Piosenki, które znamy i kochamy [Koncert Disneya: Magia muzyki na FMF]
„Muzyka filmowa jest najbardziej zbliżona do muzyki pierwotnej, wciąż inspirującej kolejne pokolenia. Bez niej nie da się po prostu żyć” – powiedział Michał Szpak po wczorajszym występie podczas spektakularnego koncertu z piosenkami z filmów Walta Disneya. Koncert Disneya: Magia muzyki, uroczysta gala dla najmłodszych, odbyła się w krakowskiej TAURON Arenie – po raz pierwszy w tak monumentalnej scenerii zagrała dla nas FMF Youth Orchestra pod dyrekcją Erika Ochsnera i Moniki Bachowskiej. Barwne widowisko muzyczno-filmowe obejrzało prawie dwanaście tysięcy osób.
FMF Youth Orchestra – zespół złożony z wybitnie utalentowanych uczniów szkół muzycznych – obchodzi w tym roku pięciolecie istnienia. Zaczęło się od występów przed kilkusetosobową publicznością Filharmonii Krakowskiej, dalej była dwutysięczna widownia Centrum Kongresowego ICE Kraków i wreszcie wczoraj – dwunastotysięczna, rozentuzjazmowana publiczność zgromadzona w krakowskiej TAURON Arenie.
„To jest jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu, w najśmielszych snach nie spodziewałam się, że to się aż tak potoczy” – mówiła Monika Bachowska, związana z orkiestrą od początku jej funkcjonowania, tuż po zejściu ze sceny. „W tym zespole pracuje się cudownie – łączy nas zaufanie, przyjaźń, entuzjazm i – nade wszystko – wielka miłość do muzyki filmowej, pomimo trudności jakich ona przysparza. Muzyka Piotra Czajkowskiego ze Śpiącej Królewny to jest przecież kawał grania, także dla dorosłego. Co tam się dzieje w smyczkach! Nie znam lepszej metody nauki zawodu, niż udział w takim koncercie”.
Tym razem młodzi muzycy z małopolskich szkół zagrali w międzynarodowym gronie, łącząc siły z rówieśnikami związanymi z zaprzyjaźnionymi festiwalami w Gandawie i na Teneryfie. Na dyrygenckim podium – obok Moniki Bachowskiej – stanął Erik Ochsner, który rok temu dyrygował światową premierą Mary Poppins in Concert w Operze w Sydney. A w repertuarze – prawdziwa magia muzyki, czyli największe tytuły z filmowej kolekcji Walta Disneya, w tym Mała Syrenka, Vaiana: Skarb oceanu, Aladyn, Zaplątani, Dzwonnik z Notre Dame, Herkules, Kraina lodu, Piękna i Bestia, Mary Poppins powraca, Pocahontas, Kopciuszek, Śpiąca Królewna i Coco. W wielkim finale, skrzącym się tysiącem barw confetti, ogni sztucznych i złotego deszczu – pięć piosenek Eltona Johna i Tima Rice’a z filmu Król Lew.
„To wcale nie jest łatwa muzyka” – zapewnia Michał Szpak, który wczoraj zaśpiewał m.in. Być tam z Dzwonnika z Notre Dame i oscarową piosenkę Pamiętaj mnie z filmu Coco. „Trzeba pamiętać nie tylko o muzyce, ale także o ogromnym znaczeniu tekstu, który śpiewamy. Wielokrotnie – jak w wypadku Dzwonnika z Notre Dame – jest on archetypiczny. Widzimy człowieka, który chciałby uwięzić drugą osobę i uważa, że jest to możliwe. To wielkie przesłanie – trzeba wsłuchać się w ten tekst i nie dać się w życiu niewolić”.
Obok Michała Szpaka na estradzie TAURON Areny Kraków stanęła Natalia Nykiel. Duet wykonał finałową Pieśń o miłości z Króla Lwa; wokalistka zaśpiewała także Krąg życia z tego samego obrazu oraz Pół kroku stąd z filmu Vaiana: Skarb oceanu. „Ten występ to była przede wszystkim niesamowita przyjemność, ale też duży stres i odpowiedzialność, bo wszyscy te piosenki znają i kochają. A zawieść dzieci byłoby rzeczą niewybaczalną!” – mówiła w pierwszych po koncertowych emocjach artystka.
Obok Michała Szpaka i Natalii Nykiel w koncercie zaśpiewali także Magdalena Wasylik, Amelia Andryszczyk, Marcin Jajkiewicz i szesnastoletni Antek Scardina, który na co dzień zajmuje się dubbingowaniem postaci w bajkach. Kultową piosenkę Mam tę moc z Krainy lodu zaśpiewała - na zakończenie pierwszej części wieczoru - Katarzyna Łaska. „Uwielbiam ten utwór, to jest naprawdę wielka petarda, napędzająca i dająca wszystkim mnóstwo energii. Dzieci były wspaniałe, a że to najszczersza publiczność z możliwych, to znaczy, że ta radość prawdziwie wychodziła z tych małych, szczęśliwych serduszek” – powiedziała wokalistka po zejściu z estrady.
Koncert Disneya: Magia muzyki nie był ostatnią atrakcją czwartego dnia festiwalu. Późnym wieczorem, w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbyła się symultaniczna projekcja obsypanego Oscarami filmu Birdman w reżyserii Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Ścieżkę dźwiękową wykonał na żywo sam kompozytor – amerykański improwizator i perkusista jazzowy meksykańskiego pochodzenia, stale współpracujący z Patem Methenym: Antonio Sánchez.
Maria Wilczek-Krupa