Początek końca [Klimt i Schiele na ekranie Kina Muranów]

05.01.2020
Początek końca [Klimt i Schiele na ekranie Kina Muranów]

Próba zrozumienia sztuki – nie poprzez wizytę w muzeum, ale projekcję filmową. Takie zadanie postawił sobie cykl „Art Beats”, w ramach którego seanse można oglądać od grudnia 2019 r. w warszawskim kinie Muranów.

„Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie” to cykl filmów dokumentalnych, których głównym motywem jest przedstawienie sztuki włoskiej. W każdym z nich prezentowane są najważniejsze osobistości (Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Caravaggio), dzieła (zbiory Galerii Uffizi we Florencji) oraz ikoniczne budowle (chociażby mediolański Teatro alla Scala czy bazylika Świętego Piotra w Watykanie), które ugruntowały pozycję słonecznej Italii na mapie światowego dziedzictwa kulturowego. Twórcy serii pokusili się dodatkowo o wersje 3D, dzięki czemu obcowanie ze sztuką staje się intensywniejsze.

Wśród filmów skupionych głównie na tematyce włoskiej można znaleźć również te dotyczące innych ośrodków europejskich. Jednym z nich jest dokument produkcji włoskiej „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, którego głównymi bohaterami (o dziwo!) nie są wspomniani w tytule artyści, ale Wiedeń i to, co dzieje się na przełomie XIX i XX w. w tym mieście.

Kolejne stulecie otwiera przed artystami i naukowcami nowe możliwości. Wiedeń to miejsce, gdzie Sigmund Freud rozpoczyna pracę nad psychoanalizą, Richard Strauss komponuje i wystawia „Elektrę”, a Rainer Maria Rilke tworzy swoją poezję. W malarstwie rozgłos w tym czasie zyskują dwa nazwiska: Gustav Klimt i Egon Schiele. Pierwszy z nich, twórca secesji, autor kontrowersyjnej „Judyty”, oraz jego uczeń, którego pracę uznano za pierwowzór współcześnie rozumianej pornografii, wyznaczyli nowy nurt w malarstwie burzący ówcześnie panujące konwenanse. Szczególnym atutem tego filmu jest ukazanie widzowi całego przekroju zmian na początku XX w. Od pierwszych zdań jesteśmy wprowadzeni w wiele nowych prądów, które łączą kształtujący się obraz społeczeństwa. Dzięki wszechstronności przesłania uwidacznia się idea przyświecająca powstaniu dzieł Klimta i Schielego, ich dosadność, szczerość i bezkompromisowość. Początek zmian, a jednocześnie koniec. Rodząca się nowa myśl, którą zniweczył wybuch I wojny światowej.

Cykl dokumentalny nie zastąpi jednak żywego obcowania ze sztuką. Może jedynie pomóc w lepszym zrozumieniu inspiracji, którymi kierowali się twórcy danej epoki. I tym właśnie cechuje się „Art Beats”.

Kamila Tarnawska

 

Najbliższe seanse „Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie” w kinie Muranów:
  • 12 i 18.01.2020, godz. 13.30 „Muzeum Prado – Kolekcja cudów”
  • 19.01.2020, godz. 13.30 „Gauguin na Tahiti. Raj utracony”
  • 16.02.2020, godz. 13.30 „Tintoretto – wenecki buntownik”
  • 8.03.2020, godz. 13.30 „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”
Bilety dostępne w kasie kina oraz na https://kinomuranow.pl/bilety

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.