Premiera albumu "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio

20.09.2020
Premiera albumu "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio

Album „The Orchid” to nowy tytuł w serii Polish Jazz o numerze 85! Maciej Gołyźniak - utytułowany polski perkusista do realizacji swojego autorskiego projektu w trio zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Poruszający się dotąd muzycznie w przebojowym popie, alternatywie i progresywnym rocku Maciej Gołyźniak tym razem przemawia do nas językiem, który zawsze grał mu w duszy – to JAZZ! Nad wyraz nastrojowy i pięknie brzmiący jazz...

Co znajdziemy w środku? Siedem różnorodnch muzycznie utworów - barwną i instrygującą polifonię dźwięków, brzmień i nastrojów.

„Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo mi z kolei bliskiej Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. Praca nad albumem przypominała na przemian tygiel wrzący euforią i spokojny przybój oceanu. To jednak zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów z przystankiem w ulubionej Skandynawii”.

Jeśli potraktować „The Orchid” jako zapis takiej właśnie podróży, to notatnik z niej pełen jest zapisanych chwil, nastrojów i niemal filmowych klimatów, które zostają w pamięci na długo po jej zakończeniu.

Tytułowa ORCHIDEA to piękny kwiat, ale także symbol utalentowanego, wrażliwego  człowieka, który mimo trudnych warunków może rozkwitać. Jest ukłonem w stronę osób, które nie potrafią przebić się do pędzącego wokół świata ze swoją wrażliwością. Podobnie jak Elwood Curtis - główny bohater książki "Miedziaki” Colsona Whiteheada - autora, który otrzymał za nią tegoroczną nagrodę Pulitzera. Fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku. Jury Nagrody określiło powieść jako: „Wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu”. Maciej Gołyźniak jako miłośnik literatury amerykańskiej będąc pod dużym wrażeniem lektury zrobił na płycie muzyczną dedykację, tak mówiąc o genezie powstania utworu ‘Elwood Curtis, Brooklyn Ave 1567’: 

Kiedy finalizowaliśmy miks tego utworu, kończyłem akurat ‘The Nickel Boys’ Whitehead’a. Losy bohaterów bardzo mnie dotknęły. Kiedy włączyłem muzykę, słoneczny Brooklyn był pierwszym obrazem jaki sobie wyobraziłem. Postać głównego bohatera wspaniale kojarzyła mi się z muzyką. To po trosze hołd a po trosze osobista wycieczka.

Posłuchaj

Zamów

Wywiad z maciejem Gołyźniakiem możecie przeczytać w nowym numerze kwartalnika PRESTO (#29). 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.