Presto #15: Życie

13.05.2016
Presto #15: Życie

Muzyka: sposób na życie
Maria Napieraj, redaktor prowadząca opowie Ci o życiu:
Kim są muzycy – którzy muzykę tworzą? Którzy nie muszą ograniczać się do słuchania muzyki napisanej przez kogoś innego, bo wymyślają własną? Albo ci, którzy grają, śpiewają i sprawiają, że zapisane nuty zaczynają brzmieć, dokładnie tak, jak oni to czują? Ci, którzy zyskują sławę, występując na największych estradach świata, albo siedzą w trzecim pulpicie filharmonii, narzekając na powtarzalność repertuaru? Zakładają własne zespoły. Zabawiają gości, grając na weselach. Uczą dzieci w szkole, jak wydobywać z instrumentu pierwsze dźwięki. Intonują psalmy w kościele. Grają hejnał na mariackiej wieży... Znałam i nadal znam wielu ludzi, którzy z muzyki zrobili sposób na życie. Którzy z tej muzyki żyją, ale również żyją dzięki niej, bo to muzyka nadaje im kierunek. Czy tworzymy muzykę, czy tylko jako słuchacze jesteśmy z nią blisko, przepełnia one nasze dni i sprawia, że są one przyjemniejsze, barwniejsze, ciekawsze. O życiu z muzyką warto opowiadać. I o nim piszemy w tym numerze.

Chcesz zamówić Piętnasty numer Presto? Dostępny tylko w wersji cyfrowej na Gigant.pl.
A najlepiej zamów Prenumeratę. Szczegóły tutaj.

Motyw główny m.in.: Artysta na bruku Orkiestra znaczy życie Strategia mówienia TAK Rozmowy niebagatelne Jerzy Maksymiuk: Nigdy nie odpoczywam Wolny przepływ sztuki Muzyczny tygiel W cztery oczy: MJUT Debiuty: Bovska Paweł Hordejuk i Happysad
W partyturze Dodatek nutowy: Ambulansik Hanna Kulenty-Majoor Pogotowie… muzyczne Life-style muzyczne Śpiew: szkoła cierpliwości Życie powinno być Sanuk Po 70-ce zaczyna się wszystko Presto filmowe Specjalista od aktorek Nasz człowiek w Hollywood Oscar zamiast emerytury

W tym numerze:  
Motyw główny Muzyka: sposób na życie.
#Artysta na bruku o muzykach, którzy swoją karierę budują na ulicach większych (i mniejszych) miast. Z jakimi problemami się mierzą? Co daje im – oprócz pieniędzy – granie dla ulicznych przechodniów?
#Skazani na wolność #Orkiestra znaczy życie
#Pascal Nemirovsky: Pan od muzyki
#Psychotest: Każdy jest muzykiem
#Jestem muzykiem po godzinach. Tryptyk – rozmowa z liderem zespołu Beltaine (#Podwójne życie), wywiad z Pawłem Jędrzejko i Michałem Maniarą z zespołu Banana Boat (#Strategia mówienia TAK), rzut oka na pracę perkusisty zespołu weselnego z Podkarpacia (#Lubię się bawić). Wysłuchały i spisały – Maria Napieraj, Kinga Anna Wojciechowska i Sylwia Błażej.
#Salon Esencjonalny: Nie bardzo mogę o tym mówić. Intelektualny żart Elizy Szulińskiej i Marcina Mikołajczyka.

Spór redaktor naczelnej i vice-naczelnej o edukację muzyczną muzyków w Kontrapunkcie. I pochwała tegorocznej Gali Fryderyków muzyki rozrywkowej i jazzu. Sprawdź, za co redaktorki chwalą organizatorów Gali.  

 

Preludium, a w nim rozważania naszych felietonistów na temat życia muzyków i marzycieli: Maja Baczyńska, Bartosz Michalewski (twórca bloga Rumuński Spektralizm na Facebooku, w gościnie u Luizy Borowiec), Anna Markiewicz i Władysław Rokiciński.  

Rozmowy niebagatelne Rozmawiamy z Jerzym Maksymiukiem, dyrygentem, kompozytorem, pianistą – z okazji jubileuszu, o tym, dlaczego nigdy nie odpoczywa i po co przepisuje nuty; oraz z Magdaleną Piotrowską, przedstawicielką Steinway&Sons w Polsce – o programie Artyści Steinwaya.

Muzyczny Tygiel Estera Prugar rozmawia z Pawłem Hordejukiem, managerem zespołu Happysad, przepytuje zespół Mjut.  

W partyturze Gdy komponowanie jest jak jedzenie jajecznicy… Czyli Hanna Kulenty-Majoor o swoim „Ambulansiku”. Tradycyjnie zachęcamy do wspólnego muzykowania, tym razem – najlepiej razem z dziećmi, i na zachętę załączamy dodatek nutowy od Państwowego Wydawnictwa Muzycznego.  

Life-style muzyczne Podróżujemy w tempie Presto do Tajlandii z Grażyną Kondrat i Iliną Sawicką. Odwiedzamy Miasto Sztuki Jarosław i sprawdzamy, jaką lekcją cierpliwości jest śpiewanie. Zapraszamy przy tej okazji do odwiedzenia Miasta Sztuki w lipcu tego roku. Redaktor naczelna Presto prowadzi warsztaty dziennikarskie – świetną grę zespołową dla wszystkich chętnych. Razem będziemy tworzyć czasopismo! Janusz Marynowski wspomina wspólne lata Yehudi Menuhina z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Kinga Anna Wojciechowska dopowiada, jak po siedemdziesiątce zaczyna się wszystko – na przykładzie paru muzyków…  

Presto filmowe Maja Baczyńska zaprasza do świata muzyki filmowej. Gościem specjalnym jest Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy, który zdradza czytelnikom, w jaki sposób stał się specjalistą od aktorek i gdzie uwodziła go Grażyna Szapołowska. Paweł Stroiński opisuje gwiezdny mit, a Tomasz Goska rozprawia się z edycjami De Lux filmowych soundtracków. Anna Józefiak z portalu soundtracks.pl rekomenduje wybraną przez siebie ścieżkę dźwiękową. Tym razem – nie jedną, z uwagi na artystę, o którym pisze. Przegląd wydarzeń muzyczno-filmowych przygotowali Maja Baczyńska i Paweł Stroiński. A na koniec jeszcze kilka słów z filmowego know-how – o muzyce gór pióra redaktor naczelnej PF.  

Presto Junior Bajka o Myszy Monice, ciekawostki i repertuar dla najmłodszych przygotowały Ewa A. Szpotakowska i Ilina Sawicka.  

W numerze polecamy:
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki. Redaktorem działu jest ks. Adrian Nowak, przyjaciel Presto i wielki meloman, znany z relacji publikowanych wielokrotnie na prostoomuzyce.pl
- Recenzje książek o muzyce i nie tylko.
- Recenzje filmów muzycznych w Filmotece MUDO. - I naszą Gorącą płytę, którą tym razem jest album Krzysztofa Herdzina „Suita na tematy polskie” – marzenie życia, nagrana w Abbey Road z orkiestrą kameralną Academy of St. Martin in the Fields. Z tej okazji rozmawiamy z kompozytorem o realizacji tego projektu.

Zapraszamy do lektury!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.