Posłuchaj Chopina w Szafarni

09.07.2015
Posłuchaj Chopina w Szafarni

Zapraszamy na recital fortepianowy, na którego program złożą się kompozycje Fryderyka Chopina. W interpretacji Marii Murawskiej, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zabrzmią mazurki z opusu 6, 7 i 24 oraz Sonata h-moll. Koncert będzie miał miejsce w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w niedzielę 12 lipca o godzinie 17.00.
 
Maria Murawska studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Olgi Ilwickiej-Dąbrowskiej, a następnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Godziszewskiego. Umiejętności pianistyczne doskonaliła poza granicami kraju w Weimarze pod kierunkiem Ludwiga Hoffmana oraz na stażu w Rosyjskiej Akademii Muzyki pod kierunkiem Wiery Nosiny. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy rozpoczęła pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni gdzie w latach 1999 – 2005 pełniła funkcję prorektora do spraw dydaktycznych, zaś w latach 2005 – 2012 funkcję rektora uczelni. Od roku 2012 sprawuje funkcję prorektora ds. organizacji, nauki i współpracy z zagranicą. W roku 2003 roku otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł profesora sztuk muzycznych. Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka w kraju i poza jego granicami. Zasiada jako juror w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy gdzie od 2001 roku pełni funkcję wiceprezesa. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem Prezydenta Bydgoszczy oraz Medalem Starosty Bydgoskiego. Otrzymała Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Jest wykładowcą na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (Włochy, Chiny).
W programie recitalu Marii Murawskiej znalazło się 13 mazurków, czyli słynnych miniatur tanecznych należących do najliczniejszej grupy utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Mazurki obok polonezów uznawane są najbardziej „polskie” spośród utworów kompozytora. Nie byłoby mazurków bez polskich tańców ludowych i bez polskiej muzyki ludowej. W swoich kompozycjach Chopin nawiązuje do tego, co ludowe, narodowe, autentyczne. Można odnaleźć wyraźne podobieństwa między niektórymi mazurkami a oryginalnymi, polskimi melodiami ludowymi, jednak Chopin nigdy ich nie cytuje w swoich utworach. Stanowią one stylizację muzyki ludowej.
Oprócz mazurków pianistka wykona Sonatę h-moll op. 58, skomponowaną w 1844 roku. Chopin dedykował ją hrabinie Emilii de Perthuis, należącej do grona utytułowanych uczennic. Utwór składa się z czterech części: Allegro maestoso, Scherzo, Largo, Finale. Część pierwsza i ostatnia mają charakter ballady, druga jest scherzem, a trzecia nokturnem. Finał Sonaty budził u interpretatorów skojarzenia, otwierał wyobraźnię. Marcelemu Antoniemu Szulcowi przywiódł na pamięć obraz Mazepy na dzikim rumaku gnanym przez wichry. Iwaszkiewicz odebrał tę muzykę jako zapowiedź Wagnerowskiego cwałowania Walkirii. I Jachimecki, i Chomiński usłyszeli w niej ekspresję natury demonicznej.
 
Bilety w cenie 15/20 złotych można nabywać przed koncertem w kasie Ośrodka Chopinowskiego po wcześniejszej rezerwacji (tel.: 56 682 79 30 /e-mail: [email protected]).
 
Ośrodek zastrzega, że wszystkie nieodebrane rezerwacje są automatycznie anulowane 20 minut przed koncertem i ponownie skierowane do sprzedaży. Nie dotyczy osób korzystających z Chopin Busa.
 
Na koncert można dojechać Chopin Busem:
z Torunia
15:30 - Urząd Marszałkowski, Plac Teatralny 2
15:40 - Rubinkowo, przystanek przy markecie Obi (bilet w obie strony 10 zł)
z Golubia-Dobrzynia
16:30 - Starostwo Powiatowe, pl. 1000-lecia 25 (przejazd darmowy)
Powrót około pół godziny po koncercie.
 
Ośrodek Chopinowski jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.