Premiera płyty Mateusza Kowalskiego [koncert premierowy w TWON]
12 lutego ukazała się najnowsza płyta gitarzysty klasycznego Mateusza Kowalskiego "Romantyczna Polska muzyka gitarowa" Chopin/ Bobrowicz/ Horecki/ Szczepanowski/ Sokołowski. Płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dostępna jest już w sprzedaży, a jej premiera odbędzie się 26 lutego 2021 roku o godzinie 19:30 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w Salach Redutowych oraz online.
Mało kto wie, że właśnie Polacy w znaczący sposób przyczynili się do sławy i popularności gitary jako instrumentu wirtuozowskiego, zajmującego ważne miejsce w muzyce artystycznej… Mistrzowie interpretacji, improwizacji i kompozycji, zachwycali najwyższe sfery, koneserów piękna i szerokie kręgi słuchaczy. Stanisław Szczepanowski, nazywany królem gitary, grywał dla brytyjskiej królowej Wiktorii; Marek Konrad Sokołowski cieszył się przydomkiem „Byrona gitary”, a w Janie Nepomucenie Bobrowiczu współcześni widzieli… „Chopina gitary”. Na płycie Instytutu znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę, jego Wariacje na temat „Là ci darem la mano” z „Don Giovanniego” Mozarta, miniatury Sokołowskiego i Feliksa Horeckiego oraz Wariacje na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Szczepanowskiego, zrodzone koncepcyjnie najprawdopodobniej z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu, którego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz… Album ten to prawdziwy rarytas nie tylko dla współczesnych miłośników gitary; to kolejna w katalogu fonograficznym Instytutu ważna pozycja z niezwykle wartościową muzyką polską – otwarcie kolejnej perspektywy spojrzenia na dziedzictwo Chopinowskie w szerokim kontekście kulturowym. To również wyjątkowe nagranie znakomitego polskiego gitarzysty młodego pokolenia. A zatem – czysta radość słuchania. 26 lutego koncert promujący płytę w Teatrze Wielkim Operze Narodowej W programie koncertu znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę, jego Wariacje na temat La ci darem la mano z Don Giovanniego Mozarta, miniatury Sokołowskiego i Felixa Horeckiego oraz Wariacje na temat Jeszcze Polska nie zginęła Szczepanowskiego, zrodzone koncepcyjnie najprawdopodobniej z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu, którego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz.Program:
Fryderyk Chopin, Mazurek B-dur op. 7 nr 1 (transkrypcja: Jan Nepomucen Bobrowicz)
Marek Konrad Sokołowski, Diligènza postale
Fryderyk Chopin, Mazurek a-moll op. 7 nr 2 (transkrypcja: Jan Nepomucen Bobrowicz)
Jan Nepomucen Bobrowicz, Distraction. Rondeau brilliant et facile op. 17
Stanisław Szczepanowski, Une Larme, Morceau Expresif [Łza]
Feliks Horecki, Fantazja op. 40
Fryderyk Chopin
Mazurek E-dur op. 6 nr 3 (transkrypcja Jan Nepomucen Bobrowicz)
Mazurek f-moll op. 7 nr 3
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek fis-moll op. 6 nr 1
Jan Nepomucen Bobrowicz, Wariacje na temat Là ci darem la mano z Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta op. 6
Stanisław Szczepanowski, Introduction et Variations Brillantes sur un Air National [Wariacje na temat Jeszcze Polska nie zginęła]