Presto #20: ZABAWA

13.03.2018
Presto #20: ZABAWA

KINGA A. WOJCIECHOWSKA: Lubię się bawić. Lubię dorosłość, odpowiedzialność. Lubię wiedzieć, czego chcę i jak to osiągnąć; jak coś zrobić, żeby było dobrze. Lubię zabawę taką na serio. Nie dla adrenaliny, łyku endorfin, ani dla pustego śmiechu, który mija i zostaje tylko poczucie winy.
Niestety, dorastamy i coś sprawia, że stajemy się śmiertelnie poważni, a powietrze spuszczamy tylko w ściśle określonych okolicznościach: na imprezie czy na wakacjach. I – podczas zabaw z dziećmi. To one legitymizują naszą chęć bawienia się. Z nimi nie wyglądamy głupio, budując tor dla maleńkich samochodzików czy uroczych aksamitnych chomiczków.
Co nas pociąga w zabawie? Dobrowolność udziału, element niepewności, odizolowanie od codzienności, pewna radosna bezproduktywność, ale i normy, zasady, które jej towarzyszą, porządkując fikcyjny świat gry.
Tyle tytułem wstępu. A o czym przeczytacie w najnowszym numerze?

 

Uwaga! Prenumerata z płytą! zamów bezpośrednio u nas.

PRESTO: Muzyka

O artystycznych zabawach, poczuciu humoru Polaków, potrzebie komunikacji na wesoło i o tym, że zabawa może mieć poważne oblicze opowiadają Waldemar Malicki, Mateusz Smoczyński, Bartosz Kowalski-Banasewicz i Bolesław Błaszczyk.

Anna Markiewicz, wiolonczelistka, opisuje, jak bawią się muzycy. Maria Nowrot pochyla się nad edukacją muzyczną i zastanawia się, czy w tym wszystkim nie chodzi wyłącznie o hodowanie melomanów. Oskar Łapeta sprawdza, jak żółwie tańczą kankana.

Przeczytaj Motyw Główny i… baw się! (dosłownie)

W tym numerze polecamy także dwie bardzo poważne Niebagatelne Rozmowy Estery Prugar. Jej gośćmi są Mikołaj Grynberg i Antoni Syrek-Dąbrowski.

Zaś w Muzycznym Tyglu wywiad bardziej metafizyczny, z Joepem Bevingiem, naprawdę wielkim muzykiem (Ma dwa metry wzrostu! Ale to nie jedyny jego atut…).

Sprawdźcie też, o czym pisze Eliza Szulińska w Salonie Esencjonalnym i co kryje się pod pojęciem: Masochizm narodowy.

W dziale Life-style muzyczne tym razem trzy artykuły. Martyna Kaźmierczak pisze o pupie, Tomasz Goska doradza, jak wybierać sprzęt audio, a Katarzyna Gardzina-Kubała uważa, że kwintesencją life-style’u jest balet.

Dla amatorów domowego muzykowania mamy w tym numerze utwór do zagrania na wiolonczeli. Albo na skrzypcach. Albo na altówce. Piszą o nim dwie wiolonczelistki: Maria Nowrot i Anna Markiewicz. Dział W partyturze realizowany jest we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Jeśli chcecie znać nasze zdanie na temat nagranych niedawno płyt, przeczytajcie, co mają do powiedzenia Marek Horodniczy, Oskar Łapeta, ks. Adrian Nowak i Jacek Kornak. Do tego obszerna płytoteka redakcji. Sprawdźcie, które płyty w tym kwartale spodobały nam się najbardziej!

Zapewniamy też, że nie zapominamy o najmłodszych. Ewa A. Szpotakowska znów opowiada bajkę w Presto Juniorze. Są też zabawy i propozycje wydarzeń, na które można się wybrać całą rodziną!

ŻYJ WOLNO. CZYTAJ PRESTO - PRZEZ CAŁY ROK. ZAMÓW PRENUMERATĘ TUTAJ.

PRESTO: Film


W Presto Filmowym

  • przeczytacie wywiad Lukrecji Jaszewskiej z laureatką Paszportów Polityki 2018 w kategorii Film, Jagodą Szelc i dowiecie się, dlaczego chce zostać w szarej strefie;
  • poznacie tajniki realizacji koncertów muzyki filmowej. Doskonale opowiada o nich dyrygent Maciej Sztor, który od kilku lat prowadzi m.in. koncerty Hans Zimmer Tribute Show;
  • dowiecie się, co wydarzyło się w świecie muzyki filmowej, na festiwalach i u poszczególnych kompozytorów, także naszych rodzimych – u Macieja Zielińskiego i Tomasza Opałki;
  • przeczytacie felietony Tomasza Goski, Pawła Strońskiego i niezwykle wciągającą relację Sławka Jaskułke z Tokio;
  • polecamy także ranking muzycznych czołówek seriali. Sprawdźcie, które melodie redakcja Presto Filmowego zapamiętała najlepiej!

 

Jak kupić Presto #20 TERAZ? 

Dokonaj wpłaty:

Tytuł przelewu: nr zamawianego Presto, imię, nazwisko, adres doręczenia
Kwota: 15 zł
Nr konta: 17 1140 2004 0000 3402 5294 2493 [mBank]
Odbiorca przelewu: Magazyn Presto, ul. Krakowskie Przedmieście 64 lok. 30, 00-322 Warszawa
Ważne: potwierdzenie przelewu prześlij na adres: zamowienia [at] prostoomuzyce.pl

PRESTO: Sztuka

Mamy dla Was trzy galerie zdjęć.

Pierwsza na otwarcie to muzyczny świat w obiektywie Janusza Marynowskiego. Kontrabasista Orkiestry Sinfonia Varsovia, obecnie jej dyrektor, bywał w wielu miejscach, widział niezwykłych artystów przy pracy. A ponieważ ma doskonałe oko i artystyczną wrażliwość – jego kadry są niezapomniane. Każdemu zdjęciu towarzyszy historia.

Drugą stworzył dla nas Brian Griffin, legenda fotografii, artysta opowiada o swojej twórczości Vanessie Rogowskiej. A ma o czym mówić, bo przed jego obiektywem stawały największe gwiazdy – Kate Bush, Brian May, David Bowie.

Trzecią galerię prowadzi Katarzyna Mykietyn, promotorka młodych talentów. W tym numerze prezentuje pracę Igora Omuleckiego, nietuzinkową mocną. Czy zachęci Was do studiowania twórczości zdolnego fotografa?

Presto całe jest sztuką! Od tego roku dyrektor artystyczną czasopisma jest Anastazja Pazura, zdolna, doświadczona graficzka. Jesteśmy ciekawi, czy spodoba Wam się jej wizja. Dlatego do każdego z Was mamy prośbę: Skrytykuj nas! Szczegóły akcji na łamach Presto #20.

ŻYJ WOLNO. CZYTAJ PRESTO

Życzymy niezwykle przyjemnej i wciągającej lektury na wiosnę!

Kinga A. Wojciechowska z Redakcją Presto i Presto Filmowego

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.