrofy? Muzyczna wieża Babel Symfoniczna mistyfikacja
Muzyczny know-how Z kamertonem wśród ptaków Swojsko nuta Czułym uchem Muzyka zapisana liczbami Instrument, który ma imię i płeć Life-style muzyczne Sukces siedzi w kieszeni agenta I cóż, że ze Szwecji W muzyce lubię...

 
Przeczytasz tylko w wydaniu papierowym:

Cały świat gra klasykę: W repertuarze wydarzeń zagranicznych koncerty powakacyjne - od października do grudnia. W Polsce muzycy nie próżnują w wakacje: rekomendujemy imprezy w Polsce w kwartale lipiec-wrzesień. Tego przegapić nie można!
Kontrapunkt: Redaktorki Presto rozmawiają o wpływie rodzimej tradycji i kultury na kompozytorów - powinni się jej opierać, czy z niej czerpać?
Muzyczny coming-out: Tylko nam Monika Rosca - filmowa, kultowa Nel z adaptacji powieści "W pustyni i w puszczy" mówi, dlaczego wybrała karierę muzyka a nie aktorki, gdzie na planie znaleźć fortepian i czym była dla niej rola w filmie. O tym tylko w Presto nr 6!
Motyw główny: Muzyka w podróży. A właściwie - w podróży my - redakcja Presto. Ruszamy w odległe zakątki świata: W Andy, do Meksyku, do Rwandy, Syrii, a nawet do Korei Północnej. Jako jedyna redakcja w Polsce odbyliśmy tak dalekie podróże w tak krótkim czasie i porozmawialiśmy z tak różnorodnymi artystami i specjalistami od muzyki nieznanych nam kultur: Indian andyjskich i Turkmenów.
Solówka: Ciąg dalszy naszych podróży: Zygmunt Krauze w wywiadzie dla Presto opowiada o doświadczeniach przywiezionych z wojaży oraz o utworze, który skomponował na 80 osobową orkiestrę chińską.  Silvestre Revueltas - kompozytor z Meksyku, którego utwory to same hity i muzyczne dowcipy. Keiko Fujiie - wyłącznie dla Presto japońska kompozytorka opowiada o muzyce klasycznej swojego kraju i o inspiracjach... irlandzkim folkiem!
W partyturze: Muzyka z różnych stron świata. Na początek pojedziemy do Indii. Kolejny przystanek to Jerozolima i muzyczne projekty Jordiego Savalla. Na koniec dowiemy się, jakiej mistyfikacji dokonał Antonin Dvořák w swojej IX Symfonii...
Muzyczny know-how: Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Agnieszka Olek pisze o nietypowej metodzie edukacji Colourstrings. Paweł Siechowicz zabiera nas na wycieczkę z kamertonem wśród ptaków. A Magnus Hiller wyjaśnia, który kompozytor rzeczywiście czerpał inspiracje z lokalnego folkloru, a który tylko bałamucił słuchaczy. Na koniec rubryki Polihymnia tym razem odkrywa sekrety muzyki współczesnej.
Czułym uchem: Poznajemy instrumenty muzyczne i ciekawostki akustyczne. Marek Ciepłucha zabierze Was w kolejną podróż po świecie akustyki. Tym razem odpowie na pytanie, skąd się wzięła płyta CD i jak działa. A potem z rozmowy z Davidem Martinem dowiecie się, jaki instrument ma imię i płeć.
Life-style muzyczne: Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Sprawdzamy, jak wygląda praca agenta gwiazd. Potem Maja Baczyńska relacjonuje dla Was swoją wycieczkę do Sztokholmu. Gdyby ktoś zastanawiał się, ile czasu potrzeba, aby to wszystko zwiedzić - mówimy już teraz - WEEKEND! A nasz gość, Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratora Generalnego, opowiada o swoich muzycznych pasjach.
Koda: Czytelnicy - po raz pierwszy cytujemy dyskusję na forum. A to dzięki współpracy z symfonika.pl - forum dyskusyjnym dedykowanym muzyce klasycznej. Ponadto tradycyjnie: wiolonczelistka, Anna Markiewicz - tym razem wspomina zagraniczne wojaże, a nasz meloman, Władysław Rokiciński pisze o miejscu, do którego jeszcze nie dotarł. Do kompletu felieton z przymrużeniem oka o sprawach istotnych - tym razem - Zdzisław Polewicz pyta: gdzie ci krytycy??
Bagatele: Wydarzenia z ostatnich miesięcy – co się działo w świecie muzyki klasycznej. Nasi korespondenci w Polsce i za granicą relacjonują wydarzenia na łamach.

W numerze polecamy:
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.