Podsłuchujemy Nocne Polaków Rozmowy

19.05.2017
Chór VRC na Festiwalu KODY w Lublinie, gdzie brawurowo i po raz pierwszy wykonał "Missa sine nomine" Ignacego Zalewskiego. fot. Tomasz Kulbowski

Już się przyjęło, że Noc Muzeów to nie tylko otwarte drzwi do wszystkich instytucji kultury, ale także specjalnie przygotowywane wydarzenia. W tym roku przypada z 20 na 21 maja i obchodzona jest w całej Polsce. Wszystkich atrakcji opisać nie zdołamy, zachęcamy do czujności i samodzielnych poszukiwań w okolicy, w której akurat wtedy będziecie przebywać. My z ciekawością wpadliśmy na próbę warszawskiego chóru VRC, prowadzonego przez Joannę Malugę. VRC przygotowuje niespodziankę dla tych, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. 

Noc Muzeów w CSW koncentruje się wokół wystawy "Późna polskość". Hasło wieczoru to "Nocne Polaków rozmowy". Zainspirowany tym kontekstem chór VRC postanowił przetestować swoją umiejętność komunikowania się śpiewem w nowych warunkach. Przygotowują trzy "interwencje" w przestrzeni wystawy - chcą wystąpić w niczego się nie spodziewającym tłumie. I mimo tłumu - a może i z tłumem - spróbować się porozumieć.

Harmonia w zgiełku - próba sił
W największej sali wystawy soprany i alty - po jednej i drugiej stronie sali - spróbują wykonać utwór "The Lamb" Johna Tavenera. Nie będzie dyrygenta, nie będzie podanego dźwięku, wspólnego tempa, za to będzie tłum gości i hałas wystawy, ograniczona widoczność i słyszalność. - Nie umawiamy się kto zacznie, który fragment powtarzamy - instruuje chór Michał Dzieciątko. - Łapiemy się i gubimy nasłuchując. Czy w tłumie obroni się nastrojowy, cichy utwór? Czy możliwa jest harmonia w zgiełku?

Rozmowa ponad podziałami
Panowie zasiądą wokół okrągłego stołu, w środku którego Julita Wójcik umieściła pozostałości swojej rzeźby - sławnej tęczy z pl. Zbawiciela. - Zaśpiewamy tekst złożony z fragmentów erotyków i słowa miłość w różnych językach na melodię zaczerpniętą z chorału gregoriańskiego - to kolejne wskazówki Michała Dzieciątko dla wykonawców. - Melodię będziemy sobie przekazywać i w ten sposób rozmawiać. Poprzez kontekst miejsca ale i religijne źródło melodii chcemy nawiązać do jedności, braku podziałów i miłości bliźniego, którą warto realizować mimo sporów społecznych i konfliktów wartości.

Facebook inspiracją pieśni
Najodważniejsi z członków chóru będą improwizować pieśń na kanwie strumienia wiadomości ze stron głównych swoich profili w mediach społecznościowych. - Dajemy tu sobie pełną dowolność - zachęca Michał Dzieciątko. - Możemy śpiewać na wybranej skali, wykorzystywać elementy znanych melodii, techniki melorecytacji, alternatywnych technik wydawania dźwięku. Będziemy się mylić, przerywać, napotkamy wiele trudności - ale ta pieśń nie musi być ładna, czysta - ani nawet ciekawa muzycznie! Tym działaniem chcemy podjąć próbę uporządkowania i nadania własnej tożsamości masie treści, jaka się przewija przez nasze media społecznościowe - i jednocześnie próbę wyrażenia siebie w chaosie informacji.

Interwencje zakończą się wspólnym koncertem na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Brzmi smakowicie? Dla nas bardzo! I jeśli tak będą wyglądać inne atrakcje Nocy Muzeów, to będziemy mieć tylko dwa marzenia: aby noc się nie skończyła i aby mieć zdolność bilokacji...

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.